Ratownicy z „Naftówki” przygotowują się do zabezpieczenia Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012
Grupa Ratownictwa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Krosna, działająca przy ZR PCK w Krośnie obok Grupy Ratownictwa PCK w Łomży została zaproszona przez „ratowników” z Przemyśla do wspólnych ćwiczeń w Kalwarii Pacławskiej. W ćwiczeniach udział wzięli również strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Głównym tematem ćwiczeń były przygotowania do zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które zostaną rozegrane na terenie Polski i Ukrainy w 2012 roku. Grupy Ratownictwa PCK przygotowują się do tego wielkiego wydarzenia. W czasie trwania EURO 2012 Podkarpacie będzie największym lądowym węzłem komunikacyjnym w transporcie z Ukrainą, dlatego gospodarz i pomysłodawca ćwiczeń mając świadomość ograniczonych możliwości służb zawodowych, chce pokazać jak duże znaczenie mogą mieć ratownicy ze służb ochotniczych. Podczas opracowywania założeń do ćwiczeń bazowano na doświadczeniach Austriackiego Czerwonego Krzyża w czasie Mistrzostw w 2008 r.
Przygotowaniem do ćwiczeń były wykłady, na których m.in. omawiane były techniki ratunkowe oraz kierowanie akcją w czasie zdarzenia masowego. Następnie funkcjonariusze Komedy Miejskiej Policji w Przemyślu zapoznali wszystkich uczestników ćwiczeń z procedurami i zasadami poszukiwań osób zaginionych. Podczas wspólnych, nocnych ćwiczeń ratownicy i funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzili poszukiwania osób, które ucierpiały w katastrofie lotniczej na terenie wzgórza Kalwaryjskiego. Udało się odnaleźć wszystkich poszkodowanych.
Całe szkolenie było super zorganizowane. Najciekawsza dla nas była akcja, kiedy ogłoszono alarm o godz. 3 w nocy i poszukiwania trzech zaginionych osób. Każda grupa ratownicza otrzymała mapę, krótkofalówkę, noktowizor i musiała przeszukać swój teren, odnaleźć poszkodowanych, udzielić im pomocy a następnie przetransportować do punktu medycznego. W działaniach tych brała udział Straż Graniczna, która udostępniła nam kamerę termowizyjną – mówi Daniel Stefański, uczeń-kapitan Grupy Ratowniczej ZSP4.
W czasie manewrów rozłożono także profesjonalny Punkt Pomocy Medycznej, gdzie opatrzeni poszkodowani przygotowywani byli do transportu m. in. śmigłowcami SG i Lotniczego Pogotowia Ratowniczego. Mimo bardzo trudnych
warunków atmosferycznych udało się zrealizować wszystkie elementy manewrów.
Następnego dnia, w czasie wykładu, uczestnicy szkolenia otrzymali wezwanie do groźnego wypadku komunikacyjnego. Na miejsce zdarzenia przybyła PSP z Przemyśla a chwile później Ratownicy PCK. To oczywiście kolejne ćwiczenia przygotowujące ratowników na zdarzenia masowe, które mogą się zdarzyć w czasie trwania mistrzostw.
W ostatnim dniu szkolenia dokonano analizy i podsumowań oraz przygotowanie wspólnych planów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego miasta Przemyśla, przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie oraz Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu oraz przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Ratowników z „Naftówki” wsparł Zarząd Rejonowy PCK w Krośnie, który wyposażył uczniów w sprzęt ratowniczy oraz dyrektor ZSP4 Tadeusz Wiewiórski, który zapewnił przejazd na ćwiczenia.
Cieszę się, że moi uczniowie z klasy LO o profilu ratowniczo-pielęgniarskim mogli uczestniczyć w tych ćwiczeniach, mieli bowiem możliwość sprawdzić się w działaniu praktycznym, w wypadkach masowych. Wszyscy niedawno ukończyli kwalifikowany kurs pierwszej pomocy, uzyskując tytuł ratownika. Byli najmłodszymi ratownikami tego szkolenia, a wykazali się największą skutecznością w poszukiwaniu zaginionych – powiedział opiekun Zbigniew Moskal, nauczyciel przysposobienia obronnego w ZSP 4 w Krośnie, dodając że wszyscy uczniowie-ratownicy po ukończeniu szkoły deklarują chęć pozostania ratownikami Szkolnej Grupy Ratowniczej, która powstała w ubiegłym roku, bez wzglądu na to, gdzie
w przyszłości będą studiować czy pracować.
W ćwiczeniach udział wzięli uczniowie klasy drugiej LO o profilu ratowniczo-pielęgniarskim w ZSP Nr4 w Krośnie w składzie: Daniel Stefański-kapitan, Jerzy Borek, Arkadiusz Frączek, Maciej Socha, Izabela Michalska, Joanna Rodzinka, Joanna Huta, Joanna Serwińska.