Pasjonująca opowieść o miłości, intrydze i zdradzie, rozgrywająca się na tle burzliwych wydarzeń w XVI – wiecznej Anglii, obejrzeli z ogromnym zainteresowaniem uczestnicy spotkania, które odbyło się 3 marca 2009 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Film „Kochanice króla” w reżyserii Justina Chadwicka to ekranizacja bestsellerowej powieści Philippy Gregory.
Po zakończonej projekcji film został poddany dyskusji. Ogólne wrażenia były pozytywne. Widzów zachwyciły stroje aktorów, piękne zdjęcia, które w doskonały sposób oddawały klimat XVI – wiecznej Anglii.
Zdania były podzielone, jeżeli chodzi o grę aktorską. Większości podobały się role odgrywane przez Natalie Portman i Scarlett Johansson, natomiast zastrzeżenia dotyczyły doboru aktora (Eric Bana) do roli króla Anglii. Zdaniem pań biorących udział w dyskusji, aktor ten nie pasował do znanego im wizerunku Henryka VIII.
Członkinie Uniwersytetu III Wieku dokonały porównania obejrzanego filmu z innymi, poruszającymi tematykę burzliwych małżeństw i rządów Henryka VIII: „Krwawy tyran – Henryk VIII” i „Sześć żon Henryka VIII”. Jak wynikało z rozmowy, uczestniczkom dyskusji jednak bardziej odpowiadały filmy typowo historyczne. „Kochanice króla” to przede wszystkim tragedia rodziny, której tłem są wydarzenia historyczne.
W dalszej części dyskusja skupiła się wokół tematu intryg, żądzy władzy, przechodząc w rozmowy dotyczące mądrości królowej Katarzyny Aragońskiej i miejsca kobiet w hierarchii społecznej.
Film niewątpliwie podobał się, ponieważ przerażał, wzruszając jednocześnie widza. Z pewnością warto go polecić.
Monika Król