1064091999.jpg
08.05.2013

Nie można zmuszać do czytania! Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb w Krośnieńskiej Bibliotece

„Praca z utworem literackim dla dzieci w bibliotece” - pod taka nazwą w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 7 maja br. odbył się wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb z udziałem bibliotekarzy bibliotek publicznych Krosna i powiatu krośnieńskiego, bibliotekarzy szkolnych z krośnieńskich szkół podstawowych oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie.
 
 
 
 

Dr A. Ungeheuer-Gołąb omówiła m.in. funkcje kontaktów literackich w dzieciństwie. Funkcja fatyczna, ludyczna, a później funkcja dydaktyczna, poznawcza i autoteliczna czyli dostarczanie wzruszeń estetycznych składają się na przyjemność lektury. Jeśli zachodzą te wszystkie funkcje to mogą spełniać się potrzeby, które dziecko ma względem literatury pięknej: potrzeba słuchania dla przyjemności, potrzeba emocji, wiedzy, kombinowania czy marzenia – mówiła.

 
 
Nie można zmuszać do czytania!  Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści
 
 

Podkreślała, że tekstu literackiego nie można traktować tylko jako narzędzia wychowania. Nie można również dziecka traktować jak „maszynki” do przyjmowania literatury. Musi być zgoda dziecka na czytanie, zmuszanie do literatury powoduje, że u dziecka rodzą się negatywne uczucia.

 

Wśród zaprezentowanych tematów znalazły się również: sposoby odbioru literatury przez dziecko, kierunki przekazu oralnego pośrednika lektury, noosfera literacka wczesnego dzieciństwa oraz etapy czytania - od kołysanek i tekstów do zabaw niemowlęcych po samodzielną lekturę.

 
 
 
Nie można zmuszać do czytania!  Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 1
 
 
 

Dr Ungeheuer-Gołąb omówiła także proces pracy z tekstem literackim dla dzieci, zwracając uwagę na istotność sytuacji przedrecepcyjnej czyli sytuacji wizualizacyjnej związanej z treścią utworu, zanim jeszcze dziecko usłyszy sam tekst.

 

Na koniec przedstawiła innowacyjne metody pracy z tekstem poetyckim: metodę pozawerbalną Alicji Baluch, metodę kinetyczną Katarzyny Krasoń oraz własną - metodę ekspresywnego wykonania, wykorzystującą dziecięcą ekspresję, pokazującą w trakcie tego samego spotkania tekst w różnych aspektach.

 

Dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się badaniami nad literaturą dziecięcą. W tle jej badań zawsze pozostaje dziecko jako odbiorca literatury.

 

Jest autorką licznych publikacji na temat literatury dla dzieci i jej związków z pedagogiką, psychologią, antropologią kultury. Szczególne miejsce w tych pracach zajmuje poezja dla dzieci. Jest także autorką dwóch podręczników wydanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w serii „Biblioteki - Dzieci - Młodzież”: Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą; Literackie inspiracje w rozwoju przedszkolaka oraz autorką trzech książek dla dzieci, a także tomików wierszy dla dorosłych: Dotknięcia i Kęsy życia. Prowadzi warsztaty z zakresu biblioterapii i pracy z utworem literackim z elementami teatralizacji, dramy i ekspresji ciała.

 
 
 
Nie można zmuszać do czytania!  Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb w Krośnieńskiej Bibliotece - zdjęcie w treści  nr 2
 
 
 

Spotkanie bibliotekarzy na wykładzie było okazją do złożenia życzeń pracownikom bibliotek z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza, m.in. przez Dyrektor KBP – Teresę Leśniak oraz Zastępcę Prezydenta Krosna – Bronisława Barana. Wasza praca sprawia, że życie ludzi jest piękniejsze - wzbudzacie zainteresowania książką, czytelnictwem, pobudzacie wyobraźnię, pozwalacie na chwilę przenieść się do innego świata, świata literatury - mówił Prezydent życząc bibliotekarzom uznania i satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

Na spotkaniu wszyscy członkowie krośnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (największej polskiej organizacji bibliotekarskiej) otrzymali legitymacje członkowskie, wręczone przez Grażynę Ziembicką - Przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP.

 

Wykład dr Alicji Ungeheuer-Gołąb zainaugurował obchody X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Krośnie.

 

 

Monika Machowicz

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie