Projekt pt. „Podkarpackie Spółdzielnie Socjalne” realizowany jest w okresie od 1 marca 2011r. do 31 grudnia 2013r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki priorytet VII Promocja integracji społecznej.
Głównym celem projektu jest wsparcie finansowe, szkoleniowe i doradcze osób, które zamierzają założyć spółdzielnię socjalną oraz wsparcie już istniejących na rynku spółdzielni.
Spółdzielnia socjalna - forma prawna podmiotu łączącego cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej, mająca umożliwić jej członkom (którymi muszą być w 50% osoby zagrożone wykluczeniem społecznym), powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków.
Projekt kierowany jest do 200 osób fizycznych zamieszkujących teren Podkarpacia, w wieku aktywności zawodowej, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, w tym do 120 osób wykluczonych, które zamierzają założyć nową, bądź przystąpić do już istniejącej spółdzielni socjalnej.
Z tej grupy, 93 osoby zostaną objęte wsparciem finansowym w postaci jednorazowej dotacji w wysokości 20 tys. zł oraz kompleksowym wsparciem doradczo – szkoleniowym. Osoby, które otrzymają dotację zostaną również objęte wsparciem pomostowym w wysokości 1300 zł miesięcznie przez pierwsze 6 miesięcy działania spółdzielni, wsparcie może zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy w uzasadnionych przypadkach.
Spółdzielnię socjalną może założyć co najmniej pięć osób spełniających wymienione poniżej warunki, osoby z pełną zdolnością do czynności prawnych i równocześnie zaliczające się do przynajmniej jednej z następujących kategorii:
- bezrobotni,
- niepełnosprawni,
- uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub środków odurzających po zakończeniu leczenia,
- chorzy psychicznie,
- bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności,
- osoby opuszczające więzienie, które mają trudności z reintegracją społeczną,
- uchodźcy uczestniczący w indywidualnym programie integracji.
Do 23 sierpnia przyjmowane są karty zgłoszniowe do projektu!
Biuro projektu:
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51
Rzeszów
Tel: 17 8676235, 17 8676294
pok. 216