Wystawa rysunku i malarstwa Stanisława Wojciecha Bergmana (1862-1930), artysty urodzonego i tworzącego w Krośnie, a także w Monachium i Wiedniu. Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od listopada 2010 roku do stycznia 2011 roku, pozwoli przypomnieć sylwetkę malarza oraz na nowo prześledzić niemal całą jego drogę twórczego rozwoju.
Stanisław Wojciech Bergman uznawany jest dziś za jednego z wybitniejszych malarzy polskich tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Należał on do pokolenia artystów, którzy pobierali nauki w krajowych szkołach artystycznych, a następnie kontynuowali swoje studia za granicą. Jego dojrzała twórczość przypadła na czas niezwykle istotnych przemian w sztuce. Obok dzieł historycznych, które malował pod wpływem swojego mistrza, Jana Matejki, wykonywał również wiele obrazów ukazujących sceny rodzajowe, dostarczające odbiorcom wzruszeń. Prawdziwą przyjemność czerpał z malowania kwiatów.
Portret żony
Bergman tworzył modne wówczas portrety znanych mieszczan, rodziny, a także eleganckich pań. Nie stronił również, od wizerunków własnych, realistycznych, jak i stylizowanych zabarwionych nieraz humorystyczna nutką. Pod wpływem zmian jakie przyniósł impresjonizm w podejściu do koloru, artysta rozjaśnił nieco paletę, zaczął operować czystymi barwami i wprowadził niuanse światłocieniowe do swojego malarstwa, co sprawiało wrażenie ulotności chwili. Cechowała go doskonałość rysunku i wzorowe oddanie faktury.
Trudno podsumować malarstwo Bergmana. Można by nazwać go spóźnionym romantykiem, zauroczonym odkryciem impresjonizmu. Bergman sięgał po europejskie nowinki artystyczne, lecz konsekwentnie kierował się indywidualną estetyką i spokojem. Artysta pozostawił po sobie dużą spuściznę artystyczną. Jego obrazy i szkice, niezależnie od czasu i miejsca gdzie powstawały, prezentują rzetelne rzemiosło i ujawniają wielki talent krośnieńskiego malarza, a polichromia, którą wykonał świadczy o doskonałym wykształceniu i warsztacie malarza.
Żółte róże
Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, a także od prywatnych właścicieli.
Wystawa ta będzie dla miłośników malarstwa z przełomu XIX i XX wieku, niezwykłą okazją do przypomnienia oraz bliższego poznania twórczości krośnieńskiego artysty.
W czasie trwania wystawy zaprezentowany zostanie obraz Stanisława Wojciecha Bergmana zakupiony do zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, na aukcji malarstwa w Paryżu, dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. Po zakończeniu wystawy obraz zostanie włączony do ekspozycji stałej zbiorów malarstwa regionalnego.
Kurator wystawy: Anna Guz