Co to są związki frazeologiczne, zasady savoir-vivre, które powinien znać każdy oraz jak zrobić „mordoklejki” - to tylko niektóre z tematów, które poruszył na spotkaniu autorskim Grzegorz Kasdepke.
23 kwietnia br., na spotkaniu zorganizowanym w Krośnieńskiej Bibliotece z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, pisarz w pełnych humoru zabawach słownych przekonywał uczniów krośnieńskich szkół podstawowych, dlaczego warto czytać ksiązki i ile pożytecznych informacji czytelnik może w nich znaleźć.
Grzegorz Kasdepke - z zawodu dziennikarz, z zamiłowania bajkopisarz - jest autorem ponad dwudziestu książek. Spod jego pióra wyszły między innymi takie tytuły jak: Kacperiada, Co to znaczy... czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, Co to znaczy... część 2, Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci, znana seria o Detektywie Pozytywce, Niesforny alfabet, Ostrożnie! wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu, Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu, Słodki rok Kuby i Buby, Z piaskownicy w świat, Mam prawo ! czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać, Tylko bez całowania !, Rózga. Bajki i opowiadania dla dzieci publikował również w „Świerszczyku”, „Ciuchci” i „Komiksowie”, jest scenarzystą programów dla dzieci takich jak „Ciuchcia”, „Budzik”, „Podwieczorek u Mini i Maxa”.
Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę (2002 r.), dwukrotnie Nagrody Edukacja XXI za: Co to znaczy i Bon czy ton.
Pytany przez dzieci, co go inspiruje i skąd czerpie pomysły, twierdzi, że głównie z obserwacji, często taką inspiracją są spotkania autorskie i rozmowy z młodymi czytelnikami. Najbardziej krytycznym odbiorcą twórczości G. Kasdepke jest jak mówi pisarz jego 13-letni syn, on jest także bohaterem dwóch książek - Kacperiady i Mam prawo.
Na zakończenie spotkania z czytelnikami G. Kasdepke wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego „Niegrzeczniaki” na wykonanie ilustracji do wybranej ksiązki pisarza. W rywalizacji uczestniczyło 86 uczniów klas I i II szkół podstawowych nr nr 1, 4, 14 i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz klas III Szkoły Podstawowej nr 15.
Nagrody otrzymali: Zofia Trybus i Michał Zawisza z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Natalia Nowosielska, Klaudia Maślanka, Aleksandra Solińska, Katarzyna Stachurska , Janina Łętkowska, Filip Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 4 , Anna Mędrek, Gabriela Michałowska ze Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Błażej Kmonk ze Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym.
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke zrealizowano przy pomocy finansowej Gminy Krosno.
Maria Marcinik