926407380.jpg
26.03.2013

Spotkanie z Haliną Kurek

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 20 marca 2013 r. odbyło się spotkanie z Haliną Kurek, poetką z Zręcina k. Krosna.

 
 

Halina Kurek urodziła się w Bóbrce, z wykształcenia jest polonistką, ukończyła Studium Nauczycielskie w Przemyślu. Wydała pięć tomów poetyckich: „Progi” (2005), „Miejsca na własność” (2006), „Na wielkim dniu” (2008), „Bawełniany motyl” (2010), „Dekoracje i jedwabie” (2012).

 
 
 
Spotkanie z Haliną Kurek - zdjęcie w treści
 
 
 

Wielokrotnie nagradzana była w konkursach literackich. Tom „Progi” został uznany przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich za najlepszy debiut roku 2005. Poetka otrzymała też wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O Dzban Czarnoleskiego Miodu”. Za wiersz „Opowieść Kozaka” przyznano jej III nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o „Lampę Ignacego Łukasiewicza” organizowanym przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W 2009 roku otrzymała „Złote Pióro”, honorową nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie. W 2011 roku została doceniona przez redakcję miesięcznika literackiego „Akant”, przyznano jej II nagrodę w XI Agonie Poetyckim „O wieniec Akantu”.

 
Wiersze Haliny Kurek publikowane były w almanachach pokonkursowych i prasie literackiej („Croscena”, „Nadwisłocze”, „Okolica Poetów”, „Radostowa”).

Jest członkiem Klubu Literackiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz wiceprezesem Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.

Interesuje się malarstwem i rysunkiem, kolekcjonuje albumy z zakresu historii sztuki.

 
 

We wstępie do ostatniego tomu „Dekoracje i jedwabie” Halina Kurek pisze:

 To już piaty tomik wierszy, jaki wydaję.

Pierwszy nosił tytuł PROGI, ukazał się w 2005 roku i stanowił zapis moich fascynacji życiem osadzonym w realiach otaczającej przyrody.

W następnym zbiorze wierszy MIEJSCA NA WŁASNOŚĆ przekazuję osobiste widzenie miejsc w których spędziłam młodość i dorosłe życie, ale chyba najwięcej jest w nim wspomnień o nie zapisanych dotąd zdarzeniach, o przyjaciołach, krewnych, również tych, którzy już odeszli.

Temat ten kontynuują zresztą i następne zbiory poezji NA WIELKIM DNIU oraz BAWEŁNIANY MOTYL.

DEKORACJE I JEDWABIE to tomik poezji który poświęcam moim RODZICOM.

Zauroczeni sobą, spodziewali się jedwabnej drogi życia, która okazała się omamem.

Za zasłoną jedwabiu, kryła się proza życia – im piękniejszy był jedwab, tym więcej za nim kryło się szarej rzeczywistości, która stanowiła tylko dekoracje do losu człowieczego.

Ten czas, od którego moje myśli nie mogą się uwolnić, chciałabym zamknąć składając Rodzicom w hołdzie moje przemyślenia (…)

 
 
 
Spotkanie z Haliną Kurek - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 

Podczas spotkania Halina Kurek mówiła o debiucie literackim i osobie, która pomogła jej znaleźć sięw kręgu ludzi pióra:Wacławie Turku, krośnieńskim poecie, który prowadzi Klub Literacki w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W tomie „Progi” autorka zamieściła podziękowanie dla Wacława Turka:

 

Panu Wacławowi Turkowi składam tą drogą serdeczne podziękowania za Jego życzliwy stosunek do mojej literackiej twórczości, ukierunkowanie i rozbudzenie pasji pisarskiej (…)

 
 
 
Spotkanie z Haliną Kurek - zdjęcie w treści  nr 2
 
 
 

Wspominała też współpracę z dr Józefem Janowskim, krośnieńskim poetą, archeologiem, muzeologiem oraz Barbarą Torbą, artystką z Przemyśla. Józef Janowski jest autorem wstępów do trzech zbiorów poetyckich: „Miejsca na własność”, „Na wielkim dniu” i „Bawełniany motyl”. Natomiast Barbara Torba wykonała jedwabie prezentowane w tomie „Dekoracje i jedwabie”. Jest też autorką ilustracji do zbiorów: „Na wielkim dniu” i „Bawełniany motyl”.

 
 

Poezja Haliny Kurek jest bogata i różnorodna. W jej wierszach pojawiają się motywy rustykalne. Poetka powraca do przeszłości, wspomina dom rodzinny i życie na wsi. Opisuje miejsca sobie bliskie: Duklę, Bóbrkę, Olchowiec. Halina Kurek pisze też wiersze miłosne.

 

Tematem jej utworów są również współczesne wydarzenia (m.in. katastrofa budowlana w Katowicach w 2006 r. czy katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w 2010 r.) oraz przeżycia religijne (np. wiersz „Spotkanie z papieżem”).

 
Joanna Łach

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie