1158368437.jpg
17.07.2009

Nie ryzykuj! - zastrzeż swoją tożsamość!

W okresie wakacyjnym w sposób szczególny jesteśmy narażeni na utratę nie tylko wartościowych przedmiotów ale właśnie dokumentów czy kart płatniczych. Z uwagi na coraz bardziej wyrafinowane formy przestępczości z wykorzystaniem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości działa ogólnopolski  System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Pisaliśmy już o tej akcji na naszej stronie, ale przypominamy raz jeszcze.

 

 

 

 

System został stworzony dla ochrony osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy i wiele innych, w tym także karty płatnicze i dowody rejestracyjne) oraz ochrony depozytów bankowych. Tylko w 2008 r. Policja zanotowała ponad 19 tysięcy przypadków podrabiania dokumentów tożsamości. W tym samym czasie w bankach odnotowano ponad 12 tysięcy przypadków prób dokonania oszustw z użyciem skradzionych lub sfałszowanych dokumentów na ogólną kwotę ponad 320 mln. złotych. Każdego dnia  przestępcy podejmują kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym dokumentem, przy różnego rodzaju transakcjach.

 

Naszym celem jest upowszechnianie wiedzy o tym jak można przeciwdziałać przykrym konsekwencjom utraty dokumentów – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich. Dlatego też Związek Banków Polskich prowadzi kampanię informacyjną, w której chcemy ukazać iż każdy z nas ma możliwości, ale i powinien widzieć potrzebę zastrzeżenia w bankach wszystkich utraconych dokumentów tożsamości bez względu na to, czy zostały one skradzione czy zagubione. Takich zastrzeżeń mogą dokonywać klienci banków, ale także  osoby, które nie korzystają z usług bankowych – dodaje Prezes Pietraszkiewicz.

 

 

Nie ryzykuj! - zastrzeż swoją tożsamość! - zdjęcie w treści

 

 

Patronat nad kampanią objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, czynnie wspiera ją także Policja – we wszystkich jednostkach terenowych znajdują się plakaty i naklejki informujące o Systemie DZ – m.in. dzięki temu, w ostatnim półroczu, o połowę wzrosła liczba zastrzeganych dokumentów – i obecnie sięga już prawie 4.000 dokumentów tygodniowo.


Liczba przestępstw z wykorzystaniem cudzego bądź fałszywego dokumentu tożsamości spada w ostatnich latach, jednak nie powinno to być powodem do bagatelizowania problemu. Powinniśmy głośno mówić o konieczności zgłaszania faktu kradzieży dokumentów – apeluje Mariusz Sokołowski, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji. Najlepiej, aby zgłaszać to zarówno w banku, jak i na policji. To z pewnością pozwoli na wyeliminowanie wielu prób wyłudzeń i oszustw, uchroni też nas przed wymiernymi stratami – dodaje Sokołowski.

 

Jednocześnie informujemy, iż System DZ działa w trybie on-line, a zastrzeżenia w czasie niemal rzeczywistym są dostępne w szerokiej sieci placówek banków i innych instytucji finansowych, Poczty Polskiej, operatorów telefonii stacjonarnych i komórkowych i innych, które identyfikują swoich klientów na podstawie dokumentów tożsamości.


Więcej informacji o Systemie DOKUMENTY ZASRZEŻONE na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie