1656113314.jpg
27.05.2014

Radni zajęli stanowisko w sprawie przyznania kontraktów na lata 2014-2017

Wyniki konkursu Narodowego Funduszu Zdrowia na kontrakty na lata 2014 – 2017 obejmujące świadczenia rehabilitacyjne – fizjoterapia ambulatoryjna dla podmiotów leczniczych prowadzących działalność na terenie miasta Krosna, wzbudziły zaniepokojenie wśród krośnieńskich Radnych.

 

 

Radni Rady Miasta zajęli następujące stanowisko:

 

Kierując się troską o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego, jako Radni Miasta Krosna wyrażamy zaniepokojenie rozstrzygnięciem konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia Podkarpacki Oddział Wojewódzki w Rzeszowie w sprawie przyznania kontraktów na lata 2014 – 2017 w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych – fizjoterapia ambulatoryjna dla podmiotów leczniczych prowadzących działalność na terenie miasta Krosna tj. między innymi: NZOZ Centrum Usług Medycznych „Zdrowy Styl” w Krośnie, ul. Zręcińska 10e, NZOZ FIZJO – TEK Sp. z o.o w Krośnie, ul. S.Kisielewskiego 1, NZOZ Centrum Zdrowia EUROMED Sp. z o.o. w Krośnie, ul. Ks.S.Staszica 3, NZOZ Zakład Leczenia Chorób Narządu Ruchu Sp. z o.o. w Krośnie, ul. Ks.S.Staszica 3, NZOZ „KROSNO - ZDROWIE” Sp. z o.o. w Krośnie, ul. Tysiąclecia 13, SPECMED Sp. z o.o. prowadząca NZOZ Zespół Przychodni i Poradni Specjalistycznych w Krośnie, ul. I. Paderewskiego 4, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie, ul. Korczyńska 57.

 

Dotychczas obowiązująca wysokość kontraktów w zakresie świadczeń fizjoterapii leczniczej na terenie miasta Krosna powodowała, że czas oczekiwania na te świadczenia był niekiedy nawet kilkumiesięczny. Wysoki standard świadczonych przez zakłady w mieście Krośnie usług powodował, że w przypadku prawa wolnego wyboru świadczeniodawcy - pacjenci zarówno z terenu miasta Krosna, jak i ościennych gmin korzystali ze świadczeń w w/w zakładach. 

 

Podjęte rozstrzygnięcie jest w naszej opinii sprzeczne z upowszechnieniem dostępu do świadczeń zabiegów rehabilitacyjnych a drastyczne obniżenie wysokości kontraktów na lata 2014 – 2017 dla podmiotów leczniczych prowadzących działalność na terenie miasta Krosna spowoduje dalsze wydłużenie się czasu oczekiwania na świadczenia i jeszcze bardziej uniemożliwi mieszkańcom naszego miasta osiągnięcie szybkiego powrotu do zdrowia a przez to będzie skutkować zwiększeniem kosztów ponoszonych przez NFZ w procesie ich leczenia.

 
Dodatkowo, w związku ze zmniejszeniem wysokości kontraktów, zaistnieje realne zagrożenie upadłością niektórych zakładów prowadzących działalność w zakresie świadczeń rehabilitacji leczniczej na terenie miasta Krosna.
 

Starzenie się społeczeństwa a co za tym idzie ograniczenie sprawności osób starszych i pogorszenie jakości ich życia powoduje zwiększenie zapotrzebowania na usługi zabiegów fizjoterapeutycznych. Jednocześnie na terenie miasta Krosna działają szkoły posiadające w swojej ofercie kierunki sportowe. Uczęszczają do nich uczniowie nie tylko z terenu miasta, ale i całej Polski. Kierunki te, wiążą się z potencjalnie dużą urazowością a co za tym idzie z koniecznością udzielenia młodym ludziom zabiegów usprawniających, przyspieszających ich powrót do zdrowia i treningów. W związku z tym niezrozumiała jest więc dla nas decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia o obniżeniu kontraktów na tego typu świadczenia.

 

Przy zwiększeniu puli finansów przeznaczonych na świadczenia rehabilitacyjne niezrozumiałe jest również dla nas obniżenie wysokości kontraktów w porównaniu do roku ubiegłego. Placówki działające poza terenem miasta Krosna otrzymały wyższe kwoty w przeliczeniu na etat niż te działające w samym mieście a świadczące przecież usługi nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i gmin ościennych. Jest to rażąco niesprawiedliwe i dyskryminujące.

 

W trosce o sprawne funkcjonowanie ochrony zdrowia i równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, mając na uwadze duże zapotrzebowanie na usługi zabiegów fizjoterapeutycznych na terenie miasta Krosna, apelujemy o ponowne rozpatrzenie i zmianę decyzji w kierunku podwyższenia kontaktów w zakresie usług ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie