913229261.jpg
26.06.2015

Spotkanie z Januarym Janem Sokołowskim

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 24 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie z Januarym Janem Sokołowskim, poetą z Sanoka. January Jan Sokołowski urodził się w 1964 roku. Pisze od 12 roku życia. Jest autorem kilkunastu zbiorów poetyckich, ostatnio ukazały się „Poezje XVI” (2014) oraz „Poezje XVII” (2014).
 
 
 
 
 
Interesuje się też teologią, filozofią, literaturą. Przez krótki czas zajmował teatrem i studiami teologicznymi.
 
 
 
Spotkanie z Januarym Janem Sokołowskim - zdjęcie w treści
 
 
 
Mieszka i pracuje w Sanoku. Jest wybitnym znawcą ikon i charyzmatycznym przewodnikiem po ekspozycji ikon w sanockim Muzeum Historycznym.
 
 
Obszarem jego poetyckiej eksploracji jest świat wewnętrznych przeżyć oraz świat transcendentny. Teksty jego liryków przepojone są metafizyką i mistyką.
 
 
Podczas spotkania January Jan Sokołowski mówił o początkach swojej twórczości i motywach pojawiających się w jego wierszach, a także o swoich zainteresowaniach filozoficznych i literackich, np. o inspiracjach związanych z twórczością Cypriana Kamila Norwida.
 
 
 
Spotkanie z Januarym Janem Sokołowskim - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 
Pytany o to, czym dla niego jest poezja, odpowiedział: Poezja to najcichsze sanktuarium Wieczności (…).
 
 
Poeta odniósł się też do relacji między poezją a rzeźbą i poezją a muzyką. W jego wierszach często pojawiają się motywy muzyczne oraz odwołania do współczesnej rzeźby. W ostatnio wydanych zbiorach („Poezje XVI”, „Poezje XVII”) znajdują się np. wiersze poświęcone współczesnym artystom rzeźbiarzom: Krzysztofowi Woźniakowi („Kiedy umiera Człowiek”) i Maciejowi Pęcakowi („Zatrzymana forma”). W zbiorach odnaleźć też można wiersze nawiązujące do utworów muzycznych wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego („Lekki sen Henryka Mikołaja”) i Andrzeja Panufnika („Wietrznie (nie)ostygły sen muzyka”).
 
 
 
Spotkanie z Januarym Janem Sokołowskim - zdjęcie w treści  nr 2
 
 
 
W spotkaniu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli krośnieńscy poeci i miłośnicy poezji oraz przyjaciele i znajomi autora, m.in. Marlena Makiel-Hędrzak i Marek Burdzy.
 
 
Joanna Łach
 
Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie