Solna karawana, Mali to tytuł prelekcji Jakuba Pająka, odbywającej się w ramach Krośnieńskich spotkań z podróżnikami.
Karawany jednogarbnych wielbłądów od początku naszej ery przemierzały rozległe przestrzenie największej gorącej pustyni świata - Sahary. Jej głównym bogactwem przez wieki była sól kamienna stanowiąca istotny środek wymiany w handlu z Czarną Afryką (m.in. za złoto). We współczesnym świecie nadal są miejsca, gdzie handlowe karawany wyruszają po „białe złoto Sahary”, a ich organizacja oraz metody eksploatacji i transportu nie zmieniły się zasadniczo od kilkuset lat.
W północnej części Mali regularne karawany liczące do kilkuset sztuk dromaderów wciąż przemierzają pustynny szlak z Timbuktu (bądź innych miejscowości nad Nigrem) do położonych w głębi Sahary kopalń soli Taoudenni (blisko 1500 km tam i z powrotem). W jednej z takich wypraw brał udział autor prelekcji, który przez ponad sześć tygodni podglądał codzienne życie na solnym szlaku jako pomocnik/poganiacz wielbłądów/… w prowadzonych przez Maurów karawanach.
Na prelekcję zapraszamy 14 grudnia 2009 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 do Piwnicy PodCieniami, Rynek 5 w Krośnie. Partnerem spotkań jest sklep Wino i Przyjaciele, a patronat medialny nad spotkaniami objęli: Polskie Radio Rzeszów, TV Obiektyw, Onet.pl, Odyssei.com, Krosno24.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.
Jakub Pająk – doktorant geoturystyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska krakowskiej AGH. Naukowo zajmuje się Saharą, z zamiłowania podróżnik i fotografik… Jest laureatem Kolosa za rok 2008 w kategorii „Podróże”. Nagrodę otrzymał za trwającą 6 tygodni wyprawę „Solna karawana przez Saharę, Timbuktu-Taoudenni-Timbuktu (Mali)”, w czasie której jako pomocnik i poganiacz wielbłądów obserwował codzienne życie na karawanowym szlaku. www.daalej.prv.pl