1116334663.jpg
27.09.2010

Pogawędka Fausta z Leśmianem w ostatni dzień lata 2010

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 22 września br. odbyło się spotkanie z Leszkiem Żulińskim, krytykiem literackim, poetą, eseistą, autorem 20 książek z różnych dziedzin twórczości związanej z literaturą. Gość zaprezentował swoje wiersze, mówił o wyjątkowych faktach zaczerpniętych z życia literackiego oraz historii literatury powszechnej.



Leszek Żuliński deklarował, że jest krytykiem literackim, poezję uprawia raczej sporadycznie. Jednak wydane ostatnio (po 20 latach przerwy w pisaniu liryków) trzy tomy wierszy, uczyniły zeń na powrót poetę wyjątkowego, o oryginalnej dykcji. Poezja ta wyróżnia się trafnością łączenia subtelnej liryki z filozoficznym dyskursem, w ramach wyrafinowanych struktur formy. Żuliński w obszernym cyklu „Ja, Faust” (Wyd. Nowy Świat 2008), wskrzesił mit Fausta tak sugestywnie, jak kiedyś Goethe. W rozmowie z czytelnikami gość skromnie podkreślał, że tylko kontynuuje ten wątek. Zaznaczył jednocześnie, iż Faust był postacią rzeczywistą, studiował m.in. w Krakowie, był kuglarzem i znał alchemiczne sztuczki. Zamordowany w niejasnych okolicznościach upadł na twarz. Wówczas wierzono, że ciało padające na twarz wskazuje, że denat miał związek z ciemnymi mocami. Jego znajomość magicznych sztuczek podsycała to przekonanie. Stąd zrodziła się legenda Fausta, którą podjął w swym dramacie Marlowe - rówieśnik Szekspira, potem Goethe.


- Mam przysłowiowego fioła na punkcie Leśmiana - wyznał Leszek Żuliński. W swej poezji poświęca mu sporo miejsca, są w niej urocze pastisze Leśmianowskiej liryki. Choć to raczej oryginalna twórczość autora „Faustów…”, wspaniale przekuwająca inspiracje wyjątkową poezją autora „W malinowym chruśniaku”, który to chruśniak Żuliński „odwiedzał” jeszcze w latach 70. minionego wieku.

 

 

Pogawędka Fausta z Leśmianem w ostatni dzień lata 2010 - zdjęcie w treści

 


Erudycyjne wypowiedzi Żulińskiego, związane również z panoramą aktualnego życia literackiego, skłoniły czytelników do zadawania pytań o kondycję nowej literatury. Poeta i działacz kulturalny Jan Lusznia wyraził zaniepokojenie degradacją naszego języka. Żuliński podzielił jego obawy akcentując, że, jak pokazuje historia literatury, szacunek do poezji i języka przebiega sinusoidalnie, obecnie mamy poważny regres; poezja i język odrodzą się, ale… świadkami tego będą następne pokolenia.
Gość na koniec odczytał wiersz z cyklu „faustowskiego”, który powstał już po złożeniu książki „Ja, Faust” w oficynie. Utwór ten miał w Krośnie absolutną premierę, nigdy dotąd nie był ani czytany, ani drukowany. Gdy Bogusława Bęben, Zastępca Dyrektora Biblioteki, podziękowała autorowi za niezwykle interesujące wypowiedzi, w tym za przetykanie ich uroczymi literackimi ciekawostkami, Leszek Żuliński obdarował ją i czytelników zbiorem swych wierszy „Rymowanki”. To tytuł raczej prowokacyjny, wszak owe rzeczywiście kunsztownie rymowane wiesze bywają małymi traktatami filozoficznymi, nakreślonymi piórem lekkiej Muzy.



Leszek Żuliński urodził się w 1949 r. w Strzelcach Opolskich. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim i w Warszawie pozostał. Pracę zawodową rozpoczął w 1973 r. w ruchu edytorskim. Potem prowadził działy literackie w tygodnikach „Tu i teraz”, następnie w „Kulturze”, „Wiadomościach Kulturalnych”; był sekretarzem redakcji miesięcznika „Literatura”, ostatnio (2000-2010) pracował w TVP S.A.


 Debiutował na łamach prasy jako poeta w 1971 r., w rok później jako krytyk. Jego książkowe debiuty to: tomik wierszy „Z gwiazdą w oku” (1975) i zbiór szkiców „Sztuka wyboru” (1979). Wydał dotychczas sześć tomików poetyckich oraz czternaście książek krytycznoliterackich. Ta ostatnia dziedzina zdominowała jego aktywność pisarską; uprawia także publicystykę kulturalną i felietonistykę. Ponadto ma na koncie setki wystąpień radiowych, dziesiątki - telewizyjnych, wstępy lub posłowia do wielu książek innych pisarzy, antologie i prace edytorskie.

 

 

Pogawędka Fausta z Leśmianem w ostatni dzień lata 2010 - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

Czynnie uczestniczy w życiu literackim: przez 25 lat zasiadał w kapitule Warszawskiej Premiery Literackiej. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, od 2003 r. w ZG ZLP pełni funkcję skarbnika oraz wiceprzewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej.

 

Laureat licznych nagród literackich, m.in.: Nagrody Pióra Czerwonej Róży (1985), Nagrody Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu (1989), Nagrody im. Emila Granata (1993), Nagrody im. Klemensa Janickiego (1995) oraz Wielkiego Lauru XII Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza w Dziedzinie Krytyki (2002). W roku 2008 wspomniany zbiór „Ja, Faust” otrzymał tytuł „tomiku roku” na Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu.

 


Spotkanie z Leszkiem Żulińskim odbyło się w ramach projektu Interakcje Literackie - promocja literatury najnowszej przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4: Literatura.

 

Jan Tulik
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie