64863385.jpg
19.06.2012

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów

Można już zwiedzać Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Obiekt jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum turystyczno-kulturalnym prezentującym w sposób kompleksowy temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Dla zwiedzających dostępny od 19 czerwca br.
 

 

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści
Inaugurując działalnosć CDS, Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna przecinał gorącą, szklaną wstęgę

 

 

 


Krosno – Miasto Szkła

Powstanie obiektu ma ścisły związek z tradycją przemysłową Krosna. Miasto od niemal 90 lat słynie z hutnictwa szkła, a produkty wykonane przez tutejsze huty, zakłady i pracownie artystyczne trafiały i trafiają do setek tysięcy gospodarstw domowych nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Centrum Dziedzictwa Szkła ma z jednej strony promować szklane dziedzictwo Krosna i regionu, a z drugiej stanowić oryginalną i nieobecną dotychczas atrakcję turystyczną.

 

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 1
W CDS zobaczyć można jak powstają szklane dzieła sztuki

 

 


Udostępnione 19 czerwca dla zwiedzających Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie stanowi pierwszy etap budowania oferty turystycznej Krosna – Miasta Szkła, której tematem przewodnim ma być szkło. W najbliższej przyszłości oferta ta wzbogacona zostanie o dalsze atrakcje, m.in. możliwość zwiedzania ekspozycji muzealnych.

 

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 2
Krosno od niemal 90 lat słynie z hutnictwa szkła (fot. CDS)
 

 


Centrum Dziedzictwa Szkła -  tradycja i nowoczesność

Zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze środków unijnych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie obejmuje tak naprawdę dwa obiekty. Obiekt główny mieści się przy ulicy Blich 2, a  znajdują się w nim: pracownia z piecem hutniczym, warsztaty obróbki i zdobienia szkła, sala kinowa, sale wystaw czasowych oraz sklep. Całość utrzymana jest w nowoczesnym stylu.  Drugim obiektem są tzw. piwnice przedprożne znajdujące się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego rynku. Jest to ciąg 7 odrestaurowanych zabytkowych pomieszczeń zagłębionych pod płytą rynku, które utworzyły dalszą część ekspozycyjną mieszczącą m.in. wystawę dzieł najsłynniejszych artystów szkła. Choć piwnice wyposażone są w multimedia ułatwiające i wzbogacające program zwiedzania, jednak ich stylistyka jest zdecydowanie bardziej tradycyjna. 
 

 

 Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 3
Pokaz grawerowania....

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 4
...i malowania szkła

 



Przede wszystkim interakcja

Program zwiedzania zawiera zarówno elementy klasycznego zwiedzania, jak również coraz bardziej popularnej i przemawiającej turystów interakcji. Po stronie tej znajdują się pokazy produkcji szkła z możliwością spróbowania własnych sił w tzw. wydmuchiwaniu szkła oraz udział w warsztatach obróbki i zdobienia szkła. Na stanowiskach warsztatowych zobaczyć można palnikarza, grawera, witrażystę oraz malarkę. Ciekawą formą interakcji, nawiązującą do idei wdrażanej chociażby w Centrum Nauki Kopernik, jest tzw. sala szkła w fizyce, w której poprzez eksperymenty poznać można właściwości fizyczne szkła.
 

 

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 5
Pokazy hutnicze będą podstawą programu zwiedzanie Centrum
(fot. Arkadiusz Komski)




Szklana sztuka

Dla miłośników sztuki Centrum przygotowało ekspozycje przedstawiającą dzieła najwybitniejszych twórców i artystów szkła. Wśród nich są oczywiście Krośnianie.
W piwnicach przedprożnych zapoznać się można z dziełami Stanisława Borowskiego oraz jego synów – Stanisława Jana oraz Pawła, Jerzego i Mateusza Marajów, Henryka i Rafała Ryszów, Agnieszki Leśniak-Banasiak, Macieja Habrata, Marzeny Krzemińskiej-Baluch, Stanisława Mola i Witolda Śliwińskiego. Ciekawym elementem jest wystawa tzw. światowych marek produkowanych w Krośnie, czyli szkła dekoracyjnego wykonanego na zlecenie najsłynniejszych manufaktur szkła, m.in. Waterford Crystal, Murano czy Zwiesel.

 


Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 6
Fragment ekspozycji w piwnicach przedprożnych (fot. CDS)
 


„Szklane czasówki”

Szkło artystyczne wielokrotnie gościć będzie także na wystawach czasowych organizowanych przez Centrum. Te jednak przedstawiać mają różnorodne wymiary szkła. Na początek zaprezentowano wystawę pt. „Przemysł szkła – szkło w przemyśle” . Przedstawia ona we fragmentach proces produkcji szkła oraz wybrane techniki szklarskie (formowanie ręczne, produkcja automatyczna, fusing, włókno szklane), jak również zastosowanie wyrobów szklanych w przemyśle w zakresie badań laboratoryjnych, destylacji i przechowywania.
 

 

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 7
Stała ekspozycja


 



Atrakcje dodatkowe


W krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła turyści będą także mogli zobaczyć filmy prezentujące temat produkcji szkła oraz zrobić zakupy w bardzo dobrze zaopatrzonym sklepie z pamiątkami.
W przyszłości ma w nim także funkcjonować kawiarnia.
 


Bardzo zależy nam, aby Centrum samo w sobie  nie było jedyną atrakcją. Chcemy, aby obiekt cały czas żył i rozwijał się. Zwłaszcza, że godziny jego otwarcia w dni wolne od pracy są długie, co daje duże pole do popisu jeśli chodzi o wzbogacanie programu zwiedzania o dodatkowe elementy, które sprawią, że turyści wracać będą do nas wielokrotnie – zapowiada Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.
 

 


Godziny otwarcia i ceny biletów

Zwiedzanie możliwe będzie od poniedziałku do niedzieli. Obowiązywać będą następujące godziny otwarcia:

Poniedziałek – 10.00-18.00  
Wtorek – 10.00-18.00
Środa – 10.00-18.00
Czwartek – 10.00-20.00
Piątek – 10.00-22.00
Sobota – 10.00-24.00
Niedziela – 12.00-20.00
 


Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach w budynku Centrum (ul. Blich 2 – wejście od strony Rynku), z ostatnim wejściem na godzinę przed zamknięciem obiektu. Centrum zachęca, aby przed wizytą zarezerwować bilety, gdyż osoby z rezerwacjami będą miały pierwszeństwo w zwiedzaniu. Osoby bez rezerwacji będą mogły zwiedzić obiekt w miarę dostępności wolnych miejsc.

 



Każda grupa zwiedzających (maks. 25 osób) w cenie biletu będzie mieć zapewnioną opiekę przewodnika.

 

 

Świat szkła na wyciągnięcie ręki. Centrum Dziedzictwa Szkła otwarte dla turystów - zdjęcie w treści  nr 8
W CDS funkcjonuje również sklep, gdzie można nabyć szkło z lokalnych hut

 



W pierwszej kolejności do sprzedaży trafią 3 pakiety turystyczne:

Pakiet „Zwiedzanie budynku głównego CDS” – cena 12 zł
Pakiet obejmuje zwiedzanie budynek główny CDS (pokazy hutnicze z możliwością aktywnego uczestnictwa zwiedzającego, warsztaty obróbki i zdobienia szkła, galeria szkła – aktualna wystaw czasowa, prezentacja filmu o historii i produkcji szkła), opiekę przewodnika.

 


Pakiet „Zwiedzanie piwnic przedprożnych” – cena 6 zł
Pakiet obejmuje zwiedzanie piwnic przedprożnych (szkło w fizyce, dzieje sztuki szklarskiej, światowe marki produkowane w Krośnie, najwybitniejsi artyści szkła), opiekę przewodnika.

 


Pakiet promocyjny „Centrum Dziedzictwa Szkła” – cena 18 zł

Pakiet obejmuje – budynek główny CDS (pokazy hutnicze z możliwością aktywnego uczestnictwa zwiedzającego, warsztaty obróbki i zdobienia szkła, galeria szkła – aktualna wystaw czasowa, prezentacja filmu o historii i produkcji szkła), piwnice przedprożne (szkło w fizyce, dzieje sztuki szklarskiej, światowe marki produkowane w Krośnie, najwybitniejsi artyści szkła), prezentacje hut regionu krośnieńskiego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, opiekę przewodnika. Do biletu zostaną dołączone kupony uprawniające do rabatów przy zakupach w sklepach firmowych krośnieńskich hut oraz przy korzystaniu z usług gastronomicznych na terenie Starego Miasta.

 


W pakiecie promocyjnym "Centrum Dziedzictwa Szkła" obowiązują następujące zniżki:
Dzieci do lat 6 – bezpłatnie; osoby z orzeczoną 1 i 2 grupą niepełnosprawności – bezpłatnie; dzieci do 14 roku życia – 15 zł; bilet rodzinny (3 os.) – 45 zł.
Bilet wstępu na wystawy czasowe kosztował będzie 5 zł.

 


Rezerwacja biletów odbywa się poprzez oficjalną stronę internetową obiektu (www.miastoszkla.pl) lub drogą telefoniczną pod numerem 134363568.

 


W związku z udostępnieniem obiektu turystom Centrum Dziedzictwa Szkła przygotowało także niespodziankę dla osób rezerwujących zwiedzanie w czerwcu. Każda co dziesiąta osoba dokonująca rezerwacji przez Internet otrzyma upominek.

 


Więcej informacji o obiekcie oraz jego ofercie znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Centrum pod adresem www.miastoszkla.pl.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie