1146069377.jpg
11.05.2012

Sax i saksofon, czyli Jarosław Sereda w Saloniku

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z muzykiem Jarosławem Seredą. Znany nie tylko w regionie kameralista i muzyk orkiestrowy mówił m.in. o fascynacji swym instrumentem – saksofonem, jego genezie i roli we współczesnej muzyce. Wyjątkowości spotkaniu dodało prawykonanie utworu brazylijskiej kompozytorki Andrei Carmen Pensado.

 

Jarosław Sereda ukończył szkołę muzyczną w Krośnie, następnie Akademię Muzyczną w Krakowie i powrócił do swej szkoły w 1991 r., już jako nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych. Pracuje także w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Prowadzi honorowany krajowymi nagrodami Krośnieński Zespół Saksofonowy. Jego uczniowie  są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Saksofonista ten grał m.in. w Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji i Ukrainie. Zaliczany jest do odważnych muzyków, wykonał bowiem wiele prapremier znanych w świecie kompozytorów; sam również komponuje, aranżuje utwory innych autorów.

 

 

Sax i saksofon, czyli Jarosław Sereda w Saloniku - zdjęcie w treści

 

 

 

Artysta zaprezentował różne utwory na saksofon, zwrócił uwagę, że instrument ten ma wiele „odcieni”, że muzyka z udziałem saksofonu to różne formy, nie tylko kojarzone z muzyką rozrywkową czy jazzem. Dziś saksofon to jakby oddzielny rozdział historii literatury muzycznej – podkreślał Jarosław Sereda. Saksofoniści korzystają z utworów baroku i – jak twierdził gość – bardzo ta epoka sprzyja instrumentowi stworzonemu przez Belga Saxa. Eksponując wprost niewyobrażalne możliwości instrumentu (wykazując tym samym swe mistrzostwo wirtuoza), Sereda wykonał dla porównania z muzyką europejską awangardowy - jeszcze ćwierć wieku temu, dodał -  utwór kompozytora japońskiego Ryo Nody.

 

 

Sax i saksofon, czyli Jarosław Sereda w Saloniku - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

Publiczność podkreślała wagę wypowiedzi muzyka, który przypomniał, że saksofon jest dziełem Adolfa Saxa, i instrument ten liczy zaledwie ponad 160 lat – zaledwie, w stosunku do tradycji antycznych instrumentów jak harfa czy flet.

 

Na spotkanie to licznie przybyli również mieszkańcy Miejsca Piastowego, Jarosław Sereda jest bowiem nie tylko rodzinnie związany z tą miejscowością, jest też kapelmistrzem Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe, która zaliczana jest do krajowej czołówki orkiestr dętych. Siostry michalitki - s. Dawida, znana poetka i s. Dobrosława, która prowadzi chór - przypomniały miejsteckie tradycje muzyczne, które miały swe źródło w działalności bł. Bronisława Markiewicza, założyciela zgromadzenia michalitów.

 

 

Sax i saksofon, czyli Jarosław Sereda w Saloniku - zdjęcie w treści  nr 2

 

 

O związkach muzyków tego regionu przypomnieli Zbigniew Więcek, wieloletni instruktor tańca i tancerz, oraz Wacław Turek, nie tylko fotograf i poeta, ale i… basista. Zaś Bolesław Sereda, autor opracowania na temat orkiestry w 111-lecie jej utworzenia, prywatnie ojciec muzyka – uczestnicząc w spotkaniu wraz z innymi członkami rodziny i wspomnianej orkiestry - ukazał w zarysie jej ponad wiekową historię

 

Gościowi Saloniku towarzyszyli również jego krośnieńscy nauczyciele oraz grono przyjaciół muzyków. Sereda dziękując za możliwość spotkania się z publicznością wyznał, że właściwie w Krośnie jest to jego pierwszy indywidualny występ. Miłośnicy jego talentu wyrazili przekonanie, że to początek i że wierzą, iż muzyk ten będzie częściej obecny „u siebie”, nie tylko w kraju czy na estradach europejskich.

 

Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek ph. „Biblioteka ciągle w grze”.

 

Jan Tulik

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie