2136606362.jpg
20.04.2011

Poeta widzi więcej… warsztaty literackie w Krośnieńskiej Bibliotece

„Odbite w słowach” – pod takim hasłem w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyły się 15 kwietnia warsztaty literackie z udziałem młodzieży z krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty prowadził Grzegorz Kociuba – poeta i krytyk literacki. Autor siedmiu zbiorów poetyckich, prozy oraz prac krytycznoliterackich. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, na co dzień nauczyciel w LO w Tarnobrzegu.

 


Warsztaty miały na celu nie tylko pokazanie młodym, początkującym poetom, czym charakteryzuje się dobry wiersz, ale przede wszystkim były swego rodzaju wprowadzeniem do wiedzy o najnowszej poezji polskiej – tworzonej przez autorów urodzonych w latach 60. i 70. i 80., którzy często debiutowali po roku 1989, w okresie istotnych przemian ustrojowych i ekonomicznych, nie pozostających bez wpływu również na literaturę.

 

 

Poeta widzi więcej… warsztaty literackie w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści

 

 

G. Kociuba omówił najważniejsze nurty charakterystyczne dla poezji ostatnich dwudziestu lat: „egzystencjalny personizm” do którego zaliczyć można takich twórców jak Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło, Miłosz Biedrzycki, Ewa Sonnenberg, Dariusz Sośnicki, Stanisław Dłuski, Krzysztof Kuczkowski (charakterystyczne w tekstach tych autorów jest m.in. doświadczenie egzystencjalne); „nowy klasycyzm” z takimi poetami jak Tomasz Różycki, Krzysztof Koehler, Jacek Dehnel, Wojciech Kass; „neolingwinizm”, którego przedstawiciele – Joanna Mueller, Maria Cyranowicz czy Piotr Lekszycki próbują współczesną polszczyznę „odświeżać” bawiąc się językiem; „dekonstrukcjonizm poetycki” reprezentowany przez Andrzeja Sosnowskiego, Krzysztofa Siwczyka, Maćka Meleckiego, Roberta Króla, dla których język jest pewną rzeczywistością autonomiczną; „ośmielona wyobraźnia” z Romanem Honetem, Jackiem Napiórkowskim czy Przemysławem Owczarkiem (ważny w wierszach tych poetów jest obraz i wyobraźnia); „poezja ludyczna” przedstawiciele której, jak Piotr Macierzyński, Jaś Kapela czy Marek Baczewski posługują się ironią, podglądają paradoksy naszego życia, chcą prowokować czytelnika; „poezja społeczna”, zaangażowana, podejmująca problemy społeczne – co widać w twórczości takich poetów jak: Bartosz Konstrat, Przemysław Witkowski, Szczepan Kopyt; „katolicyzm a la polonaise” – poeci tego nurtu, jak Wojciech Wencel, Tadeusz Dąbrowski czy Szymon Babuchowski - posługując się tradycyjnym wierszem, podejmują tematy metafizyczne i religijne. Analiza wybranych wierszy wymienionych autorów stanowiła dopełnienie teoretycznej części warsztatów.

 

 

Poeta widzi więcej… warsztaty literackie w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 1

 


Wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu same piszą i to właśnie omówienie ich wierszy Grzegorz Kociuba zaproponował w ostatniej części.
Inwencyjność i umiejętność kondensacji to warunek dobrego wiersza. Należy unikać banałów, klisz, szukać swojego języka  - mówił do młodych autorów prowadzący. Poeta widzi więcej, postrzeganie niezwykłości w zwykłych rzeczach to to, co charakteryzuje dobrą literaturę, artysta pozwala nam inaczej zobaczyć świat – dodał.

 


Warsztaty zorganizowane przez Krośnieńską Biblioteką odbyły się w ramach projektu „W obiektywie słów - promocja literatury najnowszej”, na który KBP otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura.


Patronat medialny nad projektem, którego głównym celem jest promocja czytelnictwa i literatury najnowszej, objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy KrosnoCity.pl.
                       

   
Monika Machowicz

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie