370393906.jpg
27.05.2010

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna, w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, przygotowała ciekawą ofertę kulturalną. W siedzibie głównej i filiach miejskich odbywały się spotkania, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a wszystkim podjętym działaniom towarzyszyło hasło „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy”. 

 

W dniach 8-15 maja obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy”. Jak podkreśla Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, organizator akcji, współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych (…), staje się nowoczesną placówką, w której można wypożyczyć już nie tylko książki, ale też płyty DVD, można też obejrzeć filmy i posłuchać muzyki. 

 

W Oddziale dla Dzieci ponad 150 osób wzięło udział w warsztatach czerpania papieru prowadzonych przez Czerpalnię Papieru Art-Papier z Gliwic. Uczestnicy zajęć zapoznali się z technikami powstawania papieru wytwarzanego według starych receptur pochodzących z XIX wieku. Mogli też samodzielnie wyczerpać kartkę papieru, zadrukować ją, zapisać gęsim piórem i przystawić lakową pieczęć. 

 

 

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.  - zdjęcie w treści

 

 


Również w Oddziale dla Dzieci odbyło się spotkanie z Łukaszem Dębskim, autorem kilkunastu książek dla najmłodszych czytelników. W trakcie spotkania dzieci odpowiadały na zagadki i bawiły się w detektywów, a także wykonywały ilustracje do czytanych opowieści. 

 

 

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.  - zdjęcie w treści  nr 1

 

 


Oddział dla Dzieci zorganizował też zajęcia dla uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie pt. „Muzyczne podróże z Panem Chopinem” oraz dwa konkursy: literacki - „Mój najlepszy przyjaciel z książki” i literacko-plastyczny - „Majowa książeczka-zabaweczka”.
Najmłodsi czytelnicy mogli też obejrzeć spektakl „Porwanie księżniczki” w wykonaniu aktorów z Teatru Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza.

 

 

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.  - zdjęcie w treści  nr 2

 

 


W Czytelni Głównej Biblioteki z młodzieżą spotkał się Tadeusz Dąbrowski, poeta, krytyk i eseista. Uczestnicy spotkania wysłuchali wierszy w interpretacji poety, mieli też możliwość rozmowy na temat sensu poezji w życiu współczesnego człowieka.

 

 

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.  - zdjęcie w treści  nr 3

 

 


W Saloniku Artystycznym otwarto wystawę exlibrisów Krzysztofy Lachtary, znanej i cenionej w kraju i za granicą rzeszowskiej artystki. Zaprezentowano ponad 70 exlibrisów wykonanych technikami wklęsłodrukowymi, głównie akwafortą i akwatintą i dedykowanych przede wszystkim osobom prywatnym.

 


„Czytasz = Wygrywasz”, pod takim hasłem w Czytelni Głównej odbył się cykl imprez: znani krośnianie czytali dzieciom fragmenty ulubionych książek; dla uczniów krośnieńskich szkół zorganizowano konkurs głośnego czytania „Mistrz Pięknego Czytania 2010”; na spotkanie zaproszona została też Eliza Piotrowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci.

 

 

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.  - zdjęcie w treści  nr 4

 

 

Słowa, dźwięki, obrazy. Tydzień Bibliotek w Krośnie.  - zdjęcie w treści  nr 5

 

 


W trakcie trwania Tygodnia Bibliotek w Filii nr 4 najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie, podczas spotkania z Łukaszem Dębskim, mieli możliwość czytania, rysowania i opowiadania. Gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach słowno-muzycznych pt. „Miłość wystarczy, że jest…”, przeprowadzonych w oparciu o teksty Jana Twardowskiego. W Filii nr 4 odbyła się też lekcja biblioteczna dla uczniów V kl. Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie zatytułowana „W nowoczesnej bibliotece”. Cykl zajęć dla dzieci i młodzieży zamknął „Piknik z książką”, którego honorowym gościem była Eliza Piotrowska. 

 


W Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym zorganizowano szkolenie dla osób niepełnosprawnych pt. „Niewidomi w świecie multimediów”. Dla najmłodszych czytelników przygotowano zajęcia ph. „Mała orkiestra, czyli przedszkolaki i dźwięki” oraz lekcję biblioteczną „Multimedia dla najmłodszych”, a gimnazjaliści mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym „Osobliwości krośnieńskiej przyrody”.

 


Również inne filie miejskie Krośnieńskiej Biblioteki zorganizowały ciekawe zajęcia, przygotowane tak, by dzieci rozwijały swoje zdolności językowe, muzyczne i plastyczne, by zwracały uwagę nie tylko na słowa, ale też na dźwięki i obrazy.

 


W Filii nr 2 odbył się konkurs głośnego czytania dla uczniów kl. II ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Krośnie. Filia nr 3 przygotowała m.in. zajęcia edukacyjne pt. „Biblioteka oczami dziecka”. Filii nr 7 ogłosiła konkurs literacki „Słowa zawarte w obrazach”. Dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krośnie- Turaszówce przygotowała lekcję biblioteczną ph. „Biblioteka – Informacja – Książka”, a dla dzieci kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Krośnie zajęcia pt. „Nie daj się nudzie!”.
 

Joanna Łach

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie