Plakat wystawy Moi Żydowscy Rodzice,Moi Polscy Rodzice
10.01.2023

Spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu w piątek 13 stycznia 2023 o godz. 10.00 w Kamienicy „Zgoda”.

 

W ramach wydarzenia – wernisaż wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” i spotkanie z jej twórcami – Joanną Sobolewską-Pyz „Inką”, jedną z bohaterek i inicjatorką wystawy oraz twórcami wystawy: Anną Kałacinśką-Gałązką, przedstawicielką drugiego pokolenia ocalałych z Zagłady, autorką książkowego opracowania wspomnień Dzieci Holocaustu pt. „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego...”, redaktorką wywiadów zamieszczonych na planszach,, i Jackiem Gałązką – projektantem graficznym wystawy.

Serdecznie zapraszamy!

plakat wydarzenie DP A 3 (768x1080).jpg [2.17 MB]

O wystawie:
Z Zagłady ocalało w Polsce około pięciu tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się dzieckiem, często później stawali się jego rodzicami. Na ogół fakt adopcji trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili prawdę przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu. Dzieci, wychowane w obcych domach, które uważały za własne, musiały zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukały śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia.

Ci, którym się to nie udało, ciągle jeszcze mają nadzieję.

Plakat wystawy Moi Żydowscy Rodzice,Moi Polscy Rodzice.jpg [2.09 MB]

Losy piętnaściorga Ocalonych, urodzonych w latach 1939-1942, przedstawiono na planszach, które tworzą wystawę. Plansze te, pierwszy raz pokazane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w roku 2015, jeżdżą po Polsce i świecie, by dać świadectwo bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać ukochane dzieci w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.
Twórcami wystawy są członkowie Stowarzyszenia "Dzieci Holocaustu", m.in. Joanna Sobolewska-Pyz „Inka", jedna z bohaterek wystawy i jej inicjatorka; Anna Kołacińska-Gałązka, przedstawicielka drugiego pokolenia ocalałych z Zagłady, autorka książkowego opracowania wspomnień Dzieci Holocaustu pt. „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego...", redaktorka wywiadów zamieszczonych na planszach, oraz Jacek Gałązka, projektant graficzny i realizator wystawy.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, w Kamienicy Zgoda do końca lutego 2023.


Więcej o wystawie: moirodzice.org.pl
Więcej o Stowarzyszeniu: dzieciholocaustu.org.pl

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
fax 13 47 436 51
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie