622584841.jpg
12.11.2012

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości

Jak zwykle, główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbywają się na krośnieńskiej starówce. Nie inaczej było także w tym roku. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w Krośnie jest wiele miejsc upamiętniających poległych w walkach na różnych frontach. Miejsc bardzo bliskich lokalnym społecznościom m.in. w Suchodole, Polance czy Białobrzegach. Podczas najważniejszych świąt narodowych mieszkańcy i władze samorządowe składają tam kwiaty i palą znicze.

 

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści

 


Główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się na starówce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej „Fara” koncelebrowana przez księży z krośnieńskich parafii. Po mszy nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na krośnieńskim Rynku oraz apel poległych. Okolicznościowe przemówienia wygłosił Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki. W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe,  kompanie honorowe 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich i harcerzy oraz  Miejska Górnicza Orkiestra Dęta. W mieście zorganizowano także wiele imprez towarzyszących – koncerty pieśni i poezji patriotycznej oraz XIV Bieg Niepodległości ulicami miasta.

 

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 1

 


Jak co roku, samorządowcy odwiedzali  miejsca pamięci w naszym mieście  – Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna, Zastępca Prezydenta Tomasz Soliński oraz  Przewodniczący Rady Miasta Krosna Stanisław Słyś złożyli  kwiaty pod tablicą Józefa Piłsudskiego przy Kościele OO. Kapucynów, pod pomnikami przy ul. Powstańców Warszawskich, tzw. Rondzie, przy. ul Lwowskiej, pomnikiem AK, na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu komunalnym,  w dzielnicach: Suchodół, Polanka i Białobrzegi a także pod pomnikiem ku czci poległych powstańców styczniowych na trenie starego cmentarza.


Krośnieńskie miejsca pamięci są szczególnie istotne dla lokalnych społeczności. Związane z nimi dramatyczne wydarzenia, są ciągle żywe w pamięci mieszkańców. Upamiętniają poległych podczas walk za ojczyznę bliskich, znajomych i członków rodziny.


Bardzo silnie kultywowane są tradycje patriotyczne w dzielnicy Suchodół. Podczas wszystkich świąt mieszkańcy zbierają się tutaj pod pomnikiem, u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Grunwaldzkiej, na okolicznościowych spotkaniach. Wzniesiony w 1924 r. pomnik zwieńczony krzyżem i orłem poświęcony jest poległym podczas I i II wojny światowej Obok na postumentach wmurowane są dwie tablice pamiątkowe poświęcone poległym w obronie Ojczyzny mieszkańcom dzielnicy Suchodół.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 2

 


Szczególną pamięcią otaczany jest również pomnik w dzielnicy Białobrzegi. Pomnik poświęcony poległym za Ojczyznę w latach 1914 – 1918, odsłonięto 11 listopada 1920 r. Ufundowany został przez mieszkańców dzielnicy. Na poszczególnych kamieniach wyryte zostały nazwiska poległych. 11 listopada 2000 r. uroczyście odsłonięta została nowa granitowa tablica nazwiskami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 3

 


Pamięci Parafian Poległych w Walkach za Ojczyznę poświęcony jest pomnik przy kościele  pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Polance.  Niedawno gruntownie odrestaurowany, został wybudowany w 1929 roku, dzięki staraniom i przy całkowitym nakładzie Ks. Proboszcza Stanisława Decowskiego. Jest poświęcony pamięci -  trzydziestu jeden żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 4

 


Wspaniale odrestaurowany został także Pomnik ku czci poległych powstańców styczniowych znajdujący się w centralnej części starego cmentarza. Obelisk wykonał w 1903 roku Andrzej Lenik, według projektu Napoleona Nawarskiego. Ma on kształt kamiennego kopca zwieńczonego krzyżem z cierniową koroną i orłem.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 5

 


Na cmentarzu komunalnym w Krośnie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Symboliczna mogiła znajduje się w kwaterze żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej od 1925 r., a powstała z inicjatywy społeczeństwa Ziemi Krośnieńskiej. Na piaskowej płycie widnieje napis: Nieznanemu żołnierzowi Polskiemu poległemu za Ojczyznę 1918-1920 r.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 6

 


Tablica upamiętniająca Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzom, umieszczona jest na ścianie frontowej Kościoła OO. Kapucynów.  Została odsłonięta w 70-tą rocznicę odzyskania niepodległości.

 

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 7

 


Przez wiele lat większość miejskich uroczystości patriotycznych odbywała się pod pomnikiem przy ul. Powstańców Warszawskich. Jest to pomnik pamięci narodowej poświęcony tym, którzy walczyli i przelali krew za Ojczyznę. Upamiętnia on poległych na frontach I i II wojny światowej  oraz 34 mieszkańców dzielnicy zamordowanych w egzekucjach i obozach zagłady, członków Armii Krajowej, w latach 1939-1945.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 8

 


Jednym z bardziej popularnych pomników, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych jest pomnik poświęcony poległym na tzw. Rondzie. Pomnik został wzniesiony na 1000 lecie państwa Polskiego. Powstał z inicjatywy uwolnionych więźniów Oświęcimia i żołnierzy Armii Krajowej. Upamiętnia poległych w walce z faszyzmem. Na pomniku widnieją dwa napisy: „Poległym w walce z faszyzmem niemieckim 1939-1945” oraz „W 1000-lecie Państwa Polskiego Ziemia krośnieńska”.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 9

 


W 2005 roku u zbiegu ulic Niepodległości i Lwowskiej powstał pomnik poświęcony  poległym oficerom i żołnierzom Armii Krajowej „Podkarpacie”. Na granitowym obelisku widnieją słowa roty przysięgi AK-owca. Pomnik odsłonięto i poświęcono 2 października 2004 r.

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 10

 


Miejsce w którym w 2005 roku  powstał pomnik poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu stało się miejscem organizacji ważnych krośnieńskich uroczystości.  Inicjatywa budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego została zapoczątkowana na posiedzeniu Rady Miejskiej Krosna w dniu 16 V 1935 r. Realizacja planu została jednak pokrzyżowana przez wybuch Drugiej Wojny Światowej, a do pomysłu powrócono dopiero po siedemdziesięciu latach.
 

 

 

Śladami miejsc pamięci o poległych czyli jak Krosno uczciło Narodowe Święto Niepodległości - zdjęcie w treści  nr 11

 

 

 

 Pomnik autorstwa Władysława Dudka z Krakowa, odsłonięto 15 VIII 2005 r. w dniu Święta Wojska Polskiego.

 

 

 

Zobacz fotogalerię z Uroczystości 11 listopada.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie