O libertaurze w Krośnieńskiej Bibliotece spotkanie z Katarzyną Bazarnik i Zenonem Fajferem
Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza w dniu 10 maja br. o godz. 11.30 na wykład poświęcony liberaturze i spotkanie z jej twórcami - Katarzyną Bazarnik i Zenonem Fajferem. Spotkanie zorganizowane jest w ramach odbywającego się w dniach 8-15 maja IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”.
Liberatura to nowy gatunek literacki – stworzony przez Z. Fajfera i K. Bazarnik – w którym nie tylko tekst, ale i forma książki stanowią nośnik treści. W utworze liberackim znacząca jest więc nie tylko warstwa słowna, ale także fizyczna przestrzeń i konstrukcja książki, jej kształt, format, układ typograficzny. Istotne mogą być wielkość, krój i kolor pisma, ale też niezadrukowana powierzchnia kartki, zintegrowany z tekstem rysunek czy fotografia, wreszcie rodzaj papieru lub innego materiału. Nie bez znaczenia są wszelkie wartości numeryczne: wymiary tomu czy liczba stron, słów, a nawet pojedynczych znaków. Czytelnik ma do czynienia z dziełem totalnym, które może przybrać dowolny wygląd (zgodnie z drugim znaczeniem łacińskiego liber), co w praktyce oznacza niekiedy radykalne odejście od tradycyjnej budowy książki. Jest to zarazem dzieło w pełni autorskie, kontrolowane przez pisarza na każdym etapie powstawania - www.liberatura.pl
Katarzyna Bazarnik (ur. 1970) – jest tłumaczką, asystentką w Instytucie Filologii Angielskiej UJ w Krakowie; zajmuje się twórczością Jamesa Joyce’a.
Zenon Fajfer (ur. 1970) – filozof, artysta, autor programowego eseju-manifestu Liberatura. Aneks do słownika terminów literackich (1999), w którym wprowadził termin i zarysował problematykę, twórca liberackich poematów publikowanych na łamach „FA-artu”, „Ha!artu” i „Portretu”, poematu kinetycznego Ars poetica, książki-butelki Spoglądając przez ozonową dziurę.
Oprócz pionierskich działań animujących zjawisko liberatury - wspólnie napisanych książek: Oka-leczenie (wyd. prototypowe 2000, 2009) i (O)patrzenie (2003, 2009) oraz założonej w Krakowie Czytelni Liberatury (od 2002), mają na swoim koncie również działalność teatralną (autorski Teatr Zenkasi) i popularyzatorską (zainicjowanie polskich obchodów Dni Joyce’a - Bloomsday).
M.Machowicz / KBP Krosno