O tym, że Krosno to naprawdę „Świet(l)ne miasto mogli się już dwukrotnie przekonać Ci wszyscy którzy brali udział w wyjątkowej imprezie organizowanej w ostatnią lipcową noc na krośnieńskiej starówce. Także w tym roku zapraszamy, tych wszystkich którzy 31 lipca zechcą spędzić w wyjątkowo Świet(l)ny sposób. Z pewnością się nie zawiodą. Organizatorzy przygotowali wiele zaskakujących atrakcji… Zapraszamy do Świet(l)nej zabawy! Impreza nawiązuje do bogatej tradycji przemysłu naftowego w tym rejonie a odbywa się zawsze w ostatni lipcowy wieczór przypominając datę pierwszego zapalenia lampy naftowej.
Świet(l)ne Miasto to świet(l)ne atrkacje
KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ RĘCZNIE WYKONANĄ LAMPĘ
Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w naszym konkursie. Każdy kto decyduje się na udział w konkursie, przygotowuje lampę. Panuje absolutna dowolność co do kształtu, wielkości, formy, materiałów czy też kolorów wykonywanych prac. Gotowa lampa musi jednak spełnić dwa warunki: po pierwsze, powinna się świecić, przy czym wybór metody jej zapalenia pozostaje w gestii twórcy. Po drugie – należy ją koniecznie podpisać (imieniem, nazwiskiem oraz miejscem zamieszkania).
Lampę należy przekazać Organizatorom tuż po zakończeniu imprezy na stoisku RCKP, które będzie przygotowane na rynku. Najciekawsze z zebranych prac zostaną zaprezentowane na wystawie przygotowanej przez Muzeum Rzemiosła podczas Karpackich Klimatów. Dodatkowo każda osoba odwiedzająca wystawę będzie mogła wybrać najciekawszą lampę „Świet(l)nego Miasta” – na zwycięzców czekają ciekawe nagrody.
Zwiedzanie Skansenu w Bóbrce
Bardzo atrakcyjna porpozycja przygotowana przez Zakład Robót Górniczych Krosno wspólnie z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasieiwicza w Bóbrce. W tym dniu (31 lipca, sobota) będzie można bezpłatnie zwiedzać ekpsozycje muzealne w Bóbrce. Gorąco zachęcamy także tych, którzy byli już wiele razy w tym urokliwym skansenie. Od kilku miesięcy uruchomiona jest tam zupełnie nowa i bardzo nowoczesna ekspozyjca muzealna.
Skansen oczekuje na gości od 10.00 do 17.00. Niezmotoryzowanych do Bóbrki, także całkowicie bezpłatnie, przewiozą specjalne świetlne busy. Przystanek w Krośnie znajduje się w pobliżu Pomnika Ignacego. Łukasiewicza, odjazdy od 10.00 do 16.00 co godzinę. Z Bóbrki będzie można wrócić w taki sam sposób, z parkingu, wyjazdy od 11.00 do 17.00 co godzinę.
Wyjątkowa wystawa sprzętu
Od godziny 16.00 na rynku będziecie Państwo mieli okazję odlądać sprzęt, urządzenia i inne ciekawostki związane z przemysłem naftowym. Prezentowany będzie także Szlak Nafrowy.
Koncerty orkiest dętych...oczywiście górniczych
O godzinie 16.00 zagra Orkiestra Dęta PGNIG odział Sanok natomiast o 20.00 będzie można posłuchać Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej z Krosna.
Coś dla najmłodszych
Świet(l)ne MIasto to również świetlne atrakcje dla dzieci. Zaplanowaliśmy konkursy, zabawy i oczywiście Świetlną Dobranockę tradycyjnie na rynku o 19.00. Na bajkę pod chmurką zapraszają aktorzy łódzkiego teatru, którzy przedstawią spektakl Czarnoksiężnik z Krainy Oz.
Atrakcja wieczoru!!!
Magiczny pokaz ŚWIETLNE FONTANNY
Pozostałe atrakcje
Zapraszamy także na wyjątkowe spotkanie o Tajemnicach dobrego i złego światła do Piwnicy pod Cieniami od 18.00 do 20.00.
Ok. godziny 20.45 poznamy wyniki Konkursu Fotograficznego ZRG w Krośnie oraz serwisu informacyjnego Neon.
A gdy zapadnie zmrok... "Teatr na Bruku" zaprezentuje niezwykłe widowisko. Tradycyjnie już młodzież pracująca na warsztatach teatralnych w Krośnie przygotowuje na Świet(l)ne Miasto warsztatową prezentację. W tym roku zainscenizują Etiudy świetlne i zaproszą do wspólnej podróży po meandrach światła.
Natomiast uczniowie I LO im. M. Kopernika w Krośnie zorganizują POKAZY ASTRONOMICZNE.
PROGRAM
10.00 - 16.00
ŚWIET(L)NE ZWIEDZANIE SKANSENU W BÓBRCE WSTĘP WOLNY
ŚWIET(L)NE BUSY ZRG KROSNO SP. Z O.O. BEZPŁATNY TRANSPORT
ODJAZDY:
KROSNO „PRZYSTANEK POD POMNIKIEM I. ŁUKASIEWICZA” OD 10.00 DO 16.00 CO GODZINĘ
BÓBRKA – PARKING PRZY MUZEUM OD 11.00 DO 17.00 CO GODZINĘ
16.00- 20.00
ODKRYWANIE PODKAPRACKIEJ NAFTY I GAZU - NIECODZIENNA WYSTAWA NA KROŚNIEŃSKIM RYNKU M.IN. ELEMENTY EKSPOZYCJI MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO, URZĄDZENIA I SPRZĘT NAFTOWY
16.00
KONCERT GÓRNICZEJ ORKIESTRY DĘTEJ PGNIG ODDZIAŁ W SANOKU
17.00
PLENEROWE ROZMOWY O DAWNYCH DZIEJACH I TERAŹNIEJSZOŚCI PRZEMYSŁU NAFTY I GAZU, SPACER PO EKSPOZYCJACH NA RYNKU, KONKURSY I ZABAWY DLA NAJMŁODSZYCH
18.00- 20.00
TAJEMNICE DOBREGO I ZŁEGO ŚWIATŁA – PIWNICA POD CIENAMI
19.00
DOBRANOCKA TEATRALNA – CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ – TEATR „MUZA” Z ŁODZI
20.00
KONCERT MIEJSKIEJ GÓRNICZEJ ORKIESTRY DĘTEJ Z KROSNA
20.30
UROCZYSTE ROZPALENIE LAMPY NAFTOWEJ NA POMNIKU IGNACEGO ŁUKASIEWCZA
20.45
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Krosno i Nafta- Świet(l)ne Pejzaże”
ZAKŁADU ROBÓT GÓRNICZYCH KROSNO SP. Z O.O.
21.00
ŚWIETLNE ETIUDY ULICZNE - GRUPA WARSZTATOWA „TEATR NA BRUKU”
21.30
MAGICZNE WIDOWISKO – FONTANNY ŚWIETLNE
22.00
HAPPENING ARTYSTYCZNY – MEANDRY ŚWIATŁA - „TEATR NA BRUKU”
POKAZY ASTRONOMICZNE - UCZNIOWIE I LO IM. M. KOPERNIKA W KROŚNIE
W zorganizowaniu Świet(l)nego Miasta wspomaga nas wiele zakładów, instytucji i struktur społecznych związanych z przemysłem nafty i gazu, ale nie tylko:
Zakład Robót Górniczych Krosno Sp. z o.o.
Zakład Urządzeń Naftowych Naftomet Sp. z o.o.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Im. Ignacego Łukasiewicza
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział Sanok
Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Oddział Krosno
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Muzeum Rzemiosła - Piwnica pod Cieniami
Lokalna Organziacja Turystyczna "Beskid Niski"
I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika