Azbest, materiał niegdyś powszechnie wykorzystywany w budownictwie jest niebezpieczną substancją powodującą raka płuc. W Krośnie na szeroką skalę prowadzona jest akcja usuwania azbestu. Miasto płaci za wywózkę i utylizację tego szkodliwego materiału.
Od sierpnia prowadzona jest w mieście inwentaryzacja azbestu. Ankieterzy mają za zadanie oszacować ilość tego materiału w gospodarstwach domowych, a także ocenić stan techniczny i zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Najczęściej materiał ten ze względu na sprężystość, wytrzymałość mechaniczną oraz swą odporność na bardzo wysokie temperatury, na działanie chemikaliów, kwasów i zasad stosowany był do produkcji m.in. pokryć dachowych, płytek elewacyjnych i rur kominowych.
Od maja 2002 roku realizowany jest Polsce, przyjęty przez Radę Ministrów, „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", którego podstawowym celem jest spowodowanie aby w okresie 30 lat czyli do 2032 roku oczyścić kraju z azbestu.
Program ten nie zapewnia jednak mechanizmów finansowania zbierania, transportu i unieszkodliwiania azbestu, a jednocześnie nakłada obowiązek usunięcia na właściciela danego wyrobu zawierającego ten niebezpieczny produkt.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 129 poz. 902 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003 roku w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest – osoby fizyczne mają obowiązek zgłaszać corocznie posiadanie wyrobów zawierających azbest do właściwego miejscowo urzędu gminy, osoby prawne w/w informacje zobowiązane są przekazywać właściwemu urzędowi wojewódzkiemu.
Według zebranych danych w ciągu ostatnich trzech lat przez Wydział Ochrony Środowiska w naszym mieście, w ponad stu gospodarstwach domowych znajduje się około 300 ton azbestu, który powinien być unieszkodliwiony.
Od 2002 roku prowadzona Urząd Miasta Krosna finansuje mieszkańcom odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów azbestowych.
Akcja usuwania azbestu z terenu miasta Krosna została zapisana w „Planie gospodarki odpadami dla miasta Krosna” - jako jedno z działań związanych z zagospodarowaniem odpadów niebezpiecznych. W budżecie ze środka celowego – Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - na usuwanie odpadów azbestu wydatkowano od 2002 roku do końca pierwszego półrocza 2009 roku kwotę około 133 240 zł.
W ostatnich latach, usługi dla miasta w zakresie usuwania, transportu i utylizacji odpadów azbestu świadczyła Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o. w Tarnowie.
W 2009 roku Krosno wzięło udział w ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki konkursie dotyczącym realizacji zadań wynikających z zapisów rządowego „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski". Krosno otrzymało dotację w wysokości 60 000 zł, na opracowanie „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Krosna na lata 2009 - 2032'', na przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie miasta Krosna oraz na przeprowadzenie kampanii edukacyjno - informacyjnej. Na podstawie inwentaryzacji określona zostanie dokładna ilość, rodzaj oraz stan techniczny znajdujących się na terenie miasta wyrobów azbestowych oraz stopień ich zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Krosna. Inwentaryzacja jest podstawą do stworzenia mapy oraz „Programu usuwania …” dla miasta.