MPGK Krosno Sp. z o.o. podpisało ostatnią umowę w ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II
05.10.2017

Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej

W środę 4.10.2017 r. MPGK Krosno Sp. z o.o. podpisało ostatnią umowę w ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”. Podpisana umowa dotyczy rozbudowy i przebudowy (modernizacji) Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej. Wykonawcą tego zadania będzie Inżynieria Rzeszów S.A. Wartość podpisanej umowy wynosi ponad 6 mln zł.
 


Inżyniera Rzeszów S.A. po raz kolejny w Krośnie

Ochrona środowiska w sposób szczególny wpisuje się w działalność Firmy Inżynieria Rzeszów S.A. Realizujemy kompleksowo wszelkie inwestycje z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska. Dla Inżynierii Rzeszów S.A., dbałość o tą sferę życia jest szczególnie ważna, dlatego z dużym zaangażowaniem przystępujemy do kolejnej realizacji inwestycji dla MPGK Krosno Sp. z o.o. W ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap” wykonaliśmy zadanie pod nazwą „Budowa suszarni słonecznej odwodnionych osadów ściekowych na Oczyszczalni Ścieków w Krośnie”. Obecnie przed nami duży zakres robót, który przeprowadzimy na czynnym ujęciu wody w okresie 15-stu miesięcy. Dołożymy wszelkich starań aby realizacja zadania nie zakłóciła pracy zakładu. Zapewniamy również, że nie będzie to odczuwalne przez odbiorców wody – mówi Jerzy Żyła Prezes Zarządu Inżynieria Rzeszów S.A.
 

 

Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej - zdjęcie w treści

 


Wszystkie prace na ZUW Szczepańcowa dotyczą gospodarki wodnej na terenie aglomeracji Krosno. Modernizacja ZUW Szczepańcowa pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej i oszczędności wody w procesie jej uzdatniania a co najważniejsze poprawę jej jakości.
 


Duże inwestycje w infrastrukturę wodociągową przy wsparciu Unii Europejskiej
Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej wpisuje się w wieloletni program inwestycyjny, który został rozpoczęty przez MPGK ponad dekadę temu. W ramach tego programu na inwestycje w infrastrukturę wodociągową wydano już kwotę ponad 50 milionów złotych. Znaczna część tych środków pochodziła z dotacji z Unii Europejskiej. Dzięki tym inwestycjom poprawimy jakość wody ale też efektywność i niezawodność całego systemu zaopatrzenia w wodę dla Miasta Krosna i okolicznych gmin – mówi Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna.

 

 

Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej - zdjęcie w treści  nr 1

 


W ramach realizowanego programu modernizacji infrastruktury wodociągowej przez krośnieńskie MPGK przy wsparciu środków zewnętrznych wykonano: modernizację Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie oraz wybudowano magistralę wodociągową z Rymanowa do Iskrzyni.
 


Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej jest ostatnim elementem wieloletniego planu, który pozwoli na zoptymalizowanie zaopatrzenia w wodę z krośnieńskiego wodociągu dla obszaru zamieszkałego przez ponad sto tysięcy osób – mówi Janusz Fic, Prezes Zarządu MPGK Krosno Sp. z o.o.
 


Modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej to bardzo ważna inwestycja dla naszego regionu co potwierdza fakt, że na jej realizację Spółka pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Projektu pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”, w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno–ściekowa w aglomeracjach”, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łączna wartość dofinansowania tego Projektu to kwota blisko 23 mln zł.

 

 

Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej
Ujęcie wody w Szczepańcowej zostało oddane do użytku w 1938 roku. Pierwotne procesy oczyszczania wody oparte były na sedymentacji zawiesin, infiltracji oraz filtracji powolnej czyli na naturalnych procesach fizycznych i biochemicznych. Woda była na tyle czysta, że dezynfekcję z użyciem chloru gazowego wprowadzono dopiero w latach 60-tych. Szybki rozwój miasta i związane z tym wysokie zapotrzebowanie na wodę spowodowało znaczny wzrost produkcji wody z ujęcia w latach 70 i 80-tych. W rezultacie doprowadziło to do częściowego zamulenia drenażu infiltracyjnego i obecnie technologia oparta jest głównie o wykorzystanie filtrów powolnych. Po blisko 80-ciu latach od uruchomienia ujęcia, technologia oparta jest niemalże o te same procesy co w układzie pierwotnym.
 

 

Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej - zdjęcie w treści  nr 2
Kliknij i zobacz film z podpisania umowy na modernizację Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej

 


Modernizacja ujęcia
Ze względu na zaostrzone normy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachodzi konieczność usprawnienia procesów technologicznych i rozbudowanie ich o chemiczne strącanie zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne gdy z rzeki Jasiołka dopływa woda z duża ilością zawiesin i zanieczyszczeń. Najczęściej z takimi przypadkami mamy do czynienia w okresie roztopowym oraz po intensywnych deszczach w okresie wiosennym i jesiennym. Dozowanie środków chemicznych pozwoli również na obniżenie zawartości związków organicznych, które niekorzystnie wpływają na jakość wody (mogą doprowadzić do tzw. zakwitu glonów w stawach filtracyjnych).


Do rozwiązania tych problemów ma przyczynić się budowa kontenera z instalacjami do dozowania środków chemicznych (flokulant, nadmanganian potasu). Częścią integralną tego zakresu inwestycji jest przeróbka komory na wlocie wody surowej, modernizacja osadników wstępnych, budowa pompowni osadu i poletek osadowych wraz ze zgarniaczami osadu oraz częściowa modernizacja przewodów technologicznych.


Kolejnym problemem jest zbyt mała powierzchnia filtrów powolnych. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku gdy którakolwiek z istniejących trzech komór filtracyjnych wymaga okresowego czyszczenia bądź innych prac remontowych. Remedium na te komplikacje będzie budowa czwartego filtra powolnego wraz z niezbędnymi przewodami technologicznymi.


W ramach inwestycji zostanie rozbudowana automatyka pomiarowa i sterowania procesami technologicznymi. W rezultacie zwiększy się bezpieczeństwo i niezawodność dostawy wody spełniającej wszystkie wymogi dotyczące jej jakości. Poprawią się również warunki eksploatacji ujęcia.
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie