Zakończył się 6 „inny” Festiwal Teatrów Młodzieżowych, który z roku na rok osiąga coraz większą popularność, zaznaczając powoli swoją obecnością na teatralnej mapie Polski. W tym roku doskonale można była zauważyć jak „inny” nabiera znaczenia, czego potwierdzeniem była liczba przedstawień konkursowych, a także ich wysoki poziom.
Czterodniowy Festiwal zainaugurował na scenie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (organizator) gościnny spektakl Teatru Pracownia Prowincja, który wystawił „Podróże dookoła pokoju stołowego”. Potem wszystkie teatry uczestniczące w festiwalu wyruszyły barwnym korowodem sprzed budynku RCKP na krośnieński rynek i tam każdy z nich przedstawił się publiczności oraz przeszedł przez drzwi symbolizujące oficjalne rozpoczęcie święta młodego teatru w Krośnie.
Grupa Ochotnicza Twórczość Teatralna Gwiżdże ze Słupska, spektakl autorski „Glina”.
Miłym zaskoczeniem dla uczestników była happeningowa kolacja pod „gołym niebem”, w trakcie której nastąpiła integracja wszystkich grup pochodzących z różnych stron kraju – od Słupska i Olsztyna poprzez Warszawę do Nowego Targu. Ta akcja teatralna udała się znakomicie tworząc w efekcie wspólnotę teatralną. Późnym wieczorem słuchacze zgromadzeni na pięknym dziedzińcu PWSZ mogli posłuchać muzycznego „Cafe – retro”, czyli piosenek nie tylko sentymentalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu Teatru Hybrydy.
Drugiego dnia profesjonalna scena należała do teatrów ubiegających się o główną nagrodę festiwalu - „Otwartą Złotą Kurtyną”.
W ostatni dzień Festiwalu młodzież wraz z jurorami wybrała się do zamku „Kamieniec w Odrzykoniu, by tam w przepięknej plenerowej scenerii omówić walory artystyczne przedstawień. Większość młodych ludzi pochodząca z odległych miejsc w Polsce miała okazję po raz pierwszy zobaczyć miejsce, gdzie powstała słynna „Zemsta” hr. Aleksandra Fredry. Równie ważne co prezentacje sceniczne były warsztaty teatralne dla aktorów, a także instruktorów i opiekunów zespołów. Młodzież twórczo pracowała w czterech grupach pod kierunkiem specjalistów z Komisji Artystycznej.
Młodzieżowa Grupa Teatralna SPUT2 z Puław, przedstawienie „Różowa skarpetka”
Organizatorzy przygotowali także wieczory artystyczne gości i gospodarzy, gdzie poza konkursem zaprezentowali się: grupa Imago z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU - Koło w Krośnie w spektaklu: „Król wschodzącego słońca”, Zespół Tańca Współczesnego Strecz z RCKP w Krośnie w „Etiudach”, teatr i t d... z RCKP w autorskim spektaklu „To na pewno jest pewna wiadomość oraz Agata Kusek i Alan Bochnak w recitalach piosenki aktorskiej.
Gościem finału festiwalu był krakowski teatr KTO. Założony w końcu lat 70. przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, KTO wpisuje się w tradycje teatrów ulicznych, poszukujących, „offowych”. Jego współtwórca i dyrektor - Jerzy Zoń patronuje również festiwalowi teatrów ulicznych. KTO ma taka formułę i w takiej poetyce teatru ulicznego się porusza. Spektakl „Atrament dla leworęcznych” składa się z kilku etiud aktorskich. Bardzo śmiesznych, trochę smutnych, a z całą pewnością mistrzowskich. Reżyseria i scenografia są dziełem Krzysztofa Niedźwiedzkiego, a w przedstawieniu biorą udział: Jacek Buczyński, Maciej Małysa, Paweł Rybak, Maciej Słota.
Teatr Światło i Cień z Olsztyna, spektakl „Śmiecie”
Bohaterowie spotykają się w pociągu, na sali koncertowej, w gabinecie dentystycznym, w restauracji. Absurd jest przyczyną sprawczą każdej z tych sytuacji. I tak, od słowa do słowa, od gestu do gestu, bawimy się do łez. Wielka w tym zasługa samych aktorów, bo „Atrament” to popis warsztatowy. Solidny, na bardzo dobrym poziomie, pozwalający widzowi nie wierzyć w wysiłek komedianta - kuglarza - klauna.
„Atrament” na zakończenie festiwalu był też znakomitym podsumowaniem i szkołą dla młodych twórców. Wzorem popisu mistrza, panującego po równo nad głosem, gestem i ruchem.
Per aspera ad astra….
NAGRODY FESTIWALU
Otwarta Złota Kurtyna - Młodzieżowa Grupa Teatralna SPUT2 z Puław za przedstawienie „Różowa skarpetka”.
Srebrna Otwarta Kurtyna – Grupa Ochotnicza Twórczość Teatralna Gwiżdże ze Słupska za spektakl autorski „Glina”.
Nagroda Słomianego Anioła od krośnieńskiego Teatru „itd..” dla Teatru Plaster z Jarosławia
za spektakl „Przeźroczystość”
Wyróznienie - Teatr Światło i Cień z Olsztyna za spektakl „Śmiecie”
Paweł Jermak