Łukasiewicz-emisja TVP
22.03.2022

Ponad milion widzów obejrzało film „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” w Telewizji Polskiej

Z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, przypadającej 8 marca produkcja Telewizji Obiektyw „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” emitowana w TVP1, TVP HISTORIA, TVP POLONIA i TVP DOKUMENT. Film zobaczyło ponad milion widzów. Dziękujemy za Waszą obecność!

 

Film będzie można zobaczyć również w kwietniu w telewizjach regionalnych TVP, min. w TVP Rzeszów.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali, ekipie, sponsorom, partnerom. To nasz wspólny sukces” - mówił Bogdan A. Miszczak, producent filmu.

 

„Łukasiewicz – nafciarz romantyk” opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.


Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki z Horyzont Studio. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś oraz Marek Litewka.

Łukasiewicz kadr filmu.jpg [428.80 KB]


Wsparcia udzieliły Samorządy Podkarpacia i Małopolski, miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice, gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie.


Sponsorzy wspierający: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie.


Partnerzy produkcji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.


Produkcja wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie