Nie można zmuszać do czytania! Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb w Krośnieńskiej Bibliotece
Dr A. Ungeheuer-Gołąb omówiła m.in. funkcje kontaktów literackich w dzieciństwie. Funkcja fatyczna, ludyczna, a później funkcja dydaktyczna, poznawcza i autoteliczna czyli dostarczanie wzruszeń estetycznych składają się na przyjemność lektury. Jeśli zachodzą te wszystkie funkcje to mogą spełniać się potrzeby, które dziecko ma względem literatury pięknej: potrzeba słuchania dla przyjemności, potrzeba emocji, wiedzy, kombinowania czy marzenia – mówiła.
Podkreślała, że tekstu literackiego nie można traktować tylko jako narzędzia wychowania. Nie można również dziecka traktować jak „maszynki” do przyjmowania literatury. Musi być zgoda dziecka na czytanie, zmuszanie do literatury powoduje, że u dziecka rodzą się negatywne uczucia.
Wśród zaprezentowanych tematów znalazły się również: sposoby odbioru literatury przez dziecko, kierunki przekazu oralnego pośrednika lektury, noosfera literacka wczesnego dzieciństwa oraz etapy czytania - od kołysanek i tekstów do zabaw niemowlęcych po samodzielną lekturę.
Dr Ungeheuer-Gołąb omówiła także proces pracy z tekstem literackim dla dzieci, zwracając uwagę na istotność sytuacji przedrecepcyjnej czyli sytuacji wizualizacyjnej związanej z treścią utworu, zanim jeszcze dziecko usłyszy sam tekst.
Na koniec przedstawiła innowacyjne metody pracy z tekstem poetyckim: metodę pozawerbalną Alicji Baluch, metodę kinetyczną Katarzyny Krasoń oraz własną - metodę ekspresywnego wykonania, wykorzystującą dziecięcą ekspresję, pokazującą w trakcie tego samego spotkania tekst w różnych aspektach.
Dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się badaniami nad literaturą dziecięcą. W tle jej badań zawsze pozostaje dziecko jako odbiorca literatury.
Jest autorką licznych publikacji na temat literatury dla dzieci i jej związków z pedagogiką, psychologią, antropologią kultury. Szczególne miejsce w tych pracach zajmuje poezja dla dzieci. Jest także autorką dwóch podręczników wydanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w serii „Biblioteki - Dzieci - Młodzież”: Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą; Literackie inspiracje w rozwoju przedszkolaka oraz autorką trzech książek dla dzieci, a także tomików wierszy dla dorosłych: Dotknięcia i Kęsy życia. Prowadzi warsztaty z zakresu biblioterapii i pracy z utworem literackim z elementami teatralizacji, dramy i ekspresji ciała.
Spotkanie bibliotekarzy na wykładzie było okazją do złożenia życzeń pracownikom bibliotek z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza, m.in. przez Dyrektor KBP – Teresę Leśniak oraz Zastępcę Prezydenta Krosna – Bronisława Barana. Wasza praca sprawia, że życie ludzi jest piękniejsze - wzbudzacie zainteresowania książką, czytelnictwem, pobudzacie wyobraźnię, pozwalacie na chwilę przenieść się do innego świata, świata literatury - mówił Prezydent życząc bibliotekarzom uznania i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Na spotkaniu wszyscy członkowie krośnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (największej polskiej organizacji bibliotekarskiej) otrzymali legitymacje członkowskie, wręczone przez Grażynę Ziembicką - Przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP.
Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb zainaugurował obchody X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Krośnie.
Monika Machowicz