714598924.jpg
21.02.2014

Plan generalny lotniska poddany konsultacjom

Wszyscy zainteresowani rozwojem krośnieńskiego lotniska - przedstawiciele środowisk naukowych, edukacyjnych, szkoleniowych,  organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy branży lotniczej i samorządowcy wzięli udział w konsultacjach społecznych planu generalnego lotniska. Spotkanie odbyło się  (19. 02 w PWSZ) w ramach projektu „Odlotowa Polska Wschodnia”, realizowanego przez Krosno ze środków Unii Europejskiej.

 

 

Plan generalny  lotniska poddany konsultacjom  - zdjęcie w treści
 

 


Plan generalny lotniska (zwany inaczej master planem) jest scenariuszem rozwoju lotniska do roku 2040, z podziałem na etapy. Zawiera m.in. koncepcję rozwoju przestrzennego, planowany rozwój ruchu lotniczego, analizę finansową i ekonomiczną funkcjonowania lotniska, prognozę oddziaływania na środowisko. Projekt dokumentu poddanego konsultacjom społecznym wykonało konsorcjum firm Investeko S.A. oraz Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych POLCONSULT Sp. z o.o. Opracowanie jest finansowane ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 


Podstawowym założeniem planu generalnego jest wykorzystanie istniejącego potencjału lotniska dla wzrostu gospodarczego w regionie poprzez etapowy, zrównoważony rozwój infrastruktury i usług świadczonych w oparciu o lotnisko. Dokument jest oparty na obecnie obserwowanych oraz prognozowanych trendach rynkowych. W zależności od zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych, powinien być weryfikowany i aktualizowany.

 

 

Plan generalny  lotniska poddany konsultacjom  - zdjęcie w treści  nr 1

 


 

Projekt planu generalnego przewiduje następujące etapy rozwoju lotniska:


Etap rozruchowy (do 2015 r.) obejmuje przede wszystkim:
•    budowę drogi startowej na kierunku głównym (najczęściej wykorzystywanym w operacjach lotniczych), o wymiarach 1100 m x 30 m, z oświetleniem i kanalizacją deszczową;
•    przebudowę lotniskowej stacji paliw, która będzie umożliwiać tankowanie statków powietrznych zarówno paliwem bezakcyzowym (szkolenie lotnicze i przewóz) oraz obciążonym akcyzą (loty prywatne);
•    budowę drogi kołowania w kierunku północnym;
•    budowę dwóch nowych hangarów.
Całość prac związanych z realizacją inwestycji etapu rozruchowego prowadzona będzie „pod ruchem”, to jest przy działającym polu wzlotów lotniska.
Na tym etapie lotnisko pozostanie lotniskiem użytku wyłącznego, co oznacza, że mogą być na nim wykonywane następujące rodzaje lotów:
•    loty niehandlowe (szkoleniowe, prywatne, turystyka lotnicza);
•    loty czarterowe wykonywane śmigłowcami oraz samolotami o liczbie miejsc pasażerskich poniżej 20;
•    loty lokalne (zaczynające się i kończące na tym samym lotnisku – np. loty widokowe nad Bieszczady).

 

 

Plan generalny  lotniska poddany konsultacjom  - zdjęcie w treści  nr 2

 


 

Etap I (do roku 2025 r.) obejmuje przede wszystkim:
•    wzmocnienie nawierzchni trawiastej drogi startowej na kierunku pomocniczym, wykorzystywanej do startów i lądowań przy wiatrach wiejących z południa;
•    dróg kołowania i płyt postojowych,
•    zabudowy południowej strony lotniska – wielofunkcyjny terminal pasażerski, zabudowania techniczne.
W takcie tego etapu zakłada się stopniowe przejście do lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji. Oznacza to możliwość szerszego wykorzystania lotniska dla lotów pasażerskich bez konieczności spełnienia wszystkich wymagań, jakie obowiązują dla portów lotniczych. Na tym etapie z lotniska będą mogły korzystać samoloty pasażerskie początkowo do 20 pasażerów (np. Dornier DO 228 NG, Beechcraft King Air C90GTx, Cessna Grand Caravan EX), następnie do 50 pasażerów (np. DASH 7-100).
Planowane jest oparcie procedur podejścia i startu na sygnale satelitarnym (GNSS). Umożliwi to uzyskanie minimów operacyjnych wymaganych dla lotnisk komunikacyjnych bez konieczności ponoszenia kosztów inwestycji w urządzenia nawigacyjne. Zagadnienie związane z wykorzystaniem sygnału satelitarnego w operacjach lotniczych przybliżył uczestnikom konferencji prof. Andrzej Fellner, specjalista ds. technik i technologii satelitarnych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 

 

Plan generalny  lotniska poddany konsultacjom  - zdjęcie w treści  nr 3

 

 

 

Etap II (do 2040 r.) obejmuje głównie:
•    wydłużenie głównej drogi startowej do 1710 m,
•    rozbudowę dróg kołowania i płyt postojowych,
•    rozbudowę terminala pasażerskiego.
W trakcie tego etapu zakłada się stopniowe dojście do  statusu lotniska użytku publicznego o pełnej certyfikacji jak dla portów lotniczych. Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji na tym etapie możliwe będzie korzystanie z lotniska przez statki powietrzne zabierające do 100 pasażerów (np. AVRO RJ 85, ATR-72).
 

 

Autorzy opracowania zwrócili uwagę na pozytywne wyniki prognozy oddziaływania na środowisko. Szczegółowa analiza m.in. obciążenia akustycznego wykazała, że samoloty operujące na krośnieńskim lotnisku nie będą generowały ponadnormatywnego hałasu.

 

 

Plan generalny  lotniska poddany konsultacjom  - zdjęcie w treści  nr 4

 


 

Istotną części opracowania są wstępne analizy: finansowa i ekonomiczna.
Analiza finansowa zawiera oszacowanie kosztów inwestycji, kosztów odtworzeniowych oraz kosztów operacyjnych lotniska. Ogólna wartość inwestycji niezbędnych do poniesienia na wszystkich etapach wynosi 166,5 mln zł netto. Na przychody lotniska składać się będą przychody z operacji lotniczych, z dzierżawy nieruchomości lotniskowych, z parkingów przylotniskowych, dochody stacji paliw itp. Analiza zawiera prognozowane stawki za operację lotniczą, stawki czynszu itp. W celu zwiększenia przychodów planuje się organizację kilku imprez masowych w ciągu roku na trawiastej części lotniska.

 


Analiza przychodów i kosztów wykazała, że dla wszystkich rozpatrywanych wariantów projekt będzie generował  stratę  w  każdym  roku  prognozy  finansowej.  Na  poziom  straty  najistotniejszy wpływ  będzie  miała  wielkość  amortyzacji,  która  jest  największą  pozycją  kosztową  w  rachunku zysków i strat. Jednak dla wariantu optymalnego w ostatnim okresie analizy finansowej (lata 2030-2040) koszty utrzymania lotniska będą bilansowane przez uzyskane przychody, pomijając oczywiście koszty niepieniężne, tj. amortyzację. Co oznacza, że utrzymanie lotniska w tym okresie nie będzie stanowić lub będzie stanowić nieznaczne obciążenie dla budżetu miasta. Jedyną szansą dla lotniska Krosno – umożliwiającą zbilansowanie kosztów działalności operacyjnej przychodami – stanowi rozwijanie małej komunikacji lotniczej.

 

 

Plan generalny  lotniska poddany konsultacjom  - zdjęcie w treści  nr 5

 

 


W analizie ekonomicznej dokonano  obliczenia skutków  społeczno – ekonomicznych rozwoju lotniska. Bezpośrednie koszty i korzyści ekonomiczne można podzielić na dwie grupy:
•    Korzyści związane z realizacją inwestycji w mieście Krośnie. Są to przede wszystkim:  wzrost poziomu zatrudnienia w związku z obsługą powstałego obiektu, wzrost poziomu zatrudnienia wynikający z realizacji inwestycji i prac odtworzeniowych, wzrost wartości netto terenów inwestycyjnych w pobliżu lotniska, wzrost dochodów netto firm lokalnych zaangażowanych w realizację części inwestycyjnej.
•    Koszty i korzyści związane z uruchomieniem pasażerskiej komunikacji lotniczej. Składają się na nie przede wszystkim: koszty eksploatacji samochodów osobowych, koszty czasu użytkowników infrastruktury komunikacyjnej,  skutki środowiskowe, skutki dla bezpieczeństwa.
W szerszym kontekście rozbudowa lotniska wpłynie na rozwój ekonomiczny regionu w wielu aspektach. Na szczególne uwzględnienie zasługują następujące elementy:
•    Rozbudowa  Lotniska  Krosno  pozwoli  zarówno  na  rozszerzenie  obecnie  prowadzonej działalności, w tym na certyfikowanie pilotów (licencje zawodowe i liniowe) oraz mechaników lotniczych  w  skali  ponadregionalnej,  jak  również  umożliwi  rozpoczęcie  i  aktywizację przewozów w ruchu regionalnym, czarterowym i General Aviation.
•    Specjalna strefa ekonomiczna w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, w tym część przeznaczona wyłącznie pod produkcję lotniczą i okołolotniczą, jest istotnym uzupełnieniem inwestycji lotniskowej i stanowi z nią nierozerwalną całość. Lotnisko stanowić będzie bazę dla działalności gospodarczej związanej z produkcją i serwisowaniem statków powietrznych.
•    Rozwój  branży  lotniczej  spowoduje  wzrost zapotrzebowania  na  absolwentów  szkół  technicznych  i  zawodowych  o  profilu  lotniczym.
•    Funkcjonowanie lotniska  będzie  także  katalizatorem  dla  powstawania  i  rozwoju  bazy hotelowej oraz infrastruktury gastronomicznej.
 

 

Projekt planu generalnego został złożony w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego z prośbą o zaopiniowanie.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie