„Inne oblicze Białorusi. Podróż po Białorusi śladami polskich kościołów Michalitów" oraz „Twarze i maski świata” to tytuły dwóch wystaw na jakie zaprasza Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.
Już 14 listopada o godz.17.00 w Galerii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jana Wojciecha Wrońskiego.
Fotografie są pokłosiem pięciodniowej wycieczki po zachodniej i centralnej Białorusi pod przewodnictwem księdza Krzysztofa Poświaty. Możemy zobaczyć Mińsk, Grodno, Nowogródek z pamiątkami po Adamie Mickiewiczu, ruiny dworu Elizy Orzeszkowej w Bohatyrowiczach z położonym w pobliżu grobem Jana i Cecylii, muzeum Czesława Niemena w Starych Wasyliszkach, czy wreszcie wspaniałe pałace Radziwiłłów w Nieświerzu i Mirze.
fot. J. Wroński
Wystawa prezentuje również świątynie katolickie i cerkwie prawosławne.
fot. J. Wroński
Jan Wojciech Wroński z Krosnem związany jest od 1984 roku. Po ukończeniu Wydziału Lekarskiego na AM w Krakowie rozpoczął pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Krośnie i pracuje w nim nadal. Aktualnie jest Ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej. Pomimo, że jest bardzo oddany pracy zawodowej znajduje czas na aktywne uprawianie sportu, myślistwo i podróże.
Wernisaż wystawy Waldemara Hołdy – „Twarze i maski świata” odbędzie się 16 listopada o godz. 19.00 w Galerii Szarej RCKP
Waldemar Hołda - lekarz internista i hematolog pracujący w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie oraz Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie. Od prawie 25 lat organizuje pod sztandarem Klubu Turystyki Trampingowej „GLOB” wycieczki trampingowe dla przyjaciół turystów do różnych zakątków świata na 5 kontynentach.
fot. W. Hołda
W czasie wypraw dokumentuje rzeczywistość robiąc amatorskie zdjęcia oraz kręcąc filmy. Ulubionym tematem są twarze spotykanych ludzi w połączeniu z rękodziełem ludowym w formie masek etnicznych z różnych zakątków globu.
fot. W. Hołda
Obydwie wystawy czynne będą do do 31 grudnia 2012 roku.
Agnieszka Sacała - dzięki różnym zainteresowaniom, szczególnie muzyką, wypracowała własną zdolność obserwacji układającego się światła i cienia. Tworzy grafiki i rzeźbę wzorując się na mistrzach, z lekkością wypowiada się w rysunku, tworzy także pastele.
Joanna Głaz - dojrzałe i wypracowane pod względem zastosowanych technik prace znajdują uznanie miłośników sztuki. Z wielkim powodzeniem wypowiada się w malarstwie, grafice i rzeźbie. Laureatka wielu znaczących nagród.
Przemysław Broszko - śmiało operuje kolorem w sposób mocny, jakby „perkusyjny”, stwarzając prace zmuszające oglądającego do refleksji. Obrazy są wyraziste i doskonałe kolorystycznie, świadczące o dużej wrażliwości i talencie.
Monika Chodur - inspiracje plastyczne czerpie z szerokiego zainteresowania sztukami pięknymi m.in. muzyką i malarstwem mistrzów. Odważnie operuje kreską, uzyskując zdecydowane efekty wizualne, zabarwione także dozą humoru.
Henryk Cebula - studiował rzeźbę na krakowskiej ASP. Również rysownik i publicysta. Jako karykaturzysta debiutował w 1974 r. w „Prometeju". Współpracował m.in. z pismami: „Polityka”, „Szpilki”, „Playboy”, „Nie”, „Wprost”. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, m.in. Srebrnej Szpilki za rok 1986. Autor 108 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 870 wystaw zbiorowych.