834569060.jpg
04.06.2013

Opera dziecięca. Po raz pierwszy w Polsce

W mijającym tygodniu Prywatna Szkoła Muzyczna I i II st. Pro Musica w Krośnie wystawiła operę dziecięcą. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Wyjątkowe przygody Alicji, postaci z książki Lewisa Carrolla, były motywem wielu utworów scenicznych. Przedziwne sny Alicji pojawiały się w licznych adaptacjach filmowych, na scenach musicalowych i operowych, w balecie czy w widowiskach teatralnych. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć operę dziecięcą napisaną przez Andrzeja Mozgałę specjalnie dla Szkoły Muzycznej Pro Musica.

 

Dzieło oscyluje między muzyką współczesną a rozrywkową i przybrało formę dużego utworu scenicznego. Kompozycja utworu wynikała z potrzeb i specyfiki zespołu artystycznego i była odzwierciedleniem struktury   szkoły muzycznej. W warstwie melodycznej pojawiają się elementy tańców takich jak walc, tango czy habanera. Słychać też odniesienia do muzyki J.S. Bacha i aranżacje bluesowe. 

 
 
Opera dziecięca. Po raz pierwszy w Polsce - zdjęcie w treści
Król i Królowa. Fot. W. Turek
 
 
 Twórcy muzyki, libretta i choreografii wzięli pod uwagę liczebność uczniów, ich możliwości uzależnione od wieku i stopnia umiejętności muzycznych a także rodzaj instrumentów i koloraturę głosów młodych artystów.
 

Autorka libretta, Urszula Mozgała, odniosła się do bardziej dosłownego tłumaczenia tytułu oryginału   i przeniosła główną bohaterkę w krainę dziwów i równie dziwne postacie wokół Alicji zgromadziła. W trakcie niezwykłej, sennej podróży Alicja (Estera Turek) spotyka Pana Gąsienicę (Anna Józefowicz), Kapelusznika i Szaraka ( Aleksandra Blicharczyk), karcianą Królową (Dominika Twardzik) i towarzyszącego jej Króla (Zuzia Munzberger – Gąbka) a także sympatycznego Kota (Paulina Krupa).

 

 Podobnie jak książka, libretto krośnieńskiej opery jest nieco przewrotne, pozbawione wydawałoby się czasem logiki, operujące satyrycznymi określeniami i zadziwiającymi kontrastami.

 
 
 
Opera dziecięca. Po raz pierwszy w Polsce - zdjęcie w treści  nr 1
Gąsienica. Fot. P. Grudysz
 
 
 Estera Turek w roli Alicji wykazała się ogromnym talentem i kunsztem scenicznym. Scena nie miała przed nią żadnych tajemnic a partie wokalne wyśpiewane zostały w sposób wzbudzający zachwyt i nieukrywaną sympatię widowni. Młoda artystka - tegoroczna maturzystka szkoły muzycznej , swoją dojrzałą interpretacją ukazała w sposób znaczący, jak rozkwita talent poparty codzienną, systematyczną pracą.
 

Na pierwszym planie sześć solistek, prawie dwudziestoosobowy chór i balet, ale niekwestionowanym bohaterem wieczoru była orkiestra złożona z uczniów wspartych przez nauczycieli szkoły Pro Musica. Orkiestra, jak bohaterka drugiego planu, była niewątpliwie najmocniejszym elementem opery, można powiedzieć filarem całego widowiska. 

 
 
Opera dziecięca. Po raz pierwszy w Polsce - zdjęcie w treści  nr 2
Chór i Orkiestra Pro Musica. Fot. P. Grudysz
 
  
Na uwagę zasługują urokliwe kostiumy zaprojektowane przez Annę Dako. Grubiutki kot, wyniosła karciana królowa, damy dworu w sukniach z kart szczególnie podobały się najmłodszej widowi spektaklu. A dzieciaków zasiadło w fotelach RCKP całkiem sporo.  
 

Utwór „Alicja w Krainie Czarów”   został stworzony specjalnie dla zespołu artystycznego Pro Musica, ale z powodzeniem może być wykorzystywany w pracy artystycznej przez wiele placówek kulturalnych i edukacyjnych.

 
 
Opera dziecięca. Po raz pierwszy w Polsce - zdjęcie w treści  nr 3
Wykonawcy Opery dziecięcej. Fot. P. Grudysz
 
 
 
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje”- priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowane przez Instytut Muzyki     i Tańca. W realizacji pomogli również sponsorzy: PGNiG Technologie, Delikatesy Centrum,MPGK, Splast, Aenimae, Glass Studio Habrat, BM Twój Styl, KPB.
 

Widowisko krośnieńska publiczność miała okazję obejrzeć 26 maja 2013r. z okazji Dnia Matki,  a także 2 czerwca 2013 z okazji Dnia Dziecka , 17 czerwca 2013r. opera zostanie dwukrotnie zaprezentowana w Filharmonii Podkarpackiej.

 

Mamy nadzieję, że to dzieło wejdzie na stałe do kanonu muzycznej literatury dziecięcej, a   kompozytor napisze kolejne utwory dla orkiestr dziecięcych żeby w Krośnie (i nie tylko) dzieciaki mogły co roku wystawiać operę.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie