Wakacje 2011 i rozpoczynający się rok artystyczny 2011/12 był i jest niezwykle pracowity i twórczy dla obydwu grup teatru „i t d…” RCKP /starszej stażem scenicznej – ONO i młodszej artystycznie – JESTEM. Spektakl „JESTEM” w wykonaniu teatru „i t d…” RCKP zdobył I miejsce podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży KOCIOŁ TEATRALNY w Inwalidzie k/Andrychowa.
Już w trakcie uczestnictwa w czerwcowych „Zderzeniach teatralnych” w Warszawie spektakl „ONO” został zaproszony do wrześniowego I Jarosławskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich 2011 „NA DZIEDZIŃCU” stanowiących twórczą i zmodyfikowaną kontynuację festiwalu „TeatroBruk”. Gospodarzem i organizatorem jest MOK i teatr „PLASTER” Pawła Sroki.
Organizatorzy zaprosili 8 znanych sobie i zaprzyjaźnionych podkarpackich i lubelskich grup teatralnych z interesującymi, autorskimi i intrygującymi przedstawieniami. Przez dwa dni wieczorami do godzin nocnych zamknięty historycznymi murami dziedziniec Domu Kultury w okolicy Jarosławskiego Rynku zamieniał się w czarowne miejsce teatralnych fascynacji, iluzji i magicznych działań. Tworzyli go wspólnie twórcy-wykonawcy oraz jarosławska publiczność.
Niezwykle magiczną atmosferę wciągającą w swój sceniczny świat wytworzył spektakl „ONO” krośnieńskiego teatru „itd…” Aury tajemniczości, magii, podgrzanych emocji i szczególnej siły przyciągania przysparzała pora nocna dodająca scenerii dziedzińca dodatkowych walorów teatralnych. Nam z kolei przypadł szczególnie do gustu bardzo energetyczny o wysokiej temperaturze emocji i profesjonalizmu twórców „gardzienicki” spektakl „TROJANKI” teatru „GRAVIIR” z Centrum Kultury w Łęcznej.
Dodatkowym miłym akcentem jednocześnie potwierdzającym poziom artystyczny i magię działania spektaklu jest zaproszenie dla teatru „i t d…” z „ONO” na przyszłoroczny letni /wakacyjny/ festiwal spektakli plenerowych w Rudce /lubelskie/.
Niezwykle bogato w działania spędziła wakacyjny i wrześniowy czas Młodsza Grupa „itd…” :
- w czerwcu zaprezentowała premierowy autorski spektakl „JESTEM”,
- w lipcu uczestniczyła w warsztatach „Teatr na Bruku” stanowiąc trzon grupy i realizując
spektakl plenerowy „ŚCIEŻKI” pokazany w Karpackich Klimatach 2011 i w Myczkowcach
- w sierpniu pod okiem Pawła Wrony /byłego aktora „itd…” – organizatora Strachów/ część grupy przygotowała performance teatru cieni zaprezentowany z pozytywnym skutkiem w trakcie 4 edycji NOCNE TEATRALIA „STRACHY”
Nowy rok artystyczny 2011/12 młodsza grupa „i t d…” we wrześniu rozpoczęła mocnym akcentem artystycznym. Spektakl „JESTEM” został zakwalifikowany i zaproszony do I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży KOCIOŁ TEATRALNY w Inwalidzie k/Andrychowa. W festiwalowym konkursie uczestniczyło 10 grup teatralnych z całego kraju. Konkursowi towarzyszyły spektakle gości festiwalu oraz warsztaty teatralne, w których z dużą energią uczestniczyli krośnianie. Były też omówienia przedstawień przez Komisję Artystyczną na spotkaniach z instruktorami-reżyserami.
Komisja Artystyczna w składzie:
Marta Pietruszka – nauczyciel tańca, związana z Teatrem Tańca Kontrast, założycielka Eksperymentalnego Studio Tańca EST w Krakowie. Obecnie tworzy choreografie łączące w sobie środki artystycznego wyrazu typowe dla warsztatu choreografa i psychologiczną analizę roli i gestu postaci scenicznej:
Jestem pod wielkim wrażeniem całej imprezy. Bardzo dobra organizacja, bardzo dobrze się tu czuję. Cieszę się tym bardziej, bo spotykam tu mnóstwo osób z pasją, którą próbują zaszczepić w młodych ludziach. Są tutaj interesujące spektakle.
Krzysztof Najbor – andrychowianin, aktor występujący w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Prowadzi zajęcia teatralne w Państwowej Podstawowej Szkole Artystycznej w Zakopanem. Grał w spektaklach takich jak: „Ożenek”, „Czarownice z Salem”, „Czarodziejska Góra”:
Inwałd górą! To moja wieś rodzinna, cieszę się, że mogłem tu wrócić. Mam nadzieję, że Inwałd od dziś nie będzie znany tylko z Parku Miniatur, ale też z akcji, jaką jest Teatralny Kocioł. Życzę tego organizatorom. Bardzo podoba mi się pasja młodzieży oraz instruktorów, którzy bawią się w teatr.
Przemysław Branny – aktor teatralny (związany z teatrem Bagatela w Krakowie) i filmowy; szerszej publiczności znany jako wokalista w oratorium Piotra Rubika (jego utwór „Niech mówią, że to nie jest miłość” okupował listy przebojów, a piosenka zdobyła I Nagrodę na Festiwalu Jedynki w Sopocie):
To wielka frajda oglądać młodych, którzy postanowili się zabawić w teatr na różne sposoby. Zabawić to może złe słowo, bo teatr to ciężka praca.
Przyznała spektaklowi „JESTEM” w wykonaniu teatru „i t d…” RCKP w Krośnie I miejsce, a Jagoda Soboń została wyróżniona Nagrodą Aktorską.
Teatr „i t d..” przywiózł do swojej siedziby w RCKP - nagrodę rzeczową: zestaw – wieżę HI FI.
Henryk WICHNIEWICZ, RCKP