7 stycznia br. w budynku przy ul. Ordynackiej 8 odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Multimedialnego Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Oferta Centrum to nowa propozycja Biblioteki skierowana do mieszkańców miasta i regionu, będąca odpowiedzią na rozwój nowych technologii wdrażanych w bibliotekach.
Na dwóch piętrach użytkownicy mogą korzystać ze zbiorów audiowizualnych, w tym ponad 4,5 tys. tytułów książki mówionej, 8 stanowisk z dostępem do Internetu, prasy bieżącej, wydawnictw obcojęzycznych, natomiast osoby niewidome i słabowidzące ze specjalistycznego sprzętu i oprogramowania umożliwiającego im korzystanie z tekstów drukowanych i Internetu.
Dwa nowoczesne multilektory, pozwalające przetwarzać do wersji dźwiękowej każdy tekst drukowany, oprogramowanie Jaws udźwiękawiające cały system komputerowy, program powiększający Lunar, jeden z najnowocześniejszych powiększalników tekstów MyReader, czytaki, które pozwalają korzystać z książki mówionej zapisanej w formacie MP3 oraz monitor brajlowski, przetwarzający zawartość ekranu komputera na znaki brajlowskie – to tylko wybrane urządzenia i programy, których działanie mogły zobaczyć osoby obecne podczas otwarcia Multimedialnego Centrum z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu.
Gratulacje na ręce Dyrektora KBP Teresy Leśniak złożyli: Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, Kazimierz Krężałek – przew. Rady Powiatu Krośnieńskiego, Zbigniew Kubit – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna, Wacław Turek – Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Bogdan Sadowski – Prezes Zarządu Polskiego Związku Niewidomych - Koło w Krośnie, Edward Balwierczak Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, który podkreślił w liście gratulacyjnym nową jakość w upowszechnianiu wiedzy wśród szerokich kręgów czytelników poprzez powstanie Centrum.
Utworzona placówka, zlokalizowana w samym centrum miasta - obok Rynku, to odpowiedź na potrzeby środowiska lokalnego i zauważalne zainteresowanie czytelników komunikacją elektroniczną – mówiła T. Leśniak. Dyrektor KBP podziękowała również całemu zespołowi pracowników pod kierunkiem Bogusławy Bęben – Wicedyrektora KBP, za zaangażowanie i wkład pracy w powstanie Centrum i realizację projektu.
Centrum oferuje zróżnicowane typy zbiorów - dostępne zarówno dla osób zdrowych, jak i niepełnosprawnych, głównie niewidomych i słabowidzących.
Sprzęt, oprogramowanie i zbiory, z których można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 - to jedyna w regionie tego typu propozycja. Poprzez realizację projektu KBP rozszerzyła zakres swojej oferty, a osobom z dysfunkcją wzroku znacznie ułatwiła dostęp do tych samych źródeł wiedzy, z której wcześniej mogły korzystać tylko osoby pełnosprawne.
Centrum Multimedialne to efekt zrealizowanego w 2008 r. przez Bibliotekę zadania pn. „Biblioteka nowoczesnym centrum informacji i promocji czytelnictwa” z Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mecenat 2008”.
Wniosek złożony przez KBP uzyskał 75% dofinansowanie i w efekcie blisko 140 tys. zł na powstanie Centrum pochodziło z dotacji Ministerstwa Kultury, co pozwoliło na remont lokalu i zakup niezbędnego sprzętu z oprogramowaniem i wyposażenia.
Monika Machowicz