1588194533.jpg
30.07.2011

Świet(l)ne Atrakcje

Już 31 lipca zapraszamy do miasta pełnego światła i naftowych tradycji.



ŚWIET(L)NE MIASTO KROSNO Happening zorganizowany został po raz pierwszy w 2008 roku, dokładnie w 155. rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej na świecie, co miało miejsce podczas nocnej operacji w szpitalu we Lwowie,  31 lipca 1853 roku. Mieszkańcy miasta spotkali się najpierw pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza – twórcy lampy, następnie przeszli na Rynek Starego Miasta, gdzie zapalili przyniesione ze sobą, własnoręcznie zrobione lampy, w ten sposób rozświetlając ostatnią noc lipca. Lampy uczestniczyły w konkursie, a najpiękniejsze pokazane zostały na wystawie w miejscowym Muzeum Rzemiosła. Odbył się także pokaz laserowy łączący światło i dźwięk. Realizując happening organizatorzy nawiązują do dziedzictwa historycznego miasta i regionu, w którym narodził się przemysł naftowy.



W tym roku zapraszamy na:
* pieszy rajd szlakiem krośnieńskich kiwonów
* zwiedzanie skansenu w Bóbrce
* naftowa trasę ciuchci od Naftówki do Kopernika i na Rynek.

 


RAJD SZLAKIEM  KROŚNIEŃSKICH  KIWONÓW
To propozycja pieszej wędrówki i sposób na atrakcyjne spędzenie świet(l)nej niedzieli 31 lipca. Start  o godz. 9.00 z placu pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza.

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią wędrować i odwiedzać ciekawe miejsca. Osoby niepełnoletnie mogą wyruszyć na szlak po uprzednim przedstawieniu organizatorom pisemnej zgody opiekuna prawnego lub pod opieką osoby dorosłej.


Startujemy z placu przed pomnikiem  Ignacego Łukasiewicza, przechodzimy ulicą Kapucyńską, obok dawnego Towarzystwa Zaliczkowego, potem wzdłuż Wisłoka dochodzimy na Ślączkę, następnie maszerujemy do ostatniego kiwonu na Zawodziu. Finałowym punktem programu pieszej wędrówki będzie wizyta na Cmentarzu Żydowskim, niezwykłym miejscu, po którym nas oprowadzi i ciekawie o nim opowie pan Grzegorz Bożek.
Po tym nastąpi powrót na krośnieński Rynek, gdzie czekać będą na wędrowców kolejne świet(l)ne atrakcje.



Zapisy trwają już od poniedziałku 25 lipca. Można to zrobić osobiście w sekretariacie  Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1 lub telefonicznie pod nr 13 432 18 98 w godz. 8.00 - 16.00.


Kiwon (żuraw pompowy, kiwak) to rodzaj pompy służącej do pompowania ropy naftowej ze złoża o niskim ciśnieniu złożowym. Najczęściej napędzana jest kieratem, jednak niektóre głębsze lub oddalone od kopalni odwierty posiadają własny napęd elektryczny lub spalinowy.
 



ŚWIET(L)NA CIUCHCIA
Specjalna kolejka wyruszy na świet(l)ną trasę z RYNKU Starego Miasta już o godz.10.00. Przejedzie na ulicę na ul. Piotra Skargi pod I Liceum Ogólnokształcące czyli na przystanek KOPERNIK, stamtąd dalej do przystanku NAFTÓWKA i wróci z powrotem na Rynek.
Podróżujący nią będą mogli wysłuchać ciekawych opowieści o mijanych miejscach i o Krośnie.  
 

 

Świet(l)ne Atrakcje - zdjęcie w treści

 


Od godz.16.00 kolejka zamieni się w świet(l)ną ciuchcię dla dzieci i przemierzać będzie nieco krótszą trasę RYNEK – PODWALE – RYNEK.

Bilet na dłuższą trasę kosztuje 8 zł, na krótszą dla dzieci 5 zł.
Przedsprzedaż biletów prowadzona będzie od godz.9.00 w dniu kursowania kolejki tj. 31 lipca  w namiocie ustawionym na płycie Rynku.


Przystanek NAFTÓWKA: wystawa minerałów, kwasowanie ropy, logistyka na pilota, pokaz doświadczeń chemicznych Rzeszowskiej Politechniki Dziecięcej (11.00 !!!), festyn.

RZESZOWSKA POLITECHNIKA DZIECIĘCA I LEGO
W czasie Świet(l)nego Miasta będą również świet(l)ne atrakcje dla dzieci w wieku szkolnym. W Naftówce wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość współuczestniczenia w niezwykłej lekcji doświadczeń chemicznych, a potem w wyjątkowym budowaniu klocków LEGO. Zapraszamy o godz. 11.00!

Zajęcia Politechniki Dziecięcej prowadzi Profesor Wiktor Bukowski z dr Agnieszką Bukowską.
W zajęciach pomagają asystenci i studenci wydziału Chemicznego PRz. Specjalnie dla Krosna odbędzie się pokaz budowania z klocków LEGO - bardzo wyjątkowy pokaz!

Podczas zajęć pt. " Chemia wokół nas" studenci Politechniki Dziecięcej  dowiedzą się dlaczego Ludwik, Kret, herbata czy sok z czerwonej kapusty dymią, pienią się czy zmieniają kolor. Profesor wytłumaczy także dlaczego papierowa chusteczka płonie, a nie spala się na popiół i pokaże wiele doświadczeń z ciekłym azotem. To i wiele innych tematów połączone z ciekawym prowadzeniem zajęć przez Pana Profesora gwarantuje nam świetną zabawę połączoną z edukacją.

Partnerzy projektu:
Zakład Robót Górniczych Krosno Sp. z o.o.
Zakład Urządzeń Naftowych Naftomet Sp. z o.o.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa Im. Ignacego Łukasiewicza
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział Sanok
Instytut Nafty i Gazu  Oddział Krosno
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego
Muzeum Rzemiosła - Piwnica  pod Cieniami
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie NAFTÓWKA
I Liceum Ogólnokształcące  im. M. Kopernika
 


Przystanek KOPERNIK: zwiedzanie obserwatorium astronomicznego, prezentacje astronomiczne, obserwacja nieba.

 

 

Świet(l)ne Atrakcje - zdjęcie w treści  nr 1

 


Przystanek RYNEK: pokaz urządzeń przemysłu naftowego, "mity i prawda o gazie łupkowym", prezentacja firm naftowych, Krakowski Ogród Doświadczeń, filmy w Piwnicy PodCieniami.

 

 

Świet(l)ne Atrakcje - zdjęcie w treści  nr 2

 



Program na Rynku

już od 15.00 - Klownada dla dzieci
18.00 - koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Detej
19.00 - koncert "W stronę słońca"
20.30 - przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza
21.00 - spektakl warsztatowy Teatr na bruku
21.40 - Perkusja światła - widowisko świetlno-muzyczne.
 
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie