Plakat wystawy Światło Betlejemskie - Szopki świata
05.12.2016

„Światło Betlejemskie - Szopki świata” w Muzeum Podkarpackim

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy „Światło Betlejemskie - Szopki świata” w Muzeum Podkarpackim w Krośnie 7 grudnia (środa) godz. 17.00. Wystawa „Światło Betlejemskie - Szopki świata” przedstawia kolekcję niepowtarzalnych wyrobów sakralnej sztuki ludowej. Ten wyjątkowy zbiór pochodzi z Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi i nigdy wcześniej w całości nie był prezentowany w Polsce. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad sto wyjątkowych obiektów. Zostały one pozyskane do zbiorów muzealnych przez jezuickich misjonarzy oraz staraniem Rektora o. Jana Gruszki SJ i kustosza Muzeum Andrzeja Sułkowskiego.

 

 


Najstarsze szopki mają ponad 100 lat i pochodzą z terenów Europy. Prawdziwą perłą w kolekcji są figurki z szopki niemieckiej, która powstała najprawdopodobniej XIX/XX w. i została wykonana według grafiki Albrechta Dürera. Najokazalsze obiekty pochodzą z włoskiego Neapolu i Gubbio. W obu, betlejemską stajenkę wkomponowano w pejzaż miejski, z piętrzącymi się ponad nim wzgórzami i bielejącymi na ich grzbietach zarysami średniowiecznych budowli. Uwagę zwraca architektura starych włoskich domów, z toczącym się w ich wnętrzach codziennym życiem, krętymi uliczkami, przez które przemykają mieszkańcy: przekupka, kucharz ze smakowitą pizzą, uliczni sprzedawcy… Barwne szopki z Austrii, Hiszpanii czy Polski są przeciwieństwem szopek pochodzących z Afryki. Te, w odróżnieniu od europejskich wzruszają prostotą i skromnością. Starannie rzeźbione w białym drewnie akacji lub ciemnym mahoniu, są z zasady monochromatyczne i tym samym, na swój sposób szlachetne. Jest jednak wyjątek. Stanowi go barwna szopka z Madagaskaru, umiejscowiona we wnętrzu butelki. Powstała ona najprawdopodobniej jako wyrób pamiątkarski i swoją formą nawiązuje do szopek latynoamerykańskich, które urzekają szerokim wachlarzem barw, a ich kompozycje wyróżniają się ekspresją i dynamiką. Nawiązują ściśle do kultur ludowych terenu Peru, Boliwii czy Meksyku. Na wystawie zobaczymy również szopki bożonarodzeniowe Indian Ameryki Północnej, mieszkańców Australii, Haiti czy Nowej Gwinei.
 

 

„Światło Betlejemskie - Szopki świata” w Muzeum Podkarpackim - zdjęcie w treści

 


Eksponaty te są kontynuacją tradycji zapoczątkowanej w IV w. w Betlejem. Wówczas to chrześcijanie umieścili w grocie pierwszy raz żłóbek upamiętniający narodziny Jezusa. W późniejszych latach zbudowano już stajenkę i dodano najpierw figury Świętej Rodziny, a później pasterzy i zwierząt. W Europie do rozpropagowania tradycji konstruowania szopek przyczynił się głównie św. Franciszek budując szopkę, w której umieścił żywe zwierzęta, a zakonnicy po raz pierwszy odtworzyli sceny z narodzin Jezusa. Kontynuację tego zwyczaju przyjęły później zakony dominikanów i franciszkanów. W Polsce pierwsza szopka powstała w XIII w. w kościele św. Andrzeja w Krakowie. Część figur z tej kompozycji zachowało się do dnia dzisiejszego.
 


Na wystawie pragniemy również za pomocą opisów i tekstów archiwalnych przybliżyć zwiedzającym niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycje, które wzbudzają w nas jednocześnie radość i refleksję towarzyszącą wspomnieniu narodzin Zbawiciela.
 


Wystawa „Światło Betlejemskie - Szopki świata”, zorganizowana ze zbiorów Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, prezentowana będzie od 7 grudnia do 31 stycznia 2017 r.

 

Kurator wystawy: Krzysztof Gierlach

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie