Instalacja rur w elektrociepłowni
06.10.2022

MIESZKAŃCY KROSNA BEZ REKOMPENSATY DO CEN CIEPŁA Z KROŚNIEŃSKIEJ ELEKTROCIEPŁOWNI

Elektrociepłownia Krosno nie może skorzystać z rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Powodem jest to, że średnia cena wytwarzania ciepła wytwarzanego przez krośnieńską elektrociepłownię jest niższa niż cena wytwarzania ciepła przewidziana do rekompensaty w ustawie.

 

Rządowe wsparcie dla ciepłowni dostarczających ciepło dla mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów podłączonych do sieci ciepłowniczej nie obejmie klientów Elektrociepłowni Krosno, a krośnianie nie mają co liczyć na obniżkę rachunków za ciepło.

Powód? Taryfa stosowana przez krośnieńską elektrociepłownię, nawet po ostatniej podwyżce z lipca 2022 r. o ponad 66%, jest niższa niż taryfa z rekompensatą.


Brak rekompensaty wydaje się nie być dobrą informacją dla mieszkańców Krosna, jednak gdy dokonamy głębszej analizy, to wynika z niej, że rekompensata nie przysługuje nam, ponieważ ceny ciepła z Elektrociepłowni Krosno są niższe niż ceny wskazane w ustawie, od których przysługuje rządowe wsparcie, a to oznacza, że krośnianie zapłacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostaną objęte rządową rekompensatą – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Według ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wsparcie i rekompensaty przysługują przedsiębiorstwom energetycznym, u których średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach innych niż gaz ziemny i olej opałowy.

W Elektrociepłowni Krosno, w której ciepło w ponad 90% produkowane jest z ekologicznej biomasy, w tym ponad 50% w układzie kogeneracyjnym, średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 84,04 zł/GJ.

Mieszkańcom Krosna nie przysługuje więc rekompensata do cen ciepła, ale brak rekompensaty tylko pozornie jest złą informacją. W rzeczywistości oznacza to, że krośnianie płacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą.


– Generalnie mamy taniej – potwierdza Janusz Fic. – To wszystko jest wynikiem inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez naszą Spółkę w ostatnich latach i potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne i dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta – wyjaśnia J. Fic.

Dalsze podwyżki cen ciepła systemowego wytwarzanego przez Elektrociepłownię Krosno nie są jednak wykluczone. Biomasę i miał węglowy Spółka kupuje aktualnie po wyższych cenach, niż te, które zostały ujęte i zatwierdzone w taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022 r.

– Obserwujemy sytuację na rynku paliw i niestety nie jest ona stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą nas zmusić do wdrożenia kolejnych podwyżek cen – mówi prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

 

Zapisz sie do newslettera Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

herb.png [21.51 KB]

Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 430 01
um@um.krosno.pl

Kontakt z Inwestorami
Urząd Miasta Krosna

38-400 Krosno
ul. Lwowska 28a

tel. 13 47 43 301
ri@um.krosno.pl

Informacja Kulturalno-Turystyczna

38-400 Krosno
ul. Blich 1

tel/fax. 515 252 776
pikt@muzeumrzemiosla.pl

- otwiera się w nowej karcie