23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. W tym roku Święto Książki przypada w okresie Wielkanocy, dlatego Krośnieńska Bibliotek proponuje mieszkańcom Krosna specjalne „spotkania z książką” w ciągu całego tygodnia.
We wtorek 19 kwietnia młodzi mieszkańcy Krosna wzięli udział w spotkaniu z autorem książek sensacyjno-przygodowych Krzysztofem Petkiem. W tym samym dniu miłośnicy dobrej literatury spotkali się, żeby porozmawiać o książce Khaled Hosseini’ego „Tysiąc wspaniałych słońc” w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. W specjalnych zajęciach edukacyjnych, przygotowanych przez pracowników Filii nr 4 KBP, pod hasłem „Książki i róże w przedszkolu” uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Krośnie.
Natomiast w środę – 27 kwietnia o godz. 17.00 z czytelnikami spotka się Małgorzata Niezabitowska - dziennikarka, pisarka, rzecznik prasowy rządu Tadeusza Mazowieckiego (1989–1991). W latach 70. pisała scenariusze filmowe i teksty piosenek. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1981 r. była reporterką "Tygodnika Solidarność". Po 13 grudnia dokumentowała słowem i obrazem stan wojenny. Publikowała liczne materiały na Zachodzie. Jej książka, z fotografiami Tomasza Tomaszewskiego, "Współcześni Żydzi Polscy – OSTATNI" ukazała się najpierw w USA i w Europie Zachodniej, a w 1993 w Polsce, gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszej premiery literackiej. W 2001 r. współtworzyła z W. Kuczyńskim inicjatywę obywatelską, której wynikiem była "Księga Dziesięciolecia Polski Niepodległej". Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W wydanej w 2007 r. książce "Prawdy jak chleba" opisała swój proces autolustracji.
Najnowsza książka Małgorzaty Niezabitowskiej – „Składana wanna” (Znak-2010) to opowieść o pięciu rodach, przodkach Autorki. Epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, wielkich namiętności oraz anegdot i wzruszeń, jakich próżno szukać w niejednej powieści. Ożywająca pod piórem autorki przeszłość udowadnia, że prawda jest dużo bardziej interesująca niż fikcja. W "Składanej wannie" najważniejsze epizody z dziejów Polski splatają się z rodzinnymi perypetiami, aby ułożyć się w osobistą kronikę historii naszego kraju.
Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla, Wiliama Shakespeara i Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka.
MMachowicz