Nowoczesną technologię w oczyszczalni ścieków przedstawiono na konferencji prasowej 21.05.2012, która była podsumowaniem zadań zrealizowanych na oczyszczalni ścieków w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap”. Na początku były setki kartek papieru, żmudne wyliczenia i techniczne, technologiczne kalkulacje. Tak powstawały projekty małych i wielkich inwestycji. W międzyczasie szukano pieniędzy na ich wykonanie. Dziś Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej spółka z o.o. w Krośnie może się pochwalić wieloma inwestycjami, realizowanymi w dużej mierze za unijne pieniądze. Inwestycje w nowoczesne technologie przynoszą wymierne korzyści finansowe, ale i ekologiczne, których na złotówki przeliczyć się nie da.
Prąd z własnej elektrowni
Gaz jest jednym z produktów powstających podczas oczyszczania ścieków. Może być spożytkowany i odpowiednio przetworzony. Dzięki budowie elektrowni biogazowej i zastosowaniu w niej nowoczesnej technologii ponad 80 procent całej energii elektrycznej zużywanej na oczyszczalni pochodzi z własnej elektrowni. Są to już bardzo wymierne korzyści obniżające koszty funkcjonowania oczyszczalni. Inwestycję zrealizowano w 2009 roku kosztem prawie czterech milionów złotych, chociaż wtedy jeszcze nie było pewne, czy zostanie ona dofinansowana ze środków unijnych.
Mniejsza uciążliwość sąsiedztwa oczyszczalni
Zakończenie inwestycji pod nazwą „Hermetyzacja otwartych zbiorników osadu wraz z filtrami biologicznymi do neutralizacji odorów” powinno ucieszyć mieszkańców dzielnicy Białobrzegi w pobliżu, której znajduje się miejska oczyszczalnia ścieków. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i uszczelnieniu zbiorników osadu uciążliwość sąsiedztwa oczyszczalni powinna się zmniejszyć, a przykre zapachy, które do tej pory czasami dokuczały mieszkańcom, powinny ulec znaczącemu zmniejszeniu. Inwestycja ta kosztowała ponad milion złotych.
Po obiektach oprowadzał kierownik oczyszczalni Czesław Bełch
Słoneczna suszarnia osadów ściekowych
Trzecim zadaniem realizowanym w ramach unijnego projektu na terenie oczyszczalni jest budowa słonecznej suszarni odwodnionych osadów ściekowych. Obecnie trwa już rozruch technologiczny, a oddanie inwestycji planowane jest na koniec lipca tego roku. Osady ściekowe będą suszone na szczelnej płycie z zatopionymi w niej rurami ogrzewania podłogowego. Technologia zakłada, że osad ściekowy podczas suszenia zostanie przekształcony w granulat o około 20 procentowej zawartości wody. Zmniejszy się więc jego objętość, a tym samym i koszty zagospodarowania. W takiej postaci już z powodzeniem może być spalany w cementowniach, służyć jako komponent do produkcji paliw lub do wykorzystania w rolnictwie np. do uprawy roślin energetycznych. Koszt inwestycji to około osiem milionów złotych.
Warto wiedzieć
Warto wiedzieć, że projekt „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap” zakłada realizację 11 zadań, spośród których największym i najkosztowniejszym bo szacowanym na ponad 30 milionów złotych jest kompleksowa modernizacja zakładu uzdatniania wody w Sieniawie. Wartość brutto tego projektu to 115 milionów złotych, a wysokość dotacji z Unii Europejskiej to ponad 50 milionów złotych. – Realizację tego projektu zakończymy w 2013 roku, ale już teraz myślimy o kolejnych zadaniach – mówi Janusz Fic, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krośnie.