„Literatura ponad granicami” – pod takim hasłem 14 listopada br. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyła się konferencja nt. literatury dla dzieci i młodzieży oraz promocji czytelnictwa.
Konferencja była wspólną inicjatywą Krośnieńskiej Biblioteki oraz Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci realizowaną w ramach projektu „Z książką w roli głównej – animacja czytelnictwa dziecięcego 2008” w ramach Programu PROMOCJA CZYTELNICTWA ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Krosno.
Uczestników konferencji powitał Zastępca Prezydenta Krosna Bronisław Baran
W konferencji z udziałem bibliotekarzy z województwa podkarpackiego, uczestniczyło również 12 przedstawicieli bibliotek publicznych z Ukrainy, m.in. Liudmiła Jaremko - dyrektor Biblioteki Centralnej m. Stryj, Nadiya Pokotylo - dyrektor Biblioteki Centralnej m. Czerwonograd, Lyubov Tsyapalo - dyrektor Biblioteki Centralnej dla Doroslych m. Lwów, Walentyna Halushko - dyrektor Biblioteki Centralnej dla Dzieci m. Lwów, Walentyna Kosonohova – Dyrektor Obwodowej Biblioteki dla Dzieci.
Gości powitał Zastępca Prezydenta Krosna Bronisław Baran, który przypomniał o wielu projektach i imprezach realizowanych przez Krosno i miasta partnerskie m.in. na Ukrainie. Wiele z tych inicjatyw sprawia, że znikają granice. Gratulując organizatorom pomysłu na realizację projektu podkreślił, że tym razem takim elementem, który sprawił, że granice się zacierają jest literatura.
O związkach polsko-ukraińskich w kontekście legend mówił Andrzej Potocki
Jednym z głównych celów projektu, realizowanego przez KBP od kwietnia tego roku była promocja literatury ukraińskiej dla dzieci w Krośnie oraz literatury polskiej we Lwowie. Podejmując próbę jej popularyzacji wybrano baśnie i legendy. One stanowiło źródło inspiracji dla autorów prac plastycznych i inscenizacji, w konkursach realizowanych w obu miastach.
Legendom poświęcony był pierwszy referat Andrzeja Potockiego pt. „Uniwersalizm legend – pejzaż kulturowy pogranicza na przykładzie legend karpackich”, inspirowany jego książką „Księga legend karpackich” zawierającą 179 legend z Bieszczadów, Beskidu Niskiego oraz Czarnohora i Gorgany. Andrzej Potocki z wykształcenia historyk i animator kultury, jest przede wszystkim dziennikarzem reportażystą. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej oraz realizuje materiały filmowe dla telewizji publicznej. W swoim dorobku publicystycznym ma ponad dwadzieścia książek.
Rynek książki ukraińskiej omówiła Walentyna Kosonohova – Dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci
Ukraiński rynek książki dla dzieci i młodzieży omówiła Walentyna Kosonohova. W swoim wystąpieniu przedstawiła nowe tendencje i kierunki rozwoju na rynku wydawniczym charakterystyczne dla tej literatury, m.in. widoczne w ostatnich latach zainteresowanie i wsparcie państwa, w zakresie poprawy warunków do wydawani i dystrybucji literatury dla dzieci.
Polska współczesna proza dla dzieci i młodzieży w kontekście funkcji poznawczych i edukacyjnych zaprezentowana została w referacie dra Grzegorza Leszczyńskiego – historyka i krytyka literatury dla dzieci i młodzieży, wykładowcy w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, autora kilkunastu książek poświęconych literaturze dla dzieci. Referat przedstawiła Wanda Belcik – kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego KBP. Ostatni z referatów poświęcony był wybitnemu ukraińskiemu pedagogowi Wasylowi Suchomlińskiemu w 90. rocznicę jego urodzin, autorze licznych prac o wychowaniu i książek dla dzieci. Jego osobę i system pedagogiczny, w którym jedno z ważniejszych miejsc zajmowała książka jako element kształtujący osobowość dziecka, omówiła Daria Iwanicka – kierownik działu dla przedszkolaków i uczniów kl. 1-4 Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci w referacie „W dzieciństwie każdy jest poetą – dziecko i książka w „radosnej szkole” Wasyla Suchomlińskiego”.
Grupa dzieci z Ukrainy z teatru „Maska” wystąpiła z inscenizacją opartą
na utworach Wiery Badalskiej i Marii Rosińskiej
Uczestnikom konferencji przedstawione zostały również dwie prezentacje pokazujące działalność bibliotek w latach 2007-2008 w aspekcie czytelnictwa dziecięcego: Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci – zaprezentowana przez Larysę Luhovą – Zastępcę Dyrektora tej Biblioteki oraz Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej – przedstawiona przez Monikę Machowicz – koordynująca realizację projektu w Krośnie.
Ponadto w części artystycznej przed publicznością wystąpiła siedmioosobowa grupa dzieci z Ukrainy z teatru „Maska” działającego przy lwowskiej bibliotece oraz laureaci „Festiwalu bajek i legend ukraińskich”, który odbył się 28 października w KBP - zespół ze Szkoły Podstawowej nr 12 pod opieką pani Lucyny Urbowicz w przedstawieniu „O mądrym Hryćku i mądrym dziedzicu” i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie pod opieką Anny Antoniuk w inscenizacji „O biedaku i carze kruków”.
Specjalny program poetycki słowno-muzyczny w języku polskim i ukraińskim zaprezentowała grupa pod opieką p. Krystyny Kulman – nauczyciela Gimnazjum nr 3 w Krośnie.
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy bibliotekarzami z Polski i Ukrainy w zakresie animacji czytelnictwa dziecięcego. Na zakończenie Dyrektor KBP Teresa Leśniak przekazała do lwowskich bibliotek kilkaset polskich książek otrzymanych od wydawców, a mających służyć m.in. popularyzacji języka polskiego i polskiej literatury wśród dzieci ukraińskich.
Monika Machowicz