1667838215.jpg
10.03.2014

Powstanie Szklany Zakątek nowa atrakcja turystyczna Krosna

We wtorek 4 marca oficjalnie zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szklanego Zakątka w Krośnie, czyli miejsca nawiązującego do historii i bogatej tradycji hutniczego zagłębia. Jak podkreślają pomysłodawcy ma być to nowoczesny „pomnik hutników szkła”.

 

 

 


Powstanie Szklany Zakątek nowa atrakcja turystyczna Krosna - zdjęcie w treści
Konferencja Szklany Zakątek Radosław Owoc – współwłaściciel Villa Glass Studio
Patrycja Dubiel – artystka szkła – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
Zygmunt Rysz – wiceprezydent Unii Przedsiębiorczych
Paweł Bachota – prezydent Unii Przedsiębiorczych
 

 

 


W obecnych czasach budowanie pomników rodzi wiele kontrowersji, może dlatego że większość z nich wygląda tak jak wielu z nas sobie wyobraża pomnik – wyniosły na postumencie a na dole wieńce i bukiety. Dlatego zadecydowaliśmy, że nasz pomysł będzie nazywał się Zakątkiem Szklanym. W naszych sercach będzie on pomnikiem hutników szkła. Być może zyska on takie poparcie społeczne, że kiedyś zostanie nazwany pomnikiem ale nie o to nam chodzi - mówią pomysłodawcy Szklanego Zakątka członkowie Unii Przedsiębiorczych.
 


 

Powstanie Szklany Zakątek nowa atrakcja turystyczna Krosna - zdjęcie w treści  nr 1

Jedna z koncepcji Patrycji Dubiel
 

 


Na konferencji prasowej przedstawiono wstępne założenia projektu. Patrycja Dubiel pochodząca z Krosna artystka specjalizująca się w formach szklanych jest projektantem Szklanego Zakątka, który będzie nawiązywać do sylwetek hutników stojących niegdyś obok Huty nr 1 przy ulicy Grodzkiej w Krośnie. Wykonanie oparte będzie jednak na zupełnie innej technologii. Artystka oprze się na technologi szkła fusingowego, w którym specjalizuje się krośnieńska huta Villa Glass Studio, wytypowana na głównego wykonawcę inwestycji.
 

 


 

Powstanie Szklany Zakątek nowa atrakcja turystyczna Krosna - zdjęcie w treści  nr 2

Hutnicy Jedynka. Hutnicy stojący obok wjazdu do huty. Lata siedemdziesiąte
 

 


Inicjatywa Szklanego Zakątka zyskuje bardzo duże poparcie wśród społeczeństwa a w komitecie honorowym swoją obecność potwierdziły znane osoby z życia polityczno-społecznego. Elżbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Tomasz Poręba – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Juszczak – Starosta Krośnieński, Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna oraz Stanisław Słyś – Przewodniczący Rady Miasta Krosna. Organizatorzy zaprosili jeszcze inne osoby i czekają na potwierdzenie.
 


Jednocześnie został uruchomiony społeczny komitet na Facebooku gdzie, każdy kto ma ochotę poprzeć tę inicjatywę może przystąpić do projektu i uczestniczyć w dyskusji na temat chociażby miejsca, w którym miałby powstać Szklany Zakątek. Pomysłodawcom zależy na tym aby każdy mógł się wypowiedzieć na temat tej inicjatywy.
 

 


Czytaj więcej na Facebooku

 


Nie uzurpujemy sobie jakiegoś konkretnego miejsca, chociaż mamy kilka propozycji lokalizacyjnych, należy pamiętać, że wiele zależy od możliwości miasta tzn to i tak miasto ostatecznie musi wyrazić zgodę na postawienie Zakątka ale będzie dużo prościej przekonać włodarzy gdy będzie poparcie społeczne -  mówią członkowie komitetu.

 



Pomysłodawcy wytyczają pewne kierunki koncepcyjne. Na stronie facebookowej Zakątka czytamy:

- Musi być to obiekt przyjazny dla turystów. Miejsce gdzie będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Zdjęcie takie będzie potem reklamować Szkło z naszego regionu oraz samo miasto Krosno.

- Sylwetki hutników mają mieć wielkość odpowiadającą naturalnym gabarytom człowieka. Cała instalacja ma być tak skonstruowana ta aby można było np. wcielić się w rolę pomocnika hutnika.

- Szklany Zakątek ma ba być hołdem dla hutników szkła.

- Będzie instalacją którą będzie można rozwijać (dodawać kolejne jej elementy) Kolejne postaci, ławeczki, latarnie itp (wszystko ze szkła).


 

 

Powstanie Szklany Zakątek nowa atrakcja turystyczna Krosna - zdjęcie w treści  nr 3
 Fotografia z albumu Krosno i okolice. 1988 r.



Inicjatorom zależy na pozyskiwaniu środków z różnych stron: ze środków własnych Stowarzyszenia, od sponsorów z dotacji i dobrowolnych wpłat. Chcą wrócić do pomysłu skarbonki która niegdyś stała na krośnieńskim rynku i zbierano do niej datki na fundusz remontu zabytków. Teraz każdy mógł by się dołożyć do budowy „Pomnika Hutników”.

 

 

źródło: www.neon.info.pl

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie