Zawsze był po prostu „mostem korczyńskim” lub „mostem na Niepodległości ”. W ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont, a miesiąc temu Rada Miasta Krosna podjęła uchwałę o nadaniu mu imienia Karola Klobassy – Zrenckiego. To ukłon w stronę Honorowego Obywatela Krosna, który blisko 150 lat temu sfinansował budowę mostu. Symboliczna uroczystość nadania imienia – już w najbliższą niedzielę (29 lipca br.) o godz. 19.00 na moście.
Most w ciągu ul. Niepodległości jest bardzo ważnym punktem komunikacyjnym miasta. Przekonaliśmy się o tym wszyscy podczas ubiegłorocznego remontu – jego zamknięcie spowodowało spore utrudnienia nie tylko dla kierowców. Gruntowna modernizacja była jednak koniecznością gdyż z upływem czasu konstrukcja zaczęła się „uginać”. Dzięki pozyskanym środkom unijnym możliwa była przebudowa, przywracająca pierwotną nośność czyli 40 ton. Wymieniono całą płytę mostu i infrastrukturę techniczną.
Inicjatorami nazwania mostu imieniem Karola Klobassy – Zrenckiego byli: Stowarzyszenie „Portius”, PGNiG Technologie Spółka Akcyjna, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – Bóbrka oraz Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Oddział w Krośnie.
Tematem zajmowała się Rada Miasta Krosna, która podczas sesji 26 czerwca niemal jednogłośnie ( 1 głos wstrzymujący)podjęła stosowną uchwałę.
Karol Klobassa - Zrencki był wielkim społecznikiem związanym z ziemią krośnieńską, orędownikiem ubogich i potrzebujących. Przemysłowiec, ziemianin, dzięki któremu rozwinął się przemysł naftowy na Podkarpaciu. W historii zapisał się jako wielki dobroczyńca Krosna – finansował m.in. budowę dróg i waśnie mostu na rzece Wisłok ułatwiającego przejazd do kościółka Św. Wojciecha i Korczyny. Jako właściciel ziemski wchodził w skład Komitetu odbudowy klasztoru pojezuickiego z przeznaczeniem na krośnieńskie gimnazjum ( obecnie PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego ).
Karol Klobassa-Zrencki wraz z Ignacym Łukasiewiczem był jednym z założycieli przemysłu naftowego na Podkarpaciu, a w 1877 roku współzałożycielem Krajowego Towarzystwa Naftowego. Cesarz Franciszek Józef I za wielkie zasługi dla rozwoju Galicji nadał mu Order Żelaznej Korony.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców na uroczystość nadania imienia, która przybliży niezwykłą postać Karola Klobassy – Zrenckiego, jego dokonania na rzecz Krosna i rozwoju przemysłu naftowego na Podkarpaciu.