26 listopada br. odbyło się w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej spotkanie z Krystyną Lenkowską i Adrianą Szymańską – poetkami, które promowały swoje najnowsze książki.
Spotkanie z poetką Krystyną Lenkowską miało charakter promocyjny, autorka zaprezentowała swój najnowszy tomik wierszy „Sztuka białego”. Na temat tego zbioru wygłosiła obszerny esej Adriana Szymańska, wybitna poetka, krytyk literacki a także autorka prozy. Przy okazji tego spotkania A. Szymańska zaprezentowała ostatnio wydaną książkę prozatorską „Ta inna ja”.
- Jesteśmy uczniami LO im. Kopernika w Krośnie, czytamy poezję, ale program szkoły nie uwzględnia wielu ważnych współczesnych zjawisk literackich; jak panie, autorki, widzą przyszłość literatury w świecie zdominowanym przez media – pytał Robert w imieniu kolegów. Autorki uznały tak ujęte zagadnie nie za ważki problem związany z przekazem kultury współczesnej w ogóle, próbowały odpowiedzieć na to pytanie. Jedną z prób popularyzacji współczesnej literatury okazują się być istniejące już programy, w tym ogólnopolski program „Promocja czytelnictwa”.
- Poezja to swoista kondensacja myśli i emocji, natomiast proza rządzi się nieco innymi prawami, często z setek zapisanych stron pozostaje ich garstka, ale jest to również jakaś esencja – podzielił się swymi refleksjami na temat pisania Roman Madejowski, wysoko ceniony przez krytykę pisarz mieszkający w Rzeszowie, którego powieść „Niech żyje nam rezerwa” otrzymała III nagrodę w konkursie na debiut powieściowy ogłoszony przez „Czytelnika”.
Teresa Leśniak, dyrektor KBP serdecznie podziękowała autorowi „Rezerwy”, Gość przekazał bowiem egzemplarze swej powieści krośnieńskiej książnicy.
Podczas spotkań z pisarzami wciąż pojawia się pytanie o miejsce literatury, zwłaszcza liryki, w świecie zdominowanym przez coraz bardziej komercjalizujące się media. – Z jednej strony autorzy zabiegają o czytelnika, z drugiej – czytelnicy chcą wymóc na mediach właściwe miejsca dla najnowszej literatury – to częste komentarze i prognozy czytelników, uczestniczących w spotkaniach autorskich. W rozmowie na temat tzw. misyjności mediów publicznych przytoczono wypowiedź znanego aktora Mariana Opani: - program TVP Kultura to próba skanalizowania kultury; przecież ludzie oglądając mecz lub serial nie przełączą się na program „Kultura”; bo kultura winna być częścią informacji publicznej, w każdym dzienniku, gdyż kultura to również integralna część naszego życia (Marian Opania gościł w Krośnie podczas Krośnieńskich Spotkań Teatralnych).
Autorki czytały swoje wiersze, publiczność życzliwie komentowała te utwory. Adriana Szymańska przeczytała najnowszy swój wiersz, napisany tego właśnie dnia w domu Krystyny i Waldemara Lenkowskich. – Więc gościnny dom Lenkowskich w Rzeszowie to zręby domu pracy twórczej – inspirował żartem stworzenie takiej instytucji Piotr Sobota, młody poeta z Krosna.
Krystyna Lenkowska jest autorką zbiorów wierszy: „Walc Prowincja” (1991), „Nie deptać przylaszczek” (1999), „Pochodnia, róża” (2002), „Wiersze okienne” (2003), „Wybór Ewy” (2005) i promowany obecnie „Sztuka białego”. Krystyna Lenkowska jest także autorką esejów, szkiców literackich, znaną tłumaczką; publikowała swoje prace w wielu pismach literackich krajowych i amerykańskich. Ogłosiła także szereg wywiadów ze znanymi poetami. Jest popularną animatorką kultury literackiej, nie tylko w swoim środowisku. Mieszka w Rzeszowie.
Adriana Szymańska – poetka, eseistka, krytyk literacki, autorka prozy dla dzieci i dorosłych, wieloletnia redaktor Wydawnictwa Czytelnik, stale mieszka w Warszawie. Debiutowała zbiorem wierszy „Nieba codzienności” (1968), następnie opublikowała ponad 20 książek, w tym powieść opartą na rodzinnej biografii „Święty grzech” (1995). Ostatnio (2007) ukazały się m. in. Tomik poetyckie „Autoportret niedokończony” i „Ucieczka / Escape” a także zbiór szkiców z podróży po USA „Dziedzice i barbarzyńcy”. Proza biograficzna „To inna ja” – najnowsza książka tej pisarki – prezentowana była właśnie przy okazji tego spotkania.
Jan Tulik