28 maja 2010 zakończyły się zapisy do szkół ponadgimnazjalnych. Podania złożyło 2168 gimnazjalistów, w tym 1577 spoza Krosna – najwięcej z powiatów krośnieńskiego - 1140, brzozowskiego - 198, strzyżowskiego 102, jasielskiego 71, sanockiego 35. Ponad połowa kandydatów wybiera dalszą nauką w liceach. Jako pierwszą preferencję licea wskazało 1161 gimnazjalistów, technika jako najchętniej wybieraną szkołę wskazało 743 kandydatów. Zasadnicze szkoły zawodowe jako szkoły pierwszego wyboru preferuje 264 kandydatów.
Nabór do krośnieńskich szkół trzeci rok jest prowadzony elektronicznie we współpracy z Poznańskim Centrum Komputerowo - Sieciowym PAN. Kandydaci, którzy zostali zarejestrowani w systemie mają stały dostęp do swoich danych, dzięki czemu na bieżąco mogą śledzić losy rekrutacji, w miarę potrzeby na bieżąco korygować swoje wybory. Z Internetu i poprzez sms-y można będzie, po podaniu specjalnego, indywidualnego kodu poznać rezultaty naboru. Ten sposób rekrutacji oszczędza uczniom i ich rodzicom czas, eliminuje konieczność biegania między szkołami, skraca do minimum czas oczekiwania na wyniki, dając możliwość wyboru nawet kilkunastu oddziałów w trzech szkołach. Dokonany wybór kolejności miejsc będzie stanowił podstawę przydziału do konkretnej klasy. Po złożeniu podania, kandydatem opiekuje się tzw. szkoła I wyboru, którą gimnazjalista wybrał na pierwszej preferencji i do której zaniósł podanie.
W tym roku, ze względu na postępujący niż demograficzny można zauważyć 5% spadek liczby kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych. Liczba kandydatów zmniejszyła się w stosunku do roku ubiegłego o 122 osoby.
Licea planują przyjąć 940 osób. W stosunku do roku ubiegłego tylko I LO i ZSP4 odnotowały wzrost liczby kandydatów. Największym zainteresowaniem na dzień 28 maja br. cieszyły się klasy promedyczne w I i II LO, propolicyjna w ZSP 5 i ratowniczo - obronna w ZSP 4. Nowością jest klasa piłkarska, w ramach Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży, w której trzeba było najpierw zaliczyć egzamin sprawnościowy - ostateczne wyniki przyjęć do tej klasy znane będą 29 czerwca (do 28 czerwca kandydaci mają obowiązek dostarczyć oryginały wymaganych dokumentów). Ze względu na małe zainteresowanie klasą rekreacyjno- sportową szkoła zrezygnowała z dalszego naboru do tej klasy na rzecz zwiększenia limitu w klasie propolicyjnej.
W technikach o 632 miejsca ubiegała się 743 kandydatów. Liczba kandydatów do poszczególnych oddziałów jest bardzo zróżnicowana, od pojedynczych chętnych po zainteresowanie znacznie przekraczające ilość miejsc. Największą popularnością cieszą się zawody takie jak: technik wiertnik w ZSP 4, technik pojazdów samochodowych w ZSP 3, technik obsługi turystycznej i technik ekonomista w ZSP 1, technik fryzjer w ZSP 2 i technik budownictwa w ZSP 6. Ze względu na nikłe zainteresowanie (0-4 kandydatów) nie prowadzi się dalszego naboru do zawodów: technik telekomunikacji w ZSP 5, technik technologii odzieży w ZSP 1, technik awionik w ZSP 3, w to miejsce szkołom zwiększono limity w zawodach cieszących się dużym zainteresowaniem. Gimnazjaliści, którzy dostaną się do krośnieńskich techników nie będą musieli się martwić o podręczniki do kształcenia zawodowego. W ramach gminnego programu wspierania szkolnictwa zawodowego, podręczniki do kształcenia zawodowego będą dostępne dla każdego ucznia.
Zasadnicze szkoły zawodowe jako szkoły pierwszego wyboru wskazało 264 osoby (19% mniej niż przed rokiem) na 316 miejsc. Największą popularnością cieszą się zawody takie jak: ślusarz w ZSP 4 i fryzjer w ZSP 2. Ze względu na całkowity brak zainteresowania nie będzie dalszego naboru do zawodu mechanik precyzyjny w ZSP 3. Od ubiegłego roku zauważa się wzrost zainteresowania zasadniczymi szkołami zawodowymi, w których zdobywa się zawód będąc równocześnie pracownikiem młodocianym. Ta forma kształcenia jest także wysoko ceniona przez przyszłych pracodawców.
Do 18 czerwca trwa przyjmowanie podań od kandydatów w szkołach ponadgimnazjalnych, w których są oddziały posiadające wolne miejsca. Wolne miejsca czekają na wszystkich, którzy z różnych względów nie złożyli podań w pierwszym terminie do krośnieńskich szkół. Trzeba szybko dokonać wyboru szkoły pierwszego wyboru i udać się do niej osobiście z wypełnionym w Internecie i wydrukowanym podaniem. W razie potrzeby pracownik szkoły pomoże wypełnić podanie na miejscu. Szkoły na bieżąco będą wprowadzać dane nowych kandydatów tak, by w każdej chwili kolejni chętni mogli obejrzeć ilość złożonych podań z pierwszą preferencją do oddziałów prowadzących dalszy nabór na oficjalnej stronie naboru http:/nabor.pcss.pl/krosno
Równocześnie składając podanie w szkole warto zapytać, ile podań jest do wybranego oddziału z drugą i dalszymi preferencjami, gdyż ostatecznie o przyjęciu do danego oddziału decyduje ilość punktów. Kandydat z dalszych preferencji, gdy zabraknie mu punktów do oddziału z pierwszej preferencji będzie przydzielany przez system do kolejnego wybranego przez siebie oddziału, wyprzedzając na liście osoby z niższą punktacją, nawet gdy była to ich szkoła pierwszego wyboru.
Jeżeli pojawią się istotne powody do zmiany preferencji będzie można to zrobić wyłącznie w dniach 23 i 24 czerwca 2010 r. w obecności jednego z rodziców/prawnych opiekunów. Jeśli zmienia się szkoła pierwszego wyboru, trzeba najpierw odebrać dokumenty (potwierdza się odbiór dokumentów na podaniu, które pozostaje w szkole. Na kserokopii podania, szkoła z której wybrałeś dokumenty dokonuje stosownej adnotacji o wykreśleniu z listy kandydatów). Następnie należy wypełnić podanie, ponownie podając nową listę preferencji i dostarczyć je wraz z kserokopią podania zawierającą adnotację o wykreśleniu z listy kandydatów do nowej szkoły pierwszego wyboru. Dyrektor szkoły może odmówić przyjęcia podania, gdy ma nadmiar kandydatów w oddziale, który chcesz wpisać na pierwszej preferencji.
O przyjęciu do oddziałów ostatecznie decyduje liczba punktów, którą wykażą się gimnazjaliści. Przyjmowanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum oraz kopii zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymanych z OKE, poświadczonych przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył oraz innych wymaganych przez szkoły dokumentów i zaświadczeń uwzględnianych w punktacji, będzie odbywać się w dniach 25 – 28 czerwca 2010 r. do godz. 1500. Nie dostarczenie wymaganych dokumentów we wskazanym terminie jest równoznaczne z rezygnacją ze szkoły.
Kandydaci do oddziału sportowego w dniach 25 – 28 czerwca 2010 r. do godz. 1500 muszą dostarczyć świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz inne wymagane przez szkoły dokumenty i zaświadczenia uwzględniane w punktacji. Dokumenty należy dostarczyć bezpośrednio do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie lub na spotkanie, które odbędzie się w Miejskim Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie w dniu 28 czerwca 2010 r. o godz. 18.00. Ogłoszenie listy przyjętych do oddziału sportowego nastąpi w dniu 29 czerwca 2010 r., a ogłoszenie list kandydatów do pozostałych oddziałów 1 lipca 2010 r.