1532947651.jpg
26.05.2015

Steampunk? A co to takiego? - spotkanie z Krzysztofem Piskorskim w KBP

W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej 22 maja br. gościł pisarz – autor opowiadań i powieści fantastycznych, publicysta i twórca gier fabularnych - Krzysztof Piskorski. Z wykształcenia historyk i informatyk, Piskorski debiutował w 2004 publikując w „Nowej Fantastyce”. Szerokiemu gronu publiczności znany jest jako autor m. in. Trylogii Piasków w skład której wchodzą powieści „Wygnaniec” (2005), „Najemnik” (2006) i „Prorok” (2007), dwutomowej powieści „Zadra” (2008, 2009), „Krawędzi czasu” (2011) i „Cieniorytu” (2013). Wielokrotnie nominowany do wielu prestiżowych nagród ma na swoim koncie m. in. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za swoją ostatnią powieść.

 

 

Steampunk? A co to takiego? - spotkanie z Krzysztofem Piskorskim w KBP - zdjęcie w treści

 


Licznie zgromadzeni w Saloniku Artystycznym KBP uczestnicy spotkania, rekrutujący się w przeważającej części z członków Krośnieńskiego Klubu Fantastyki „Elizjum”, mieli okazję wysłuchać wykładu pisarza na temat nowych prądów w fantastyce. Krzysztof Piskorski opowiadał, co to takiego retrofuturystyka i jakie są jej odmiany. Prześledził historię jej rozwoju, począwszy od powieści Juliusza Verne’a, przez powstające od początku XX wieku filmy (m.in. „Wyprawę na Księżyc” z 1902 r., filmy Karela Zemana, czy wreszcie wyprodukowaną przez Disney’a adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi”) aż po pierwsze retrofuturystyczne powieści. Padło wiele nazwisk i tytułów, wśród których nie sposób nie wspomnieć o Kevinie W. Jeterze, autorze „Nocy Morloków”, który jako pierwszy w 1987 r. użył słowa steampunk, na określenie nurtu w literaturze fantastycznej łączącego historię XIX-wieczną z futurystycznymi wynalazkami i technologiami. Oprócz wielu nazwisk reprezentantów steampunkowej literatury anglosaskiej, Krzysztof Piskorski udowadniał, że również polska fantastyka ma się czym pochwalić na tym polu, powołując się m. in. na twórczość Michała Protasiuka, Aleksandra Głowackiego, Emila Strzeszewskiego czy Jana Maszczyszyna.

 

 

Steampunk? A co to takiego? - spotkanie z Krzysztofem Piskorskim w KBP - zdjęcie w treści  nr 1

 


Po obszernej prezentacji przykładów literatury steampunkowej, clockpunkowej, dieselpunkowej… przyszedł czas na rozmowę z autorem, który bardzo chętnie odpowiadał na zadawane przez uczestników spotkania pytania. Mówił o pracy nad swoją najnowszą powieścią (mającą nosić tytuł „Wolta”), a także o tym, jak ważne jest zebranie bogatego materiału faktograficznego na bazie którego można budować retrofuturystyczne fabuły, praca ze źródłami historycznymi i konsultacje, na przykład z grupami rekonstrukcyjnymi. Przekonywał, że „z prawdziwą historią można tworzyć niesamowite rzeczy”. Zaznaczył jednocześnie, że tylko ten, kto dużo czyta, będzie dobrze pisał. Zdradził przy tym, że sam pierwsze próby literackie podejmował już jako 9-10 letni chłopiec, inspirując się twórczością Stanisława Lema i Roberta Howarda, twórcy cyklu o przygodach Conana z Cimerii. Dziesięć lat zajęło Piskorskiemu szlifowanie warsztatu. Bazując na własnym doświadczeniu, nie tylko autora, ale również jurora licznych konkursów literackich, miał dla potencjalnych pisarzy fantastyki wiele cennych rad, spośród których najważniejszymi były dbanie o poprawność i przejrzystość języka, oraz stworzenie przemyślanej i oryginalnej fabuły.

 

 

Steampunk? A co to takiego? - spotkanie z Krzysztofem Piskorskim w KBP - zdjęcie w treści  nr 2

 


Spotkanie zakończyło się zaproszeniem Krzysztofa Piskorskiego, który sam o sobie powiedział, że jest miłośnikiem małych konwentów, na drugą edycję krośnieńskiego konwentu – Glasskonu. A ponieważ ani autor ani jego czytelnicy nie chcieli się przedwcześnie rozstawać, rozmowa toczyła się nawet po oficjalnej części spotkania, przy rozdawaniu autografów.

 

Małgorzata Jasiewicz
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie