Radni zajęli stanowisko w sprawie realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Wyniki konkursu Narodowego Funduszu Zdrowia na kontrakt obejmujący nocną i świąteczną opiekę zdrowotną wzbudziły zaniepokojenie i dyskusje wśród krośnieńskich Radnych podczas ostatniej sesji. Po wysłuchaniu wyjaśnień dyrektorów zarówno Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego jak i Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, Rada Miasta Krosna w głosowaniu (13 głosów za, 4 przeciw i 4 wstrzymujące się) zajęła następujące stanowisko:
Kierując się troską o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców miasta i powiatu krośnieńskiego, Rada Miasta Krosna wyraża zaniepokojenie rozstrzygnięciem konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia Podkarpacki Oddział Wojewódzki w Rzeszowie w sprawie przyznania kontraktu Wojewódzkiemu Szpitalowi Podkarpackiemu im. Jana Pawła II w Krośnie w zakresie zapewnienia nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej.
Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie od lat świadczyło w/w usługi medyczne na dobrym poziomie.
Zmiany w funkcjonowaniu ochrony zdrowia nie były konsultowane z lokalnym samorządem. Zasięgnięcie naszej opinii pozwoliłoby prawdopodobnie wyeliminować decyzję, która może skutkować utrudnionym dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcom miasta Krosna w godzinach nocnych i w dni świąteczne. Podjęte rozstrzygnięcie jest w naszej opinii sprzeczne z duchem reformy ochrony zdrowia tj. rozdzielenie szpitalnej opieki specjalistycznej z podstawowym lecznictwem medycznym. Odpowiednio wczesne poinformowanie samorządu pozwoliłoby na uniknięcie dezinformacji wśród potencjalnych pacjentów.
W trosce o sprawne funkcjonowanie ochrony zdrowia, apelujemy o ponowne rozpatrzenie decyzji oraz przesunięcie terminu realizacji wprowadzonych zmian.