W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie od nowego roku akademickiego 2010/2011 rusza nowy kierunek studiów: towaroznawstwo. Aktualnie trwa nabór na studia; są jeszcze wolne miejsca. Kandydaci mogą się rejestrować elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej www.pwsz.krosno.pl.
Do tej pory takie studia prowadzone były na kilkunastu uczelniach w Polsce, najbliżej w Rzeszowie i w Krakowie. Absolwenci towaroznawstwa poszukiwani są w sektorze produkcyjnym i usługowym, szczególnie tam, gdzie ma się do czynienia z jakością wyrobów, zarządzaniem jakością oraz badaniem i kontrolą jakości. O atrakcyjności kierunku decyduje to, że jest on interdyscyplinarny, tj. łączy w sobie wiedzę ekonomiczną, techniczną, laboratoryjną i przyrodniczą. Dla kończących studia stwarza tym samym perspektywy znalezienia pracy w wielu różnych miejscach, np.: w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz jednostkach gospodarczych na stanowiskach związanych z zarządzaniem jakością, w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości oraz certyfikacji produktów, jednostkach kontrolno-pomiarowych, organach nadzoru urzędowego, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz jednostkach doradczych i projektowych. Po ukończeniu studiów ma się więc możliwość pracy zarówno w firmach prywatnych, jak i instytucjach publicznych.
Studia z towaroznawstwa trwają osiem semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. W Krośnie prowadzone będą studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. O przyjęciu decyduje konkurs świadectw, zarówno w oparciu o nową maturę (egzamin dojrzałości z języka polskiego i języka obcego), jak i starą maturę (wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego i języka obcego).
Piotr Lenik
Towaroznawstwo - nauka zajmująca się badaniem i oceną właściwości użytkowych towarów oraz czynników wpływających na jakość. Szerzej to nauka o właściwościach towarów, metodach ich badania i oceny, czynnikach, zjawiskach i procesach rzutujących na jakość i wartość użytkową, o właściwym ukształtowaniu jakości wyrobów w sferach: przedprodukcyjnej, produkcyjnej i poprodukcyjnej.