„Powróćmy do bajek” – w taki sposób Prywatna Szkoła Muzyczna I i II stopnia Pro Musica w Krośnie Anny i Adama Münzbergerów uczciła tegoroczny Dzień Matki. To już poraz 20 uczniowie szkoły przygotowali koncert specjalnie dla mam.
Gdy sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultur pogranicza wypełniła się zaproszonymi gośćmi i rodzicami dzieci Pro Musica, koncert rozpoczęły połączone orkiestry szkoły, tym razem pod batutą Wojciecha Gąbki. Przewodziła Pro Musica Grand Standard Orchestra prezentując najbardziej znane motywy muzyczne z bajki „Krecik”, a inscenizowała je najmłodsza grupa rytmiczna.
Scena wyglądała bajkowo, gdy pojawił się na niej ulubiony przez duże i małe dzieci „Krecik w lesie” i „Krecik na pustyni”.
Publiczność gromkimi brawami nagradzała ciekawą aranżację Wojciecha Gąbki i baletowy układ choreograficzny Lucyny Durał.
Efektownym przejściem do następnej części koncertu było wykonanie piosenki „Jestem twoją bajką” przez Ninę Kogut w stroju Czerwonego Kapturka.
Po niej na scenie ukazała się cała galeria postaci bajkowych: wróżki, skrzaty, pajace, królewny, piraci czyli Parada postaci z bajek w wykonaniu wszystkich grup baletowych. Dołączyły do nich przedszkolaki śpiewając razem z chórem młodszym i starszym oraz solistkami : Anna Kaczmarską i Anną Habrat „Witajcie w naszej bajce”.
Gdy na scenie pojawił się „Mały książę” w wykonaniu Gabrieli Lipki – cała scena zamieniła się w „ Majową łąkę” kwiatów, w które przeobraziły się przedszkolaki. „Przyleciały” też ważki z najmłodszej grupy baletowej.
Dopełnieniem tej sceny był występ najmłodszych, 4-letnich solistek Zuzi Münzberger – Gąbki i Ady Kamalskiej, które zaśpiewały kołysankę „Z popielnika na Wojtusia”. Towarzyszący im chór młodszy przygotował wejście Pawła Nikodego – wykonawcy znanego utworu „ Księżyc raz odwiedził staw”. Zakończeniem tej sceny było „The Lion sleeps tonight” w wykonaniu starszego chóru i solistów: Kamili Wojczekowskiej i Pawła Nikodego.
W tę uśpioną, bajkową scenerię wkroczyły „Białe ptaki”, które obudziły wszystkich lekkością układu choreograficznego przygotowanego przez Lucynę Durał. Efektowny układ nagrodzono gromkimi brawami.
Pięknie wkomponowała się w tę atmosferę solistka Katarzyna Kilar, śpiewając pieśń „Caruso”. Zachwyciła publiczność ciekawą barwą głosu i interpretacją utworu.
W refleksyjny nastrój wprowadziła słuchaczy Magdalena Niedziela, śpiewając pieśń „Człowieczy los”. Magdalena nie tylko pięknie śpiewała, ale i wyglądała baśniowo.
Z tego melancholią osnutego świata wyrwała publiczność energetyczna piosenka „Taki dzień się zdarza raz” w wykonaniu Klaudii Laskowskiej i starszego chóru.
W drugiej części koncertu przenieśliśmy się do „Kawiarenki filmowej” w wykonaniu uczniów klasy wokalnej Szkoły Muzycznej II stopnia PRO MUSICA. Prowadzeniem tej części programu i reżyserią zajęła się Anna Kamalska – nauczycielka śpiewu w naszej szkole i wykładowca na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Pierwszym tematem z filmu „Dzienniki Bridget Jones” zachwyciła wszystkich Gabriela Siemion wykonując utwór „What have I got to do” w niezwykle wzruszający sposób. Nastrój, jaki zbudowała, wywołał entuzjastyczne brawa.
Kolejną porcję wrażeń dostarczył duet wokalny: Aleksandra Blicharczyk i Estera Turek śpiewając „You’re the one that I want” z musicalu „Grease”.
Gdy na scenę wyszła Aleksandra Szmyd, publiczność powitała ją gromkimi brawami. Oczarowana niezwykłą barwą i ciepłym wykonaniem utworu „ I have nothing” z filmu „Bodyguard” długo dziękowała solistce za dostarczone emocje.
Dużą niespodzianką było wykonanie przez Damiana Michniewskiego piosenki „Tylko tyle wiem” z filmu „Kurczak mały”. Wszyscy zauważyli zmianę w interpretacji i ciekawym brzmieniu tego solisty.
Niezmiernie wzruszająca była scena i piosenka z filmu „Bitwa o Pearl Harbor” w wykonaniu Katarzyny Osękowskiej. Solistka ubrana w suknię panny młodej oczekująca na ukochanego wyznawała swoje uczucia z niezwykłą dojrzałością.
Zmianę nastroju wprowadził Paweł Nikody, śpiewając „Funky Toun” z filmu „Shrek”. Lubiany przez publiczność solista urzekł swoim występem, za co nagrodzono go gromkimi brawami.
Na zakończenie najstarsza grupa baletowa szkoły Pro Musica wykonała „Taneczny swing” do muzyki z filmu „Pół żartem, pół serio”. Dziewczyny
w czarnych kapeluszach i pięknych srebrzystych strojach zatańczyły ten znany numer, budząc aplauz publiczności.
Finałowa piosenka „Powróćmy do bajek”, do której słowa napisał Jan Lusznia – poeta krośnieński, a muzykę skomponował Adam Münzberger przypomina dorosłym świat, w którym kiedyś żyli:
„ …powróćmy do bajek, do baśni sprzed lat,
niech znowu nas wzruszą, nadzieję obudzą…
powróćmy do bajek, do baśni sprzed lat
zagości w nas radość i uśmiech i spokój”
Nie trzeba zamykać za sobą furtki, baśniowego ogrodu, można powrócić w zaczarowany świat bajek. Takie przesłanie płynęło z tego pięknego, roztańczonego i rozśpiewanego widowiska poświęconego tematyce bajkowej i filmowej.
Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że koncert oglądało i oklaskiwało kilkaset osób.
Pomysł koncertu i aranżacje były dziełem Adama Münzbergera i Wojciecha Gąbki, reżyseria i choreografia I części koncertu: Lucyna Durał, Reżyseria i przygotowanie II części koncertu: Anna Kamalska, przygotowanie chórów: Aleksandra Fiołek – Matuszewska i Dorota Münzberger – Gabka, przygotowanie solistów: Anna Münzberger, przygotowanie przedszkolaków: Małgorzata Pelczar, tekst piosenki finałowej: Jan Lusznia, głos radiowy: Stanisław Jagieło, kostiumy: Anna Cząstka, nagłośnienie: Krzysztof Żołna, oświetlenie: Krzysztof Makuch, prowadzenie koncertu: Katarzyna Osękowska.
Sponsorami koncertu byli:
Dealer Skody Auto Robert Miś
Delikatesy Centrum
Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej
Firma Decor
Dyrekcja Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica przypomina o trwających zapisach do szkoły i zaprasza na kolejne koncerty.