W mijającym tygodniu Prywatna Szkoła Muzyczna I i II st. Pro Musica w Krośnie wystawiła operę dziecięcą. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Wyjątkowe przygody Alicji, postaci z książki Lewisa Carrolla, były motywem wielu utworów scenicznych. Przedziwne sny Alicji pojawiały się w licznych adaptacjach filmowych, na scenach musicalowych i operowych, w balecie czy w widowiskach teatralnych. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć operę dziecięcą napisaną przez Andrzeja Mozgałę specjalnie dla Szkoły Muzycznej Pro Musica.
Dzieło oscyluje między muzyką współczesną a rozrywkową i przybrało formę dużego utworu scenicznego. Kompozycja utworu wynikała z potrzeb i specyfiki zespołu artystycznego i była odzwierciedleniem struktury szkoły muzycznej. W warstwie melodycznej pojawiają się elementy tańców takich jak walc, tango czy habanera. Słychać też odniesienia do muzyki J.S. Bacha i aranżacje bluesowe.
Autorka libretta, Urszula Mozgała, odniosła się do bardziej dosłownego tłumaczenia tytułu oryginału i przeniosła główną bohaterkę w krainę dziwów i równie dziwne postacie wokół Alicji zgromadziła. W trakcie niezwykłej, sennej podróży Alicja (Estera Turek) spotyka Pana Gąsienicę (Anna Józefowicz), Kapelusznika i Szaraka ( Aleksandra Blicharczyk), karcianą Królową (Dominika Twardzik) i towarzyszącego jej Króla (Zuzia Munzberger – Gąbka) a także sympatycznego Kota (Paulina Krupa).
Podobnie jak książka, libretto krośnieńskiej opery jest nieco przewrotne, pozbawione wydawałoby się czasem logiki, operujące satyrycznymi określeniami i zadziwiającymi kontrastami.
Na pierwszym planie sześć solistek, prawie dwudziestoosobowy chór i balet, ale niekwestionowanym bohaterem wieczoru była orkiestra złożona z uczniów wspartych przez nauczycieli szkoły Pro Musica. Orkiestra, jak bohaterka drugiego planu, była niewątpliwie najmocniejszym elementem opery, można powiedzieć filarem całego widowiska.
Utwór „Alicja w Krainie Czarów” został stworzony specjalnie dla zespołu artystycznego Pro Musica, ale z powodzeniem może być wykorzystywany w pracy artystycznej przez wiele placówek kulturalnych i edukacyjnych.
Widowisko krośnieńska publiczność miała okazję obejrzeć 26 maja 2013r. z okazji Dnia Matki, a także 2 czerwca 2013 z okazji Dnia Dziecka , 17 czerwca 2013r. opera zostanie dwukrotnie zaprezentowana w Filharmonii Podkarpackiej.
Mamy nadzieję, że to dzieło wejdzie na stałe do kanonu muzycznej literatury dziecięcej, a kompozytor napisze kolejne utwory dla orkiestr dziecięcych żeby w Krośnie (i nie tylko) dzieciaki mogły co roku wystawiać operę.