Niska emisja w Krośnie. Przyczyny, skutki i zapobieganie
21.11.2016

Niska emisja w Krośnie. Przyczyny, skutki i zapobieganie

Początkiem listopada odbyło się seminarium poświęcone zjawisku niskiej emisji w naszym mieście. Konferencja miała bogaty program. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się m.in. jak w swoich gospodarstwach domowych w prosty sposób ograniczyć emisję szkodliwych pyłów dostających się do atmosfery bezpośrednio z naszych kominów.
 


Oprócz zaproszonych gości na konferencję licznie przybyli mieszkańcy Krosna co potwierdza tezę, że zależy nam na jakości powietrza, którym oddychamy. Głównym założeniem podejmowanych działań jest hasło: Niech niska emisja nie oznacza niskiej świadomości.

 

Niska emisja w Krośnie. Przyczyny, skutki i zapobieganie - zdjęcie w treści

 


Podczas konferencji wystąpili fachowcy z dziedziny ochrony środowiska, a w szczególności zanieczyszczenia powietrza. Wykłady wygłosili: mgr inż. Marta Janowska, specjalista ds. ochrony środowiska ATMOTERM S.A., mgr inż. Andrzej Kulig, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Jolanta Nawrot – Główny Specjalista w Wydziale Monitoringu Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Delegatura Jasło, prof. dr hab. inż. Jerzy Zwoździak z IMGW, dr Michał Bućko, HEAL Polska (Health and Environment Alliance), prof. dr hab. inż. Stanisław Gumuła, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, mgr Roman Grzebiela, specjalista ds. ochrony środowiska ATMOTERM S.A. 

 

 

Niska emisja w Krośnie. Przyczyny, skutki i zapobieganie - zdjęcie w treści  nr 1

 


Wystąpienia specjalistów dotyczyły bardzo praktycznych tematów m.in. z czego wynika tak duże stężenie szkodliwych gazów w powietrzu, jakie szkody w ludzkim organizmie wywołują szkodliwe substancje unoszące się z kominów, a przede wszystkim  jak można ograniczyć tytułową „niską emisję”.
Zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania paliw stałych (węgiel, drewno) w piecach do ogrzewania domów stanowią tzw. „niska emisję”. Powstający ze spalania węgla, drewna i niejednokrotnie odpadów pył PM10 i PM2,5 jest bardzo drobnym pyłem, wielokrotnie mniejszym od grubości włosa ludzkiego. Tak drobny pył przenika przez pęcherzyki płucne do organizmu. Również substancje zawarte w tym pyle takie jak: benzo/a/piren są szczególnie szkodliwe.

 

 

Niska emisja w Krośnie. Przyczyny, skutki i zapobieganie - zdjęcie w treści  nr 2

 


Głównym przesłaniem konferencji była teza, że każdy z nas może ograniczyć powstawanie niskiej emisji poprzez stosowanie paliw dobrej jakości, dbając o właściwy stan pieców i przewodów kominowych oraz kategorycznie nie spalanie odpadów w kotłach i piecach domowych. Pamiętajmy, stare drewniane malowane meble,  płyty wiórowe to odpady a nie materiał na opał!

 

 

Niska emisja w Krośnie. Przyczyny, skutki i zapobieganie - zdjęcie w treści  nr 3

 


Podczas seminarium odbyło się również podsumowanie konkursów plastycznych zorganizowanych wspólnie z Krośnieńską Biblioteką Publiczną. W ramach akcji odbyły się dwa konkursy: Coś wisi w powietrzu i Wstrzymaj oddech, które skierowane były do uczniów wszystkich klas szkół podstawowych. Nadesłane prace, a było ich ponad 130, były oceniane przez plastyków z krośnieńskiego Biura Wystaw Artystycznych. Nagrodzeni uczniowie odebrali nagrody z rąk Bronisława Barana Zastępcy Prezydenta Miasta Krosna i Bogusławy Bęben wicedyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.


Seminarium odbyło się w auli krośnieńskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Dmochowskiego.   

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie