1379028182.jpg
19.12.2008

Młodzi plastycy i literaci – nagrodzeni!

Krośnieńska Biblioteka publiczna ogłosiła wyniki dwóch organizowanych przez siebie konkursów: plastycznego - „Mity i symbole w twórczości Zbigniewa Herberta” oraz IX Krośnieńskiego Konkursu Literackiego.

 

 

Młodzi plastycy i literaci – nagrodzeni! - zdjęcie w treści


Finał konkursu plastycznego pod nazwą „Mity i symbole w twórczości Zbigniewa Herberta” zakończył obchody Roku Herberta w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu odbyła się 17 grudnia br. w Czytelni Głównej Biblioteki i połączona była z finałem IX Krośnieńskiego Konkursu Literackiego.


Rok 2008 ustanowiony został Rokiem Herberta na mocy Uchwały Sejmu RP z okazji 10 rocznicy śmierci poety.  „Dla wielu był pisarzem tragicznym i niezłomnym, uosobieniem wierności samemu sobie i słowu. Wyrażał w swojej poezji umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę" - czytamy w uchwale. Mottem roku Herberta jest cytat "We mnie jest płomień, który myśli", pochodzący z wiersza "Napis".
Krośnieńska Biblioteka Publiczna również włączyła się w obchody tego roku.

 

Młodzi plastycy i literaci – nagrodzeni! - zdjęcie w treści  nr 1


W ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Krosno, pod nazwą „Pytania z pozoru proste wymagają zawiłej odpowiedzi…” – rok Herberta w KBP, w lipcu i sierpniu w Wypożyczalni Głównej zorganizowano wystawę poświęconą biografii i twórczości poety, 6 listopada odbył się konkurs wiedzy o Herbercie z udziałem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, natomiast we wrześniu ogłoszono konkurs plastyczny pod nazwą „Symbole i mity w twórczości Zbigniewa Herberta”, którego głównym celem była popularyzacja twórczości Herberta poprzez działania plastyczne.
Uczestnicy konkursu dokonali swego rodzaju reinterpretacji mitów w twórczości poety. Na konkurs wpłynęło 112 prac – uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krosna, powiatu krośnieńskiego i powiatu strzyżowskiego. Najczęściej ilustrowanym utworem był wiersz Herberta „Nike, które się waha”.
Jury w składzie: Maria Jurkowska – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz Marek Burdzy i Krzysztof Brynecki – instruktorzy BWA - dokonało oceny prac i przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech grupach wiekowych:
- wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało: I miejsce Annie Jurczyk z ZSP nr 5 w Krośnie, II miejsce Joannie Janusz z I LO w Krośnie, III miejsce Kseni Grabowskiej-Szczur z II LO w Krośnie. Wyróżnienia otrzymali: Sławomir Kasprzak i Sebastian Huczko z ZSP nr 3 w Krośnie oraz Anna Solińska z ZSP nr 5 w Krośnie.


- w grupie gimnazjów I miejsce otrzymał Bartosz Rutka z Publicznego Gimnazjum nr 1 we Frysztaku, II miejsce Gabriela Menet z Gimnazjum nr 3 w Krośnie, III Karolina Deptuch z Gimnazjum nr 3 w Krośnie. Natomiast wyróżnienia przyznano: Esterze Nowak z Gimnazjum nr 3 w Krośnie, Pawłowi Augustynowi z Publicznego Gimnazjum nr 1 we Frysztaku oraz Albertowi Kozak z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Krośnie.
Specjalne nagrody przyznano uczniom Liceum Plastycznego w Krośnie: I miejsce Monice Puchalskiej, II Iwonie Surskiej-Szydłowskiej, III Agnieszce Przybyle, natomiast wyróżnienia otrzymali: Paweł Lechwar, Aneta Babkowska, Izabela Jakubczyk.
Nagrody laureatom konkursu wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran.
Prace laureatów konkursu prezentowane są na wystawie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki do 10 stycznia 2009 roku.

Krośnieński Konkurs Literacki organizowany był po raz IX pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego, przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

 

Młodzi plastycy i literaci – nagrodzeni! - zdjęcie w treści  nr 2

 


W IX Krośnieńskim Konkursie Literackim udział wzięło 45 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazalnych.
Teksty oceniali: Wojciech Bonowicz (przewodniczący jury), krakowski poeta, publicysta, Bogusława Bęben Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki i Jan Tulik krośnieński poeta, prozaik, dramatopisarz.
Prace nagrodzone zostały w II kategoriach: proza artystyczna i wiersz. Jury szczególną uwagę zwracało na własny, ciekawy pomysł, kompozycję utworu i wyraz artystyczny (język i styl).
W kategorii prozy nagrody otrzymały uczennice I LO w Krośnie: I nagrodę Katarzyna Szepelak za utwór Jesienią szklane korale, II nagrodę Iga Józefczyk za tekst Towarzysz podróży, III nagrodę Joanna Hanus za utwór *** tu leży kasztan…  
Za prozę jury wyróżniło też: Joannę Kazanecką z I LO w Krośnie, Katarzynę Szarek z Gimnazjum nr 5 w Krośnie i Justynę Zając z II LO w Krośnie.
W dziedzinie poezji I nagrodę odebrała Małgorzata Sabik z I LO w Krośnie za wiersze Maski i Sen o suchych wzgórzach. W tej kategorii przyznano też dwie równorzędne II nagrody. Otrzymały je: Martyna Szufranowska z II LO w Krośnie za utwory Muza i ***zwyciężyłam i Karolina Tesznar z I LO w Krośnie za wiersz Hrabina Czerwińska. III nagrodę przyznano Magdalenie Matyce z I LO w Krośnie za utwory Wieszak i Promienieje się

 

Młodzi plastycy i literaci – nagrodzeni! - zdjęcie w treści  nr 3

 


Za wiersze wyróżniono też Dominikę Sokołowską i Agnieszkę Kowalską, uczennice I LO w Krośnie.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich nagrodziło Darię Wiatr z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.
Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej wyróżniło Joannę Szmyd, uczennicę ZSP nr 1 w Krośnie.
Nagrody specjalne przyznał Starosta Powiatu Krośnieńskiego. Odebrały je: Małgorzata Sabik, Iga Józefczyk i Joanna Kazanecka. 
Nadesłane prace wysoko ocenił Wojciech Bonowicz: Nagrodzone i wyróżnione teksty zaskoczyły mnie swoim wysokim poziomem artystycznym, były bardzo dojrzałe, stawiały  pytania o wolność, miłość, autentyczność (…)
Bronisław Baran podkreślił wagę i znaczenie działań Krośnieńskiej Biblioteki na rzecz popularyzacji literatury i wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie równie chętnie wezmą udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu.

       
        Monika Machowicz
Joanna Łach
 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie