W poniedziałek 8 marca 2010 r. w krośnieńskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 został oddany do użytku przebudowany i kompleksowo wyposażony budynek byłych warsztatów szkolnych.
Jego modernizacja i wyposażenie było możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez Krosno pn. „Poprawa jakości kształcenia poprzez przebudowę warsztatów szkolnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie”, który został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Całkowita wartość projektu to prawie 2,4 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa 5 „Infrastruktura publiczna”, Działanie 5.1 „Infrastruktura edukacyjna”. Umowa o dofinansowanie została podpisana w dniu 26 sierpnia 2009 r. Realizacja projektu trwała od września 2009 r. do stycznia 2010 r.
Celem projektu była poprawa dostępności i podniesienie jakości regionalnego systemu edukacji poprzez poprawę rozwoju kształcenia w zakresie kierunków, które stanowią deficytowe grupy zawodowe w regionie, niwelowanie dysproporcji w dostępie do edukacji pomiędzy obszarami wiejskimi a miastami, dostosowanie budynku i wyposażenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprawę jakości kształcenia, poprawę wielofunkcyjności pomieszczeń i wyposażenia.
W wyniku realizacji projektu, przebudowany i zmodernizowany został nieużywany od wielu lat budynek byłych warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie. Przebudowany obiekt został kompleksowo wyposażony w niezbędne do nowoczesnej edukacji przyrządy dydaktyczne oraz w meble szkolne (ławki szkolne, krzesła, tablice).
Dzięki realizacji projektu powstały:
- pracownie do nauczania przedmiotów zawodowych wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny i elektrotechniczny oraz sprzęt komputerowy wraz z specjalistycznym oprogramowaniem,
- pracownie językowe wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny do nauki języków obcych,
- sale dydaktyczne do nauki przedmiotów ogólnych,
- nowoczesna sala konferencyjna,
- inne pomieszczenia (np. szatnia uczniowska, pomieszczenia obsługi, magazyn RTV, toalety).
Z przebudowanego budynku i nowoczesnego sprzętu będą korzystać uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum nr 5, w tym osoby niepełnosprawne, ponieważ obiekt został dostosowany do ich potrzeb.
Technikum nr 5 kształci na deficytowych kierunkach: technik elektronik, technik elektryk, technik telekomunikacji, technik informatyk, technik teleinformatyk. Od września 2010 r. prowadzone będą również dwa nowe kierunki:
- Technik elektronik – elektronika lotnicza
- Technik elektryk – obsługa elektryczna i elektroniczna odnawialnych źródeł energii