1011266843.jpg
25.07.2014

Muzeum na kółkach w Krośnie

Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Klubokawiarnią Fement w Krośnie i Portalem Krosno24.pl zapraszają na interaktywną wystawę Muzeum na kółkach. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym  w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 3-6 sierpnia Muzeum będzie gościć w Krośnie. Wstęp wolny.

 

 

 

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności Polski. Krosno to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski. Pierwszymi Żydami, którzy osiedlili się w Krośnie byli na przełomie XIV i XV wieku bracia Nachem i Lazar z Ransburga, którym król Jagiełło pozwolił osiedlić w miasteczku na trzy lata. Pod koniec XIX wieku zaczęto organizować gminę wyznaniową, zbudowano w mieście synagogę. Był to budynek murowany, dwupiętrowy mieszczący obok sali modlitewnej także łaźnię rytualną, mieszkanie zarządcy, bet hamidrasz i pomieszczenia biurowe zarządu gminy. Jeszcze w latach 20. XX wieku Żydzi w Krośnie stanowili ponad 20proc. Mieszkańców. Z Krosna pochodził Zwi Majerowicz, malarz, absolwent berlińskiego ASP, który po wyjeździe z Polski reprezentował Izrael na m.in. biennale światowego malarstwa w Wenecji i San Paulo.

 

 

Muzeum na kółkach w Krośnie - zdjęcie w treści

 

 

Więcej o żydowskiej historii Krosna: http://www.sztetl.org.pl/pl/city/krosno/
 
 

Podczas trwania wystawy będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

 

 

Muzeum na kółkach w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 1

 

 

Wystawa mobilna Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

 

 

 

Muzeum na kółkach w Krośnie - zdjęcie w treści  nr 2

 

 

 

Inauguracja projektu odbyła  się 26 czerwca 2014 w Warszawie.  Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości na trzy dni. Projekt w latach 2014-2016 odwiedzi 47 miejscowości w całej Polsce.

 

Do końca 2014 roku projekt zaprezentowany zostanie w 21 miejscowościach w województwach:
  • lubelskim,
  • łódzkim,
  • kujawsko-pomorskim,
  • mazowieckim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim,
  • podlaskim,
  • śląskie,
  • warmińsko-mazurskim.
 
 

Materiały audiowizualne:

 
 

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie:

oraz na Facebooku projektu Muzeum na kółkach:

 

 

 

 

 

Zapraszamy

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie