Prezydenci 15 polskich miast uzgodnili oficjalne wystąpienie, kończące szczyt N15. Spotkanie 15 najlepszych prezydentów polskich miast wg rankingu „Newsweeka”, zorganizowano w Świdnicy we wtorek, 17 lutego.
Na zaproszenie prezydenta miasta Wojciecha Murdzka do Świdnicy przyjechało 12 włodarzy. Ostateczne stanowisko zaakceptowała cała „piętnastka” i zostanie ono przekazane władzom centralnym.
– Chcemy, by głos samorządu był bardziej słyszalny, niezależnie od barw politycznych. Chcemy walczyć z absurdami urzędniczymi i prawnymi, które komplikują życie, a są pomysłami płynącymi z Warszawy. Generują one dodatkowe koszty, a w obliczu kryzysu powinniśmy raczej liczyć się z oszczędnościami i lepszym gospodarowaniem – tłumaczy prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
Debatę w Świdnicy o kryzysie poprowadził Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”. Zapis debaty dostępny jest na www.um.swidnica.pl.
Wzięli w niej udział: Piotr Przytocki, Krosno; Rafał Dutkiewicz, Wrocław; Janusz Żmurkiewicz, Świnoujście; Adam Fudali, Rybnik; Marek Obrębalski, Jelenia Góra; Wojciech Murdzek, Świdnica; Andrzej Dziuba, Tychy; Konstanty Dombrowicz, Bydgoszcz; Jerzy Kropiwnicki, Łódź; Mirosław Milewski, Płock; W zastępstwie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w debacie wziął udział wiceprezydent Krzysztof Nowak; w zastępstwie prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca – wiceprezydent Stanisław Sienko, w zastępstwie prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny – wiceprezydent Witold Wróblewski.
Samorządowcy zapowiadają kolejne spotkanie. Wśród gości mają się znaleźć m.in. współtwórcy ustawy samorządowej profesorowie: Michał Kulesza i Jerzy Regulski.
fot. Tomasz Pietrzyk
Wystąpienie prezydentów miast wyróżnionych
w rankingu tygodnika „Newsweek”
Zebrani w Świdnicy prezydenci miast wyróżnieni w rankingu tygodnika „Newsweek” (N15) uznali, że ich aktywne działania, chociaż dotyczą lokalnych społeczności, mają duże znaczenie dla przezwyciężenia skutków kryzysu gospodarczego w kraju. Postanowili więc upowszechnić wiedzę o stosowanych „dobrych praktykach”, które są konkretną odpowiedzią samorządów na recesję.
Pełne wykorzystanie doświadczeń i możliwości samorządu wymaga jednak bardziej partnerskich relacji z władzą centralną. W szczególności oczekiwane jest:
• pełne, wiarygodne i szybsze informowanie o konsekwencjach sytuacji gospodarczej państwa dla dochodów samorządów,
• wsparcie inwestycji realizowanych z udziałem środków Unii Europejskiej poprzez stworzenie efektywnego systemu zapewniającego płynność ich finansowania (zaliczkowanie, prefinansowanie, szybkie przekazywanie należnych płatności),
• usunięcie przepisów krępujących inicjatywę i kreatywność samorządów lub zmuszających do wykonywania prac o wątpliwej przydatności,
• dynamiczne tworzenie realnych instrumentów prawnych dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości na rynku pracy, w szczególności ustawy o promocji zatrudnienia,
• rozważenie zasadności naliczania podatku VAT przy realizacji inwestycji samorządowych z udziałem środków unijnych.
Prezydenci grupy N15 biorąc pod uwagę ilość i wielkość realizowanych zadań oraz zakres odpowiedzialności wobec obywateli, wskazują na zasadnicze znaczenie roli samorządu lokalnego dla funkcjonowania państwa. Dlatego wyrażają przekonanie, że zbędne obowiązki i istniejące ograniczenia dotyczące aktywności samorządu powinny być przedmiotem troski obywateli, Rządu
i Sejmu RP w stopniu porównywalnym z uwagą, jaką przywiązuje się do wprowadzenia ułatwień funkcjonowania sfery przedsiębiorczości.
Prezydenci grupy N15 doceniają rolę istniejących ogólnokrajowych
i lokalnych przedstawicielstw gmin, miast, powiatów i województw samorządowych. Za konieczne jednak uznają większą integrację środowiska, także poprzez ścisłą współpracę istniejących korporacji samorządowych, której efektem powinno być zainicjowanie we współpracy z uznanymi autorytetami w dziedzinie samorządu zmian ustawowych oraz ustrojowych, tworzących nowe możliwości rozwoju samorządu terytorialnego, łącznie z dyskusją o możliwości przekształcenia Senatu RP w Izbę Senacko-Samorządową. Dążenie do tego celu jest ważnym powodem, dla którego zebrani w Świdnicy zamierzają kontynuować swą współpracę.
Prezydenci zebrani w Świdnicy wyrażają nadzieję na dalsze życzliwe zainteresowanie wszystkich mediów problematyką samorządową i liczą na wsparcie działań poprawiających jakość funkcjonowania samorządu terytorialnego, a w szczególności opisanych w niniejszym wystąpieniu.
Z upoważnienia prezydentów grupy N15
Wojciech Murdzek
Prezydent Świdnicy