Piec w domu nie jest spalarnią odpadów. Spalanie odpadów niebezpiecznych jest powodem zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska. Odpady niebezpieczne powinny być poddane recyklingowi lub unieszkodliwianiu w specjalistycznych instalacjach.
Coraz częściej stosowaną metodą na ograniczanie kosztów ogrzewania domów jednorodzinnych jest spalanie odpadów. Między innymi spala się odpady tworzyw sztucznych, opakowania zawierające tworzywa sztuczne (np. kartony po napojach), odpady płyty wiórowej, stare meble, zużyte opony, zużyte oleje samochodowe, opakowania po substancjach chemicznych, odpady zawierające farby i lakiery.
Apel został wystosowany w ramach akcji Porządkujmy Wspólny Dom
Spalanie takich odpadów w różnego rodzaju piecach domowych powoduje powstawanie wielu szkodliwych zanieczyszczeń takich jak np: tlenek węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, pyły zawierające metale ciężkie, związki organiczne (dioksyny i furany). Zanieczyszczenia te są przyczyną powstawania chorób nowotworowych, alergii, chorób płuc i innych schorzeń. Emisje ze względu na niewielkie wysokości kominów zanieczyszczają najbliższe otoczenie, szczególnie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak wiatru, duża wilgotność powietrza).
Na zlecenie Samorządu Województwa Podkarpackiego zrealizowano film edukacyjny pod tytułem "Trucizny z domowego komina" mający na celu uświadomienie mieszkańcom województwa podkarpackiego, że spalanie odpadów w piecach oraz kotłach domowych jest źródłem emisji substancji toksycznych do powietrza, które mają wpływ na nasze zdrowie.
Film do obejrzenia na YouTube