Smyczki na Wojciechu
30.08.2016

Ostatnie "Smyczki na Wojciechu"

Na zakończenie cyklu miłośników muzyki kameralnej czeka prawdziwa gratka w postaci koncertu smyczkowego w wykonaniu Carpatia Quintet, z udziałem gwiazdy wieczoru - Aleksandry Szmyd (sopran). Czwarty w cyklu „Smyczków na Wojciechu” koncert, który odbędzie się w piątek 2 września o godz. 19.00, wieńczy tegoroczne spotkania z muzyką kameralną.

 

 

Carpatia Quintet, to zespół smyczkowy, składający się z zamiłowanych w muzyce instrumentalistów, którzy na co dzień współpracują ze sobą, w Filharmonii Podkarpackiej z którą koncertują w kraju i za granicą.
Skład zespołu:
Katarzyna Mazur – skrzypce I
Dorota Prajsnar – skrzypce II
Anna Stępień – altówka
Monika Kapias – wiolonczela
Wojciech Gąbka – kontrabas


 

Ostatnie

 

 

Wzorem minionego sezonu „Smyczków” ostatni w cyklu koncert, będzie z nieco bardziej rozbudowanym repertuarem. Gwiazdą wieczoru jest tym razem krośnianka Aleksandra Szmyd. W programie usłyszymy pieśni na głos i kwintet smyczkowy: Giulio Cacciniego, Giacomo Pucciniego, Roberta Schumanna, Georga Friedricha Haendla, Siergieja Rachmaninowa. Aleksandra Szmyd, która jest nie tylko śpiewaczką, ale także pianistką. Od najmłodszych lat jej życie związane jest z muzyką. Jako 6-latka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Prywatnej Szkole Muzycznej Pro Musica I stopnia w Krośnie.

 

W tej samej szkole, jednak już II stopnia w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu, natomiast grę na fortepianie kontynuowała w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Krośnie, również tam otrzymując w 2011 roku dyplom z wyróżnieniem. Obecnie jest studentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Profesora Ryszarda Karczykowskiego, a  od września 2016 roku rozpocznie studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 

 

Ostatnie

 

 


Artystka była aktywną uczestniczką wielu kursów wokalnych prowadzonych m.in. przez prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Jadwigę Romańską, prof. Bożenę Harasimowicz prof. Edith Lienbaher, prof. Nielsa Muusa, prof. Petera Edelmana w ramach isa Opera Vienna, Hao Jiang Tian,maestro Massimiliano Muralli, Katcherinę Chu, Marianne Cornetti, Michaela Sylvester, maestro Leonardo Catalanotto, prof. Jadwigę Romańską.

 

W 2015 r. wygrywając przesłuchania, które odbywały się m. in.w Bolonii i Nowym Jorku, dostała się na międzynarodowy iSING Festiwal w Republice Ludowej Chin, nad którym honorowy patronat objął Placido Domingo. Była główną solistką podczas koncertóww Suzhou Culture Art Centre występując z Philharmonic Symphony Orchestra w Suzhou, Shanghai Symphony Hall śpiewając z Shanghai Symphony Orchestra pod dyrekcją Maestro Yu Long, a także na koncercie w Grand Hangzhou Theatre. Koncert z Szanghaju był retransmitowany przez międzynarodową telewizję Medici TV.

 

 

Ostatnie

 

 

 

W tym samym roku, była uczestniczką isa Opera Vienna, gdzie wystąpiła w roli Zuzanny w operze „Wesele Figara”, a także w koncertach muzyki operowej w Schlosstheater Schönbrunn. Była solistką na Gali Operowej, organizowanej przez Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach. Występowała również z Capellą Cracoviensis w oratorium „Izrael w Egipcie” w NOSPR w Katowicach, a także została zaproszona na Akademię Bachowską, występując wraz z Capellą, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Uczestniczyła również w Sopockim Festiwalu Dni Sztuki Wokalnej.

 

Była główną solistką w spektaklu Diversity Rock Opera, który wystawiono na deskach Opery Krakowskiej, a także w spektaklu Musicalowa Podróż Poza Horyzonty w Teatrze Ludowym w Krakowie. Pomagała osobom niepełnosprawnym, m.in. uczestnicząc w Wieczorze Muzyki Filmowej na rzecz Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”.

 

Aleksandra była wielokrotnie nagradzana jako pianistka oraz kilkakrotnie jako wokalistka. Do najważniejszych nagród można zaliczyć: Złoty Medal na konkursie pianistycznym Musicale de France w Paryżu w 2004 roku, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Kiepura Fest w Sosnowcu w 2011 roku, na którym zaprezentowała swoją własną kompozycję, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Gulio Perottiego w Niemczech w 2013 r. Otrzymała także przyznawaną corocznie nagrodę Prezydenta Krosna osobom wyjątkowo zasłużonym artystycznie dla miasta (w 2012 roku). W 2015r. otrzymała stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki oraz Nagrodę Kaszta Gutenberga w kategorii muzyka poważna.
 

Carpatia Quintet wykona także następujące utwory:
G. Fr. Haendel - Concerto Grosso HWV 319 G-dur
G. Fr. Haendel - Concerto Grosso HWV 322 a-moll
E. Elgar - Serenada na smyczki op.20
 


Tekst: Anna Jakubik
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie